Економічна та соціальна географія

Зеленчук В.Р.

Київський національний  університет ім. Тараса Шевченка

РЕГІОНАЛЬНИЙ МАТЕМАТИКО-СТАТИСТИЧНИЙ АНАЛІЗ

ФАКТОРІВ РОЗВИТКУ ПРОМИСЛОВОГО ВИРОБНИЦТВА

 

Розвиток промислового виробництва у системі регіонів і кожному регіоні зокрема залежить від багатьох факторів, однак тільки деякі з них справляють вирішальний вплив на промисловий розвиток. Принциповим, на наш погляд, є питання про встановлення залежності між силою впливу кожного фактора та результуючою ознакою або результатом (функцією) розвитку промисловості, який виражається через обсяг реалізованої промислової продукції та послуг. 

Для проведення регіонального факторного аналізу (на матеріалах Вінницької області) нами було відібрано ряд показників, що характеризують відповідні фактори. Так, трудовий  фактор було оцінено за такими параметрами: кількість населення у відповідному регіоні, чисельність працездатного населення, середньорічна кількість зайнятих у промисловій діяльності та чисельність безробітних (за методологією МОП). Споживчий фактор відображено за номінальною заробітною платою та роздрібним товарообігом. Матеріальний  капітал оцінено за вартістю основних засобів та природно ресурсним потенціалом. Фінансовий капітал оцінювався  за такими показниками, як:  збиток та прибуток підприємств, кредиторська та дебіторська заборгованість. Інноваційний фактор представлено показником загального обсягу інноваційних витрат. Інвестиційний фактор виражено через обсяг інвестицій в основний капітал та прямі іноземні інвестиції (ПІІ). Виробничу інфраструктуру представлено через довжину автодоріг. Відібрані статистичні показники в розрізі адміністративних регіонів нами були нормовані, тобто приведені в відносні порівнювані значення. 

Для одержання рівняння лінійної множинної регресії така кількість показників (16) зазвичай є надлишковою. Крім того, між окремими показниками існує взаємна залежність або т. зв. мультиколінеарність. Тому  нами було складено кореляційну матрицю нормованих факторів, обчислено суму абсолютних значень коефіцієнтів кореляції кожного фактора і визначено серед них чотири найбільш значущі для розвитку промислового комплексу Вінницької області, а саме: споживчий (виражений через роздрібний товарообіг – х1), матеріальний (вартість основних засобів – х2), фінансовий (дебіторська заборгованість – х3) та інвестиційний (ПІІ – х4). За сумою абсолютних значень коефіцієнтів кореляції було визначене таке рівняння множинної регресії:

Обчислені нами коефіцієнти парної кореляції показують, що обсяг реалізованої промислової продукції робіт та послуг перебуває в найбільш тісному зв’язку з інвестиційним фактором (ПІІ) 0,7153. Однак існує дуже сильна залежність між споживчим та інвестиційним (0,9588), споживчим та фінансовим (0,8797), інвестиційним та фінансовим (0,8242) факторами. Водночас майже  не простежується залежність між матеріальним та фінансовим факторами (0,3101).

Коефіцієнт множинної детермінації показує, що  64% варіації обсягу реалізованої промислової продукції та послуг зумовлене включеними у кореляційну модель показниками чотирьох основних факторів. Решта варіації зумовлена трудовим, інноваційним, інфраструктурним та іншими факторами.

Важливими показниками кореляційного аналізу є b-коефіцієнти. Потреба у їх застосуванні обумовлена тим, що коефіцієнти регресії, маючи різні фізичний зміст і одиниці вимірювання, не дають чіткого уявлення про те, які фактори мають найбільший вплив на результативну ознаку, оскільки коефіцієнти регресії не можна безпосередньо порівнювати між собою. Тому  для розкладання загальної варіації результативного показника на включені у кореляційну модель фактори доцільно використати b-коефіцієнти  (табл. 1).

Розрахунок b-коефіцієнтів  підтверджує зроблений вище висновок про те, що важливим фактором промислового розвитку Вінницькій області є інвестиційний, адже 32,2% приросту результативного показника припадає саме на нього.

При обчисленні  b-коефіцієнтів виявлено також, що  найбільші резерви з числа досліджуваних факторів щодо підвищення обсягу реалізованої промислової продукції та послуг в області пов’язані з інвестиційним (ПІІ) та матеріальним (основні засоби) факторами; на них припадає відповідно 0,45 та 0,37 загального обсягу резервів.

 

Таблиця 1

Відносна оцінка впливу основних факторів на обсяг реалізованої промислової

продукції і послуг у Вінницькій області, 2006 р.

Фактор

Коефіцієнт

Процент

Роздрібний товарообіг

0,668

0,01

0,010

1,0

Основні засоби

0,661

0,37

0,245

24,5

Прямі іноземні інвестиції

0,715

0,45

0,322

32,2

Дебіторська заборгованість

0,589

0,09

0,050

5,0

 

Нами також було проведено аналіз впливу окремих факторів промислового розвитку на обсяг реалізованої промислової продукції та послуг в розрізі адміністративних регіонів Вінницької області. Результати аналізу свідчать про  те, що найбільший вплив на розвиток промисловості в них справляють матеріальний, фінансовий та людський фактори.

Вплив матеріального фактора, зокрема природно-ресурсної бази, на промислове зростання найбільше помітний в Іллінецькому, Калинівському та Муровано-Куриловецькому районах. Фінансовий фактор, а саме кредиторська заборгованість і збитковість підприємств, через їх дестимулюючий вплив найбільше позначається на промисловому розвитку Вінницького, Іллінецького та Липовецького районів. Людський фактор, зокрема чисельність безробітних, у більшості районів справляє помітний вплив на промисловий розвиток, зрозуміло, що стимулюючий – при скорочені безробіття і дестимулююючий – при його зростанні. Особливе значним його вплив є у Барському, Вінницькому та Літинському районах.

Таким чином, проведений аналіз факторів промислового розвитку Вінницької області може служити основою для прийняття виважених управлінських рішень, передусім щодо промислового зростання депресивних районів.