Сергеєва О.Р.

Дніпропетровський регіональний інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України

ОЦІНКА ЯКОСТІ Й ПЕРСПЕКТИВИ ВДОСКОНАЛЕННЯ ІНФОРМАЦІЙНОГО НАВАНТАЖЕННЯ УПРАВЛІНСЬКИХ РІШЕНЬ ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ

У всіх документах державної регіональної політики за часів незалежного господарювання присутня теза й навіть заходи щодо необхідності вирівнювання регіонів за рівнем соціально-економічного  розвитку. Проте в дійсності впродовж 19912007 рр. переважною тенденцією є не послаблення, а, навпаки,  посилення міжрегіональної соціально-економічної диференціації. Можливості окремого регіону в широкому спектрі питань щодо забезпечення рівня життя населення у вирішальній мірі визначаються станом його господарського комплексу в цілому й соціалізаційного, зокрема, а також ефективністю їхнього використання та результативністю управлінських заходів щодо підтримки й розвитку.

Вплив виокремлених векторів на результати розвитку й закономірно формування регіональних поєднаних потенцій і відмінностей репрезентується  в поділі на кластери та ранги (місце регіону). У наукових і практичних колах певною мірою відпрацьовано підхід, згідно якого результати кластерного й рангового поділу територій слугують методичними підвалинами диференціації регіонів за рівнем соціально-економічного розвитку на території з низькою динамікою та депресивні [1; 2; 3; 4; 5; 6]. На наш погляд, така констатація результатів соціально-економічного розвитку є досить примітивним підходом. У більшій мірі ці результати відтворюють факт матеріалізації управлінських дій і, більш того, як майбутнє інформаційне навантаження управлінських рішень слугують потенціалом управлінських впливів, здатних перевести регіон у новий стан щодо кластеру й рангу. Якщо кластер і ранг території є результатом управління, то його результативність можливо й слід вимірювати за їх змінами. Установлення фундаментально значущого інформаційного аспекту диференціації регіонів у часі й просторі робить зрозумілою зміст оцінки управління їх розвитком.

Але певні корективи в цей процес вносить наступне. Для забезпеченості керованості й оцінки управлінських впливів необхідні не просто дані щодо розподілу територій за рівнем соціально-економічного розвитку, а та частина інформації або така інформація, котра виділена з її загального масиву за певними критеріями придатності й наступної вибудови складного інформаційного простору управлінських рішень.

Оскільки явища можна описувати абстрактною мовою й сигналізувати про них змінами численних характеристик, моніторинг яких можливий, у другій половині ХХ ст. фахівці репрезентували науковій громадськості й практикам достатньо методик та їх модифікацій щодо можливостей регіонів та використання цих потенцій у специфічних умовах перехідної економіки. І, хоча ці наукові здобутки спирались на різне науково-методологічне підґрунтя й включали різні показники за змістом, вектором охоплення сфер діяльності та кількістю

є загальним для всіх них був прямий або опосередкований зв’язок із соціально-економічним розвитком, і, закономірно, управління ним. Зрозуміло, що досягти абсолютно однакових значень показників у результаті розрахунків на основі різних методичних підходів неможливо. Але те, що надається в якості констатуючої інформації, яка власне відтворює управлінську ситуацію владним структурам місцевого самоврядування, та й науково-практичній громадськості, вражає різноманіттям і, зрозуміло, невідповідністю критеріям об’єктивності й достовірності. Абсолютна невизначеність у результатах ранжування регіонів та характеру змін соціально-економічного розвитку свідчать про наявність інформаційного вакууму в управлінні ним і, певною мірою, про методологічну кризу. У національному та й регіональному плані ця криза конкретизується як  соціально й економічно помилкові, а отже, і неефективні, управлінські дії. Саме дефіцит упорядкованих знань про тенденції процесів, що відбуваються, як об’єктивно фундаментальної основи й обумовлює, по суті, формування помилкових за змістом загальнодержавних програм регіонального розвитку загалом і кожного регіону, зокрема, та неефективне використання створених минулими поколіннями та деякою мірою й  сучасниками потенційних здатностей до соціалізації економіки регіонів.

У прагненні віднайти, умовно кажучи, дійовий і об’єктивний інформаційно-інструментальний варіант оцінки управлінських рішень, принаймні стосовно управління соціально-економічним розвитком, і наступного виокремлення депресивних територій, ми зробили спробу обґрунтування узагальнюючих ознак його  індикації. Логічні роздуми підказують, що насправді під час конструювання інструментальних критеріїв виділення регіонів із низьким рівнем соціально-економічної динаміки, а слід і оцінки управління розвитком територій необхідно виходити з інших позицій, які базуються не на проблемі точного встановлення рангу (місця регіону) за тим чи іншим індикатором, або їх сукупністю, а на вимірюванні впливу окремих чинників і здебільшого  їх поєднаного відтворення в результатах розвитку. Досягнення цілісності й самозабезпеченості  стає можливим завдяки реалізації  на території різних задач, які мають у більшості випадків економічний або соціальний аспекти. Вибір цих аспектів у характері задач муніципального управління не випадковий. Він обумовлюється дихотомічністю самої природи ефективності управлінської діяльності, у якій є прояв одночасного вирішення як економічних, так і соціальних проблем. Подвійність проблематики, яка підпадає під вирішення муніципальних менеджерів, обумовлює дворівневість у практиці прийняття ними управлінських рішень. І, якщо один із рівнів пов'язаний зі знаходженням матеріально-фінансових джерел динамічного функціонування  територіальної спільноти, то другий  з забезпеченням умов стабільності і керованості процесів соціально-економічного розвитку. Виходячи з останнього, ініціація управлінських рішень має проходити за вагомими причинами, викликатися реальними обставинами й здійснюватися всеохопно. Проте головне в даній ініціації управлінських рішень - швидкість отримання інформації наскрізного характеру від країни до регіону та адміністративно-територіальної одиниці.

