Волкова В.В.

Запорізький національний університет

кафедра ділової іноземної мови

 

Викладання іноземної мови професійної комунікації з використанням комп’ютерних технологій навчання

 

В реалізації стратегічної мети, що постає перед Україною в зв’язку з її входженням в Європейську спільноту в якості повноправного партнера, іноземна мова набуває ролі інструментарію, без якого неможливо вирішити це серйозне завдання. Тому підвищення ефективності вивчення іноземної мови має важливе соціально-економічне значення для майбутнього країни.

Державні кордони між країнами Європи стають все більш прозорими, розширяються та зростають міжнародні контакти, що потребує уніфікації або єдиного “стандарту” в мовній підготовці фахівців, - все це обумовлює сучасні тенденції інтеграції освіти в єдину світову систему. Але, для деяких країн, переважно держав Східної Європи, мовні кордони залишаються серйозною перешкодою в інтеграційному процесі. Тому пріоритетом політики Європейського Союзу в галузі освіти є значне підвищення рівня мовної компетенції, при цьому значна увага приділяється діловій професійно-орієнтованій іноземній мові.

В цьому контексті англійській мові надається виключно важлива роль, тому що вона має особливий статус по всьому світі: це мова міжнародних відносин, інноваційних технологій та бізнесу, яка займає перше місце в міжнаціональних контактах на різних рівнях. Знання, а головне, практичне володіння англійською мовою стає обов’язковим не тільки для окремих спеціалістів а й для всіх фахівців. Процес навчання іноземній мові як частини професійної підготовки спеціаліста визначається сукупністю різнопланових факторів, до яких можна віднести: вікові особливості учнів (Б.Г.Ананьєв); індивідуально-психологічні відмінності (Н.В.Пустовалова); зміну рольового й позиційного статусу особистості (Н.Г.Баришникова); спеціальну організацію подачі й засвоєння навчального матеріалу (Н.І.Гез, С.І.Мельник); організацію індивідуальної взаємодії (А.В.Петровський, Г.О.Китайгородська).

Специфічний внесок іноземної мови в розвиток студента полягає передусім в тому, що в процесі навчання цьому предмету людина з’ясовує способи оформлення думки, пізнає функціонування мови як засобу спілкування. Іноземна мова благотворно впливає на культуру спілкування рідною мовою і є важливим засобом формування всебічно розвиненої особистості; вона наближає обстановку навчального процесу до реальних умов, що породжує потребу в знаннях та їх практичному застосуванні й забезпечує особисту зацікавленість студентів, перехід від пізнавальної мотивації до професійної. Окрім зазначених вище функцій іноземної мови в розвитку особистості, ми виділили ще кілька її специфічних функцій. Іноземна мова служить засобом: розширення диференціації й уточнення категоріального апарату; розвитку пізнавального інтересу й формування професійної спрямованості; вирішення комунікативних, пізнавальних і професійних завдань.

Професійна діяльність характеризується високим рівнем професійної мотивації. Процес її формування обумовлений особистою зацікавленістю студентів, рівнем їх пізнавальної мотивації. Враховуючи велику і серйозну зацікавленість студентів інформаційними технологіями, можна використовувати цю можливість як могутній інструмент розвитку пізнавальної та професійної мотивації на заняттях з англійської мови.

Специфіка предмету іноземної мови обумовлює активне і доречне застосування комп'ютера на заняттях Навчальна комп'ютерна програма є тренажером, який організовує самостійну роботу, управляє нею і створює умови, при яких студенти самостійно формують свої знання, що і особливо цінне, бо знання, отримані в готовому вигляді, дуже часто не залишаються в пам’яті. Використання комп'ютерів на заняттях з англійської мови - потреба часу.

Диски, що існують сьогодні, дозволяють виводити на екран комп'ютера інформацію у вигляді тексту, звуку, відеозображення, ігор. Навчання за допомогою комп'ютера дає можливість організувати самостійну роботу кожного студента. Інтеграція звичайного заняття з комп'ютером дозволяє викладачеві перекласти частину своєї роботи на комп'ютер, роблячи при цьому процес навчання цікавішим і інтенсивнішим. При цьому комп'ютер не замінює викладача, а тільки доповнює його. Підбір повчальних програм залежить, перш за все, від поточного учбового матеріалу, рівня підготовки студентів і їх здібностей.

