Вишневська І.А.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

Концепція вертикальних ферм і їх наслідки для України

До 2050 року практично 80 % жителів планети проживатимуть в міських центрах. Поточні демографічні тенденції такі, що навіть при найскромніших підрахунках населення планети в цей проміжок збільшиться приблизно до 3 мільярдів чоловік.

Для вирощування і виробництва достатньої кількості продукції знадобиться приблизно 109 гектарів нової землі (що майже на 20 % більше території Бразилії), при тому що використовуватимуться традиційні методи ведення сільського господарства, здійснювані сьогодні [4].

Сьогодні для вирішення цієї проблеми у містах намагаються ефективно використовувати площі дахів будинків під теплиці та сади. Але дана проблема має вирішуватись на вищому рівні аніж просто створення індивідуальних теплиць. Потенційне рішення: Вертикальні ферми   Поняття "Сільськогосподарські роботи в приміщенні" не ново з тих часів, як увійшло до моди вирощування в теплицях помідорів, широкої різноманітності трав і інших рослинних культур. Те, що є новиною, - це термінова необхідність розвитку цієї технології, щоб забезпечити продовольством ще 3 мільярди чоловік додаткові.

Вертикальна ферма - узагальнена назва високоавтоматизованого агропромислового комплексу, розміщеного в спеціально спроектованій висотній будівлі, а також назва самої будівлі. Головна відмінність вертикальних ферм від традиційних тепличних господарств і тваринницьких ферм - це інтенсивний підхід до використання території, вертикальне багатоярусне розміщення насаджень [2].

По суті, ферма вдає із себе багатоповерхову теплицю.  Через те, що вертикальні ферми спочатку плануються як елемент міського середовища, до їх архітектурного опрацювання приділяють велику увагу.  Передумовою для розробки подібних проектів послужило постійне зростання населення планети, який в осяжному майбутньому приведе до браку територій сільськогосподарського призначення.

На даний момент можна виділити наступні основні види вертикальних ферм: Ферми, що спеціалізуються виключно на рослинництві (зазвичай гідропонним методом), сільськогосподарські ферми, що займаються рослинництвом і тваринництвом.

Використання вертикальних ферм має надзвичайно багато позитивних аспектів наприклад [3]:

1.                 Цілорічний збір урожаю; так, 1 акр в закритому приміщенні еквівалентний 4-6 акрам відкритого ґрунту або навіть більше, залежно від урожаю тих або інших сортів рослин (наприклад, 1 акр розсади суниці дорівнює 30 акрам тієї ж розсади, але на відкритому ґрунті). 

2.                 Виключені випадки неврожаю із-за несприятливих погодних умов, засухи, повеней або дії шкідників.

3.                 Вертикальні Ферми знижують рівень деяких інфекційних захворювань, властивих сільськогосподарській сфері.

4.                 Вертикальні Ферми шляхом акумуляції випарів технічної води, так званою "сіркою" і "чорною", перетворять її в питну воду.

Але який вплив матиме поширення використання вертикальних ферм для України як аграрного центру?

До вирішення даного питання можна підійти з декількох сторін. Звичайно широке застосування такого інтенсивного вирощування сільськогосподарської продукції принесе збитки для вітчизняних аграріїв, але все ж таки використання потенціалу таких ферм буде ефективним, на даному етапі світового розвитку, лише у світових мегаполісах. По – друге потенціал ферм в основному планують використовувати на вирощуванні овочів, фруктів а пріоритетним експортним товаром України є олійно – жирові культури та зернові.

На нашу думку Україна має стати однією із перших країн що застосує дану технологію у виробництві продуктів споживання. Це дозволить не лише знизити споживчі ціни на продукти, але водночас буде створена певна кількість робочих міць, при чому для високваліфікованих кадрів. Також буде створена необхідна база для науково – дослідних робіт.

 Зараз  в світі відбувається перехід на нову технологічну основу у виробництві, і якщо Україна не здатна запропонувати більш ефективного рішення то стає очевидно що створення таких ферм є необхідним. Тим паче що уже у Швеції закладений перший фундамент такого комплексу. Не дивлячись на скептицизм Шведсько-американська компанія Plantagon розробила неймовірне рішення: масивна урбаністична теплиця усередині геодезичного куполу. Вертикальна ферма, що складається із спіральної рампи усередині сферичного куполу, в даний час знаходиться на стадії розробки.  За даними Inhabitat, через 12 – 16 місяців в Линчепінгу збудують міжнародний центр передового досвіду в області міського сільського господарства. 9 лютого відбулась символічна церемонія що дала старт будівельним роботам. Судячи з усього перший «плантагон» буде являти собою прозору кулю висотою з 17 – поверховий будинок, в якому овочі будуть вирощуватися в лотках які розміщенні на гігантській спіралі [1].

Отже стає очевидно що має бути застосований дійсно революційний підхід у веденні сільського господарства усередині приміщень, де будуть використані ультрасучасні технології, і розробка, проектування їх виходить за межі сільського господарства, вони уже мають пред'являти національний рівень розвитку суспільства.

Література

1.                 В Швеции заложен первый в мире Plantagon [Електроннй ресурс] : Константин Болотов, 16 февраля 2012 – Режим доступу: http://www.membrana.ru/particle/17607

2.                  Вертикальная ферма [Електроннй ресурс]  – Режим доступу:  http://ru.wikipedia.org/wiki/%C2%E5%F0%F2%

3.                 ВЕРТИКАЛЬНІ ФЕРМИ [Електроннй ресурс]  – Режим доступу: http://svynarstvo.in.ua/teoriya/technologii/129-vertikal-farms

4.                 Что такое вертикальные фермы [Електроннй ресурс]  – Режим доступу:  http://verticalfarm.ru/index.htm