Право / 7. Экологическое, земельное и аграрное право

К. ю. н., доц. Багай Н.О.

Прикарпатський національний університет ім. В.Стефаника, Україна

Юридична природа трудових відносин у сільському господарстві: окремі питання

 

Загальні засади правового регулювання трудових відносин у сільському господарстві визначаються нормами трудового права. Проте особливості застосування праці у процесі виробництва сільськогосподарської продукції повинні регулюватися спеціалізованими правовими нормами. У звязку з цим важливим є питання щодо віднесення до предмета правового регулювання аграрного права трудових відносин у сфері сільськогосподарського виробництва.

Ще в минулому столітті в юридичній науці висловлювалася думка про те, що трудові відносини не можуть бути віднесені до сфери аграрного права [1, с.102]. Але А.А.Денисов на основі конкретного аналізу системи норм, що регулюють відносини організації й оплати праці в сільському господарстві, прийшов до обґрунтованого висновку про те, що «комплекс відносин по виробництву продуктів сільського господарства органічно повязаний з трудовими відносинами, які також наділені специфікою, зумовленою характером виробництва» [2, с.73].

Оригінальна наукова концепція взаємозв’язку земельних і трудових відносин у сільському господарстві розроблена Н.І.Титовою. Вченою доведено, що трудові відносини складають основу виробничої діяльності всіх сільськогосподарських підприємств [3, с.119]. При цьому наголошено, що у процесі правового регулювання трудових відносин працівників сільськогосподарських підприємств необхідно враховувати їх органічний звязок із використанням землі, інших обєктів природи як основних засобів виробничо-господарської діяльності [4, с.100]. Тому автор правомірно виділяє із усіх трудових відносин лише ті, зміст яких включає елементи «землевикористання». Саме такі трудові відносини не лише є складовою предмета аграрного права, «але й утворюють його ядро, першооснову» [5, с.146].

Оскільки праця в сільському господарстві – це органічне використання природних якостей землі в процесі виробничої сільськогосподарської діяльності, то тут трудові відносини, як відзначає Н.І.Титова, стають, по суті, складними земельно-трудовими чи еколого-трудовими відносинами [5, с.149].

Точку зору щодо належності трудових відносин у сфері сільськогосподарського виробництва до предмета аграрного права підтримано та аргументовано також російським вченим К.А.Шайбековим [6, с.69].

Дійсно, використання в сільськогосподарському виробництві земель як основного засобу виробництва, залежність виробничого процесу від природних та кліматичних умов, його сезонний характер та інші особливості зумовлюють необхідність специфічного правового регулювання трудових відносин в сільському господарстві. А оскільки трудове право, як основна галузь права, не може враховувати специфічні особливості трудових відносин в аграрному секторі економіки, то такі відносини повинні регулюватися саме аграрним правом, як комплексною та спеціалізованою галуззю права.

У зв’язку з різноманітністю суспільних відносин, що складаються в сільському господарстві, аграрне право не зможе охопити своїм єдиним правовим регулюванням усі ці відносини, навіть будучи комплексною галуззю права. А, отже, слід погодитись з Н.І.Титовою та З.С.Бєляєвою в тому, що аграрне право повинно обмежитися сферою виробничо-господарської діяльності сільськогосподарських підприємств і об’єднань, адже саме тут враховується специфіка сільського господарства [3, с.119, 144; 1, с.102].  Тільки у сфері сільськогосподарського виробництва ми спостерігаємо унікальне поєднання праці, трудового процесу із використанням земель в якості основного засобу виробництва. Ця юридична специфіка суспільних відносин у сфері сільськогосподарського виробництва і зумовлює їх виділення як предмета правового регулювання окремої, комплексної галузі аграрного права.

Таким чином, предметом аграрного права є органічний комплекс суспільних відносин: земельних, трудових, майнових, організаційно-управлінських (як зовнішніх, так і внутрішньогосподарських), що складаються в процесі здійснення сільськогосподарськими підприємствами та іншими аграрними субєктами виробничої сільськогосподарської та повязаної з нею діяльності. Причому, в цьому складному комплексі відносин трудові та земельні відносини складають його найвагомішу частину, оскільки саме вони найбільше опосередковують специфічний та унікальний за своєю суттю процес виробництва сільськогосподарської продукції.

 

Література:

1.     Беляева З.С. Влияние сближения правового статуса колхозов и совхозов на развитие колхозного права // Правовое положение социалистического сельскохозяйственного предприятия: Сборник статей / Ред кол.: М.И.Козырь, Н.И.Краснов, Н.Н.Веденин, В.А.Кикоть, М.М.Славин и др. / Отв. ред. (и автор введения) доктор юрид. наук, проф. М.И.Козырь, канд. юрид. наук В.А.Кикоть. - М., 1974. – С. 93 -103.

2.     Денисов А.А. Сельскохозяйственное право, наука и практика // Советское государство и право. – 1974. - N1. – С. 71 – 74.

3.     Титова Н.И. Материальная ответственность работников сельскохозяйственных предприятий. - М.: Юридическая литература, 1978. – 152 с.

4.     Титова Н.И. Сельскохозяйственное право и регулирование труда работников сельскохозяйственных предприятий // Советское государство и право. – 1981.- №3. – С.103 - 104.

5.     Титова Н.И. Продовольственная проблема: земля, труд (правовые аспекты). – Львов: Издательство при Львовском Государственном университете издательского объединения «Выща школа», 1989. – 182 с.

6.     Шайбеков К.А. Развитие трудовых отношений в колхозах и совхозах // Советское государство и право. – 1979. - №5. – С.64 - 71.