Робота з комп'ютером не тільки сприяє підвищенню пізнавального інтересу та інтересу до навчання, але і дає можливість регулювати пред'явлення учбових завдань за ступенем складності, заохочення до прийняття вірних рішень. Крім того, комп'ютер дозволяє повністю усунути одну з найважливіших причин негативного ставлення до навчання – неуспіх, обумовлений нерозумінням матеріалу або проблемою недостатнього знання предмету. Саме цей аспект передбачений авторами багатьох комп'ютерних навчальних програм. Тому, хто навчається, надається можливість використовувати різну довідкову допомогу і словники, які можна дуже швидко викликати на екран. Працюючи на комп'ютері, студент має можливість довести рішення задачі до кінця, спираючись на необхідну допомогу.

Істотний прогрес в розвитку персональних комп'ютерів і комп'ютерних технологій приводить до зміни і в процесі навчання іноземним мовам. Активне і доречне застосування комп'ютера на заняттях з англійської мови є можливим і доцільним виходячи із специфіки самого предмету. Провідним компонентом змісту навчання іноземній мові є навчання різним видам мовної діяльності говорінню, аудіюванню, читанню, письму. Курс з англійської мови професійної комунікації забезпечує формування широкого тематичного словника й активне засвоєння функціональної лексики студентами. По закінченні курсу студент повинен знати лексичний і граматичний матеріал, засвоїти широкий тематичний словник і вміти вільно читати літературу зі спеціальності, оволодіти вмінням швидкого двостороннього перекладу, навичками слухання та використання аудіоматеріалів, заповнення супровідних ділових паперів і документів.

Використання компютера при навчанні аудіюванню дає можливість кожному студенту чути іноземну мову. При навчанні говорінню кожен студент може вимовляти фрази англійською мовою в мікрофон. При вивченні граматичних явищ кожен студент може виконувати граматичні вправи, має можливість розгадувати кросворди, чайнворди, займатися пошуком слів, виконувати ігрові вправи.

Сфера застосування комп'ютера в навчанні іноземним мовам незвично широка. Комп'ютер може бути ефективно використаний для ознайомлення з новим мовним матеріалом, новими зразками висловів, а також з професійним спілкування іноземною мовою. На етапі тренування і на етапі застосування сформованих знань, навичок, умінь комп'ютер може бути використаний в найрізноманітніших комунікативних завданнях і навчальних професійних ситуаціях з урахуванням особливостей студентів, що навчаються.

Комп'ютер може створювати оптимальні умови для успішного освоєння програмного матеріалу: при цьому забезпечується гнучке, достатнє і посильне навантаження вправами всіх студентів в групі. Крім того, важко переоцінити роль комп'ютеру як засобу здійснення контролю діяльності студентів з боку викладача, а також як засобу формування і вдосконалення самоконтролю. У проблемних випадках комп'ютер дозволяє студентові отримувати необхідні відомості довідкового характеру за невеличкий проміжок часу, пред'являти йому ті або інші “ключі” для успішного вирішення завдання.

Важливою особливістю комп'ютера в навчально-виховному процесі з іноземної мови є те, що він може бути “співбесідником” студента, тобто працювати в комунікативно-спрямованому діалоговому режимі і певним чином, наприклад, за допомогою графічних засобів, аналізатора і синтезатора мови заповнювати відсутність природного комуніканта, моделюючи і імітуючи його немовну і мовну поведінку.

Можливості комп'ютера роблять його прекрасним технічним засобом для різного роду пояснень і узагальнень явищ мови, мовлення, мовленнєвої діяльності тощо. Інтернет створює унікальну можливість для тих, хто вивчають іноземну мову користуватися автентичними текстами, слухати і спілкуватися з носіями мови.

Одним з найбільш дієвих форм навчання є створення мультимедійних Power Point презентацій. Застосування комп'ютерних презентацій на заняттях дозволяє ввести новий лексичний, професійно-орієнтований матеріал в найбільш захоплюючій формі, реалізується принцип наочності, що сприяє засвоєнню інформації. Самостійна творча робота зі створення комп'ютерних презентацій розширює запас активної лексики професійного спілкування.

Завдання модернізації освіти не можуть бути вирішені без оптимального впровадження інформаційних технологій у всі її сфери. Використання інформаційних технологій дає поштовх розвитку нових форм і змісту традиційних видів навчальної діяльності. Робота з комп'ютером повинна бути організована так, щоб з перших же занять вона стала могутнім психолого-педагогічним засобом формування мотиваційного плану діяльності студентів, засобом підтримки і подальшого розвитку їх пізнавального інтересу до предмету та майбутньої професії.