Для отримання знань про чинники соціально-економічного розвитку через діагностику стану регіонів ми виокремили для обстеження кілька типових регіонів, які відповідали різноманіттю їх сучасних станів і обмежилися вибіркою експертів, які мешкали в них, займаючи відповідні посади. Такими регіонами стали: Дніпропетровська, Донецька, Запорізька, , Кіровоградська й Черкаська області. Вибіркова сукупність експертів із виокремлених п’яти  адміністративно-територіальних угруповань за критеріями математичної статистики була достатньою для репрезентації генеральної сукупності. Завданням експертів було обрання до 10 – 12 показників (ознак, характеристик) як для економічного, так і для соціального блоку соціально-економічного розвитку, щоб рекомендувати їх до застосування в аналітичній практиці.

Узагальнення соціальних явищ і процесів здійснювалося через такі специфічні кількісно-якісних характеристики як співвідношення сукупних ресурсів сімей (працюючого) і соціального стандарту цивілізаційного життя (х1), інвестиції в людський капітал (х2), охоплення дітей дошкільними закладами освіти (х3), коефіцієнт злочинності (х4), видатки місцевого бюджету на душу населення (х5), природний приріст населення (х6), рівень зайнятості населення (х7), середня заробітна плата (х8), забезпеченість лікарями на 100000 населення (х9), середня місячна пенсія (х10), викиди шкідливих речовин в повітря (х11),  сукупні ресурси одного домогосподарства 12), а економічних  власні доходи місцевого бюджету (у1), обсяг реалізованої продукції промисловості на душу населення (у2), структура господарського комплексу (у3), ВРП з розрахунку на одну особу населення (у4), співвідношення між темпами приросту прибутку суб’єктів господарювання і заробітною платою найманих працівників (у5), фінансовий результат від звичайної діяльності до оподаткування (у6), питома вага податкових надходжень в зведеному бюджеті країни (у7), бюджетні інвестиції в розвиток економіки (у8), інвестиції в основний капітал у розрахунку на 1 грн. вартості основних засобів (у9), кількість створених робочих місць  10), офіційні трансферти (у11), обсяг реалізованої продукції сільського господарства на душу населення (у12).

Після упорядкування варіаційних рядів нами було започатковано такий розподіл чинників соціального характеру за мірою впливу на соціально-економічний розвиток х12, х7, х1, х2, х5, х4, х6, х11, х3, х9, х10, х8 ,   та економічних – у4; у8; у6; у9; у1; у5; у3; у2; у12; у7; у11; у10.

Установлення факту формування джерел розвитку через різноманіття поєднання чинників змушує дещо інакше розглядати методи та механізм господарювання. Але хотілося б застерегти від ототожнення неоднозначних за змістом процесів. Структурні поєднання чинників у ряді випадків суперечать одне одному, але це не суперечність функціонування, а рушій розвитку. Динаміка розвитку соціальної системи все більшою мірою залежить від виду, етапного поєднання чинників, синхронності чергування подібних поєднань. Розвиток економіки багато в чому відбувається не стільки фронтально, шляхом нарощування темпів та обсягів виробництва товарів (робіт, послуг), скільки в глибину за рахунок внутрішнього переструктурування джерел. Знання перспективної структури джерел розвитку дає можливість забезпечувати, через етапні структури чинників, зміни в системі в напрямку посилення впливу як своєрідного засобу реалізації цілі. Зміни посилюють нестійкість системи з тим, щоб викликати в ній процеси руху й поступитися місцем системі з іншою структурою чинників розвитку. Механізм структури діє як пристрій із від’ємним зворотним зв’язком. Відсутність збільшення обсягів із порушенням міри статичності фіксується державною статистикою й перетворюється на організаційні й законодавчі рішення. Основа нової парадигми: зміни домінант – безперервний перехід від домінуючого на певному етапі розвитку поєднання чинників до іншого. Саме тому в управлінській і господарській діяльності винятково важливу роль набуває вміння швидко й своєчасно перебудовувати механізм управління відповідно до вимог часу.

Література

1. Людський розвиток регіонів України: методика оцінки та сучасний стан. – К.: РВПС НАН України; ПРООН, 2002. – 123 с.

2. Пономаренко В.С. Рівень і якість життя  населення України: Монографія /В.С.Пономаренко, М.О.Кизим, Ф.В.Узунов. – Х.: Видавн. дім “ІНЖЕК”, 2003. – С. 51 – 52.

3. Чужиков В. Європейська модель ідентифікації регіональних асиметрій (соціальний аспект) / В.Чужиков, Н.Божидарнік // Україна: аспекти праці. – 2005. –№6. – С. 33 – 38.

4. Краснов Ю.М. Методичні основи визначення депресивних територій // Державне регулювання економіки України: методологія, напрями, тенденції, проблеми / За ред. М.М. Якубовського. – К.: Міністерство економіки України, 2005. – С.  117.

5. Методологічні підходи до визначення проблемних територій та напрями регулювання їх подальшого розвитку: Монографія / Л.М.Зайцева, С.М.Серьогін, В.В.Антонов та ін.; За наук. та заг. ред. Л.М.Зайцевої. – Д.: ДРІДУ НАДУ при Президентові України, 2003. – С. 40 – 57.

6. Антонов В.В. Методика комплексної оцінки соціально-економічного розвитку області та її адміністративно-територіальних одиниць (на прикладі Дніпропетровської області) / В.В.Антонов, Л.М.Зайцева. – Д.: ДРІДУ НАДУ, 2004. – 36 с.