Миколаєнко Олена

Студентка групи МІ-5 педагогічно-індустріального факультету

 ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний

університет імені Григорія Сковороди»

Проблеми поєднання НІТН та діючих методичних систем навчання

Комп’ютерна техніка застосовується у навчанні приблизно з початку 60-х років, та її потенційні можливості розкрито ще далеко не повністю. Згідно з прогнозами, що передували широкому впровадженню комп’ютерів у систему освіти, визначалися такі сильні сторони нових засобів навчання: новизна роботи з комп’ютером викликає в учнів підвищений інтерес до неї і тим посилює мотивацію навчання; колір, мультиплікація, музика, звукове мовлення розширюють можливості подання інформації; використання комп’ютера дозволяє будувати індивідуалізоване навчання на основі моделі учня, яка враховує історію його навчання і індивідуальні особливості сприймання, мислення, пам’яті; за допомогою комп’ютера може бути реалізована особиста манера спілкування; таким чином, створюються більш сприятливі умови для роботи, що найбільш важливо для учнів з уповільненим темпом навчання; при використанні комп’ютера учні активно залучаються до процесу навчання, мають можливість зосередити увагу на найбільш важливих аспектах матеріалу, що вивчається; можна не квапитися з розв’язком; не боятися покарання або осуду; набагато розширюються набори навчальних задач, використовуються задачі на моделювання різноманітних ситуацій, постановку діагнозу; використання комп’ютера дає учням змогу переконатися, до чого призводять розв’язки; при наявності комп’ютера учні можуть користуватися більшим обсягом раніше недоступної інформації.

Досвід використання комп’ютерів при навчанні вніс корективи до цього прогнозу, а деякі положення були цілком спростовані. По-перше, змінилися акценти щодо переваг комп’ютерного навчання. Виявилося, що не здатність демонструвати кольорові зображення, не вміння синтезувати мовлення чи зберігати в пам’яті великі обсяги текстової інформації роблять комп’ютер таким потужним, а лише поєднання цих властивостей разом із можливістю індивідуалізувати навчання визначає його силу і перспективу. По-друге, з’ясувалося, що дидактичні проблеми комп’ютеризації навчання є, перш за все, загальними проблемами сучасної педагогіки і психології навчання: “високий рівень індивідуалізації недосяжний, оскільки немає відповідної моделі учня і самого процесу навчання”; “виникають сумніви відносно здатності комп’ютера розумно індивідуалізувати навчання: реалізація цього потенціалу вимагає більш поглибленого знання механізмів мислення і навчання, ніж те, що ми маємо на сьогодні”. Багато дослідників зазначали, що інтерес до занять з комп’ютером був викликаний, очевидно, новизною засобу, а тому з часом починає слабнути, хоча “є багато свідчень про те, що рівень уваги учнів при роботі віч-на-віч з комп’ютером набагато вищий, ніж у класі”; в умовах сучасної організації шкільного навчання “нелегко врахувати відмінності в темпах просування учнів у навчанні”.

Взагалі 80-ті роки ХХ століття відзначаються більш стриманим ставленням до комп’ютеризації навчання. Так, Н.Ф.Тализіна вважала, що впровадження ЕОМ, як і інших засобів навчання, не є самоціллю. Застосування їх у навчанні виправдане лише в тому випадку, коли це підвищує ефективність навчального процесу хоча б за одним з критеріїв: якістю навчання, витратами часу та сил викладачів та учнів, фінансовими витратами. Істотно ж вплинути у позитивному плані на якість навчання можна лише тоді, коли технічні засоби адекватні природі навчального процесу та його закономірностям. В той же час Д.Папагіаніс та С.Мільтон писали: “Поки у нас мало свідчень того, що впровадження комп’ютерів в освіту суттєво впливає на навчальний процес. Результати проведених досліджень впливу мікрокомп’ютерів на навчальну діяльність, когнітивний розвиток та ефективність навчання, хоча і не остаточні, показують, що можливості використання комп’ютера щодо підвищення успішності досить скромні, а вплив на пізнавальні здібності, що його приписують комп’ютеру, мало вивчений. Хоча його використання, безумовно сприяє покращенню досягнень невстигаючих (а також аномальних і обдарованих) дітей, особливо на початкових ступенях навчання; його вплив на загальну культуру більшості учнів неоднозначний”.

За дослідженнями Л.П.Гур’євої, в результаті комп’ютеризації діяльності змінюється не тільки її операційний склад, а відбуваються зміни і на особистісному рівні. Причому, вони можуть бути як позитивними, так і негативними.  Серед позитивних дослідниця виділяє: 1) посилення інтелекту людини за рахунок залучення її до розв’язування більш складних задач в умовах комп’ютеризації; 2) розвиток логічного, прогностичного та оперативного мислення, зумовлений тим, що, готуючи задачу для комп’ютера, користувач попередньо обмірковує її, складає алгоритм, який і реалізує в процесі роботи з комп’ютером; 3) розвиток у користувачів адекватної спеціалізації пізнавальних процесів – сприймання, мислення, пам’яті, формування спеціалізованої за предметним змістом ділової мотивації застосування комп’ютера до розв’язування професійних задач. Зазначено також, що продуктивне використання комп’ютера підвищує самооцінку, а в результаті отриманого задоволення на когнітивному та емоційному рівні формуються ділова спрямованість, точність, акуратність, впевненість у собі, які переносяться і в інші галузі життєдіяльності.

До можливих негативних змін віднесемо: 1) зниження інтелектуальних здібностей при спрощенні розв’язування задач за допомогою комп’ютера, редукування їхньої змістової складової, зведення процесів розв’язування до формально-логічних компонентів; 2) надмірна спеціалізація пізнавальних процесів знижує їхню гнучкість та можливість перенесення на розв’язування більш широкого кола задач, переростання позитивних наслідків у педантизм та ригідність; 3) негативні мотиви, що відволікають від основної діяльності: ігрові, деструктивні, – однобічний розвиток, що ускладнює адаптацію особистості до інших необхідних сфер діяльності.