Филологические науки/1.Методика преподавания языка и литературы

 

Кошова Л.С.

Дніпропетровський національний университет, Україна

Творчий компонент домашнього завдання при вивченні англійської мови.

 

         Співтворчість викладача і студента при вивченні англійської мови логічна і можлива при розумінні того, що студент є не об’єктом, а суб’єктом навчального процесу, його участь в практичному занятті активна і необхідна. Викладач повинен перейматися створенням ситуацій, в яких, за думкою англійської методистки Sheelagh Deller, "learners can contribute, initiate, control, and create what happens in the classroom". Неабияке значення в цьому сенсі має продуманість домашніх завдань, направлених на заохочування студентів до самостійного пошуку та творчої роботи.

         Викладачі мають пропонувати своїм студентам завдання, які стимулюють їх на продукування навчального матеріалу (наприклад, підбір прикладів з прочитаною літератури на певну граматичну структуру, підбір тематичних картинок для опису, рекламних оголошень, інструкцій щодо використання побутової техніки, газетних/журнальних статей за певною тематикою і т.і.). Згодом саме ці матеріали використовуються для конструювання вправ для мовної/мовленнєвої практики. Простіше кажучи, говорить Sheelagh Deller, якщо ми хочемо сфокусувати увагу наших студентів на вивченні чи подальшому опрацюванні певної граматичної структури (наприклад, Past tenses), ми можемо заохотити їх використовувати матеріали, що були ними попередньо підібрані, як-то приклади речень, текстові матеріали, підібрані ними фотографії і картинки для подальшої мовної/мовленнєвої практики. Студентам буде цікаво продукувати якісь нові завдання чи вправи за своїми матеріалами, такі як jumbled stories, cloze exercises та transformation exercises один для одного. Ці матеріали мають ту перевагу, що вони для студентів знайомі, цікаві, важливі для них, взагалі їхні, а не нав’язані кимсь. Це дає студентам відчуття комфорту та своєї співучасті у навчальному процесі з одного боку, а з іншого допомагає у вдосконаленні своїх мовних/мовленнєвих навичок.

         В нашій практичній роботі ми стимулюємо таку роботу студентів на опрацювання лексичного, граматичного чи фонетичного матеріалу, на розвиток мовленнєвих умінь. Наприклад, при підготовці до написання For-and-Against Essays та Opinion Essays практикується складання запитальників та анкет (questionnaire) та проведення опитувань чи обслідувань (survey). Зокрема з теми Спорт та розваги студентам 2 курсу було дано завдання опитати 10-15 своїх друзів, знайомих, одногрупників з приводу їх відношення до спорту і написати есе на базі цього опитування. У формулюванні запитань студенти були вільні. Нижче наводиться перелік запитань, які використовували студенти при опитуванні:

How sporty are you? Are you a participator or a watcher? What sports do you take up? How often do you practice sport? What sports do you like most?

         На опрацювання лексики згаданої теми студенти готують проектні завдання з підбору і опису різних видів спорту за запропонованою схемою. Наразі модель взята з підручника Headway New Intermediate SB і включає наступну інформацію: назва виду спорту, місце проведення змагань, учасники, обладнання, відомі спортсмени. Студенти називають різноманітні види спорту, до яких мають особисте зацікавлення, інтерес чи про які змогли знайти найбільше інформації (baseball, badminton, chess, parachuting, ice climbing, skiing, water polo, billiards, boxing  та інші). Показово, що деякі студенти виходять за рамки завдання і пропонують додаткову інформацію в своїх проектах, наприклад, наводяться лексичні одиниці, що позначають період проведення змагань (a set: in tennis and volleyball; a game: in baseball, chess, ice hockey; a round: in baseball and boxing; a half: in football and soccer )

Мета викладача полягає у розвитку самостійного пошуку студентів, їх вміння працювати зі словниками та іншою довідковою літературою при опрацьовуванні нового лексичного матеріалу. Представлені матеріали, які крім інформації включають візуальний ряд (фотографії, картинки),  широко використовуються на занятті для роботи над матеріалом теми.

         Відомо, що найбільш ефективний спосіб опанування нового матеріалу – спробувати самому навчити когось. З цією метою викладач може запропонувати в якості домашнього завдання розробити навчальне завдання/вправу за певною моделлю з метою використання на уроці для мовної практики. Наприклад, настільна гра на графічну ідентифікацію нових слів. Студенти самі підбирають слова, їх вибір є обмеженим лише метою вивчення і вдосконалення нових чи складних для них лексичних одиниць певного навчального блоку. При виконанні подібних домашніх завдань застосовується принцип "learning by doing". Коли студент конструює свою гру, він/вона досконало вивчає лексику, з якою маніпулює і яку пропонує для вивчення іншим. Немає сумнівів, що ті лексичні одиниці, які студент сам вибрав і з якими створив гру, освоєні ним повністю, і він може консультувати інших з приводу свого завдання.

         Це один приклад посильного для студентів 1-2 курсів і водночас дуже практичного для розвитку мовленнєвих умінь завдання є граматично-орієнтована information-gap activity, де студенти відпрацьовують різні типи запитань, обговорюючи біографії видатних людей. Студенти вільні у виборі біографій видатних особистостей і конструюють вправу за поданим зразком. Нижче наведений приклад, складений студентами 1 курсу:

 

STUDENT A

STUDENT B

1. Vasul' Stus was born in 1938 and died… (When?)

2. He spent …(What?) in Donetsk.

3. V. Stus's first verses collection "The Winter Trees" came out…(When?).

4. (Where?)…Vasul' Stus described all the beauty of Ukraine and her tragic history.

5. In 1972 Vasul' Stus was arrested and sent to prison …(Why?).

 

1. Vasul' Stus was born in …(When?) and died in 1985.

2. He spent his childhood and youth… (Where?).

3. V. Stus's …(What?) came out in 1960's.

4. In his verses and poems Vasul' Stus described … (What?)

5. (When?)...Vasul' Stus was arrested and sent to prison for his political views.