Педагогические науки /5.Современные методы преподавания

Багай Я.Р.

Прикарпатський юридичний інститут

Львівського державного університету внутрішніх справ, Україна

Удосконалення викладання іноземних мов

у вищих навчальних закладах МВС України в процесі інтеграції до європейського освітнього простору

 

Процес європейської інтеграції дедалі помітніше впливає на всі сфери життя держави, не оминув він і вищої освіти. Відтак, Україна чітко визначила орієнтири на входження в освітній та науковий простір Європи, здійснює модернізацію освітньої діяльності у контексті європейських вимог, щораз наполегливіше працює над практичним приєднанням до Болонського процесу.

За даними ЮНЕСКО, головним завданням освіти у новому столітті є надання можливостей усім людям проявити свої таланти і здібності, розкрити свій творчий потенціал. Тому найбільшого значення набуває розробка і залучення у навчальний процес нових інноваційних педагогічних технологій, які ґрунтуються на принципах створення комфортних умов навчання, свободи творчості, використанні науки і техніки [1, с.144].

Серед інноваційних технологій важливе місце посідають інтерактивні технології навчання, що мають особистісну та фахову зорієнтованість, тому що спрямовані на розвиток особистості та її професійного становлення, оскільки інтереси і потреби особистості завжди пов’язані з її самореалізацією у професійній діяльності та життєтворчості.  

Інтерактивне навчання – це спеціальна форма організації пізнавальної діяльності, яка має конкретну, передбачувану мету – створити комфортні умови навчання, за яких кожен, хто навчається, відчуває свою успішність та інтелектуальну спроможність.

Інтерактивна технологія навчання, як і будь-яка інша педагогічна технологія містить у собі: 

· концептуальну основу, де визнається як інноваційний тип навчання, що орієнтований на особистість студента і який стимулює творчі процеси щодо оволодіння навчальним матеріалом, активізує пізнавальну діяльність за допомогою активних, діалогових форм організації занять;

· змістову частину, де означені цілі навчання та зміст навчального матеріалу;

· процесуальну частину, яка включає в себе організацію навчального процесу, методи і форми навчальної діяльності студентів та діяльності викладачів по управлінню процесом засвоєння матеріалу, спланований очікуваний результат навчання [2, с.15].

Інтерактивне навчання в повній мірі виявляє свої переваги при вивченні іноземних мов.

Мовна політика Європейського Союзу свідчить про надзвичайну важливість вивчення мов в інтеграційних процесах. Мовна компетенція є однією з найголовніших умов успішного працевлаштування та побудови кар’єри, просування по службі.

Уявляється, що на сьогодні в основі організації навчального процесу при вивченні іноземної мови в юридичному вищому навчальному закладі системи МВС повинен бути такий підхід, який дозволяє на тлі розвитку навчально-пізнавальної діяльності з володіння системою мови сформувати й мовленнєву комунікативну діяльність. Для цього необхідна спеціально розроблена система інтерактивних методів, зокрема ігрових, яка б органічно увійшла до традиційної системи навчання і, врешті-решт, сформувала відповідний рівень комунікативної компетенції, яка дасть можливість використати знання з іноземної мови, набуті в вузі, із професійною метою [3, с.81].

Навчання предмета “Іноземна мова” відрізняється від навчання інших дисциплін тим, що головною метою тут виступає не накопичення знань, як це має місце у навчанні інших дисциплін, а оволодіння курсантами і студентами діяльністю іншомовного мовленнєвого спілкування. Формування мовленнєвої комунікативної компетенції, необхідність розвитку якої на сучасному етапі не викликає сумнівів, неможливе без використання методики, яку ми можемо назвати комунікативною [4, с.249].

Вирішальну роль в оволодінні студентами іноземною мовою відіграють не імітація та операції маніпулятивного характеру, а так звані металінгвістичні здібності, зумовлені здатністю гнучко та на абстрактному рівні засвоювати нову мову, помічати її відмінності від явищ рідної мови, свідомо оперувати нею. Зокрема, плідна співпраця викладачів іноземної мови з викладачами української мови ґрунтується на принципі урахування рідної мови як одного із провідних принципів методики викладання іноземних мов.

 

Література:

1.     Демиденко О.П. Про необхідність навчання студентів мовних факультетів комунікативної поведінки // Болонський процес в Україні. – Частина 1. – Випуск 45/2005.

2.     Кряжев П.В. Болонський процес і нові підходи до реформування освіти // Болонський процес в Україні. – Частина 2. – Випуск 46/2005.

3.     Петренко В. Л. Державний стандарт вищої освіти у контексті Болонського процесу // Болонський процес в Україні. – Частина 2. – Випуск 46/2005.

4.     Калюжна В.Ю. Професійно орієнтована ділова гра у процесі формування мовленнєвої комунікативної компетенції на занятті з іноземної мови // Південноукраїнський правничий часопис. – 2007. - №2.