Рябишев О.В.

Харківський національний економічний університет, Україна

ФОРМУВАННЯ ІНТЕГРАЛЬНОГО ПОКАЗНИКА РІВНЯ ФІНАНСОВОЇ БЕЗПЕКИ ПІДПРИЄМСТВА

 

Фінансова безпека підприємства (ФБП) являє собою кількісно і якісно детермінований рівень фінансового стану підприємства, що забезпечує стабільну захищеність його пріоритетних збалансованих фінансових інтересів від ідентифікованих реальних і потенційних загроз зовнішнього та внутрішнього характеру, параметри якого визначаються на основі його фінансової філософії і створюють необхідні передумови фінансової підтримки його стійкого зростання в поточному і перспективному періоді [1]. Для прийнята ефективних управлінських рішень підприємству необхідно адекватно визначати рівень фінансової безпеки, та, відповідно, захищеності від загроз, що і зумовлює актуальність даного дослідження.

Проблемами оцінки фінансової безпеки підприємства займалися            І.А. Бланк [1], О.В. Ареф’єва, К.С. Горячева [2], А.О. Єпіфанов, Р.С. Папехин та інші. Однак у роботах зазначених вище та інших дослідників питання оцінки рівня фінансової безпеки, на наш погляд, висвітлено недостатньо та потребує подальшої розробки.

Метою дослідження є розробка методичного підходу до формування інтегрального показника рівня фінансової безпеки підприємства на прикладі Державного науково-виробничого підприємства  «Об’єднання Комунар» з використанням методу таксономічного аналізу.

Цей метод був розроблений Вячеславом Плютою [3]. Його перевагою є те, що він працює з багатовимірними економічними об’єктами, тобто з такими об’єктами, які описуються досить великим спектром показників. Проведення даного аналізу дозволить вирішити проблему упорядкування багатомірності такої категорії, як фінансова безпека підприємства, відносно нормативного вектору-еталону.

Визначення таксономічного коефіцієнта включає наступні етапи:

1.                 Формування матриці спостережень.

2.                 Стандартизування значень елементів матриці спостережень.

3.                 Формування вектору-еталону.

4.                 Визначення відстаней між окремими спостереженнями та вектором-еталоном.

5.                 Визначення таксономічного коефіцієнта.

Для формування матриці спостережень виокремимо наступні показники, що характеризують фінансову безпеку підприємства:

коефіцієнт автономії. Доцільність вибору цього показника пояснюється тим, що він характеризує рівень фінансової стійкості підприємства, стабільності і незалежності від зовнішніх кредиторів;

коефіцієнт фінансового ризику;

коефіцієнт швидкої ліквідності (проміжний коефіцієнт ліквідності, коефіцієнт термінової ліквідності). Доцільно при побудові інтегрального показника ФБП використати саме цей показник ліквідності, а не коефіцієнти поточної та абсолютної ліквідності, так як коефіцієнт поточної ліквідності є найменш жорстким показником ліквідності підприємства, а високе значення коефіцієнта абсолютної ліквідності може свідчити про надлишок грошових коштів, а отже, і про неефективність їх використання, а також про порушення структури балансу;

період оборотності активів;

коефіцієнт рентабельності активів;

коефіцієнт чистої рентабельності реалізованої продукції. Доцільність вибору цього показника пояснюється тим, що він враховує величину як виробничої собівартості реалізованої продукції, так і операційних, фінансових та інших витрат підприємства.

Розраховані показники, що характеризують фінансову безпеку ДНВП «Об’єднання Комунар» за 2006-2010 роки, наведені в табл. 1.  

 

Таблиця 1

Вихідні дані

Рік/ показ-ник

 

 

 

Коефіцієнт автономії

Коефіцієнт фінансового ризику

 

Коефіцієнт швидкої ліквідності

 

Період оборотності активів, дні

Коефіцієнт рентабельності майна (активів)

Коефіцієнт чистої рентабельності реалізованої продукції

2006

0,95

0,05

2,65

747

0,0012

0,0024

2007

0,90

0,11

1,56

650

0,0012

0,0021

2008

0,81

0,23

0,86

571

0,0011

0,0017

2009

0,71

0 ,41

0,63

514

0,0011

0,0016

2010

0,71

0,42

0,74

429

0,0012

0,0015

 

Формуємо матрицю спостережень (Х):

 

        

Елементи даної матриці – це показники, що виражені в одиницях виміру. Тому для проведення подальших розрахунків необхідна стандартизація, яка дозволяє привести одиниці виміру до безрозмірної величини, тобто урівняти значення ознак [4].

Для стандартизації значень елементів матриці спостережень визначимо середнє значення за кожним показником (табл. 2).

Таблиця 2

Середні значення показників

Показник

Середнє значення

Коефіцієнт автономії

0,816

Коефіцієнт фінансового ризику

0,244

Коефіцієнт швидкої ліквідності

1,288

Період оборотності активів

582,2

Коефіцієнт рентабельності активів

0,00116

Коефіцієнт чистої рентабельності реалізованої продукції

0,00186

Стандартизуємо показники за наступною формулою:

 

                     ,                                                   (1)

де     стандартизоване значення показника ;

          значення показника  в матриці спостережень;

         середнє значення показника .

 

Будуємо матрицю стандартизованих значень (Z):

 

 

Після стандартизації всі змінні треба розділити на стимулятори і дестимулятори. Основою такого поділу є характерний  вплив кожного показника на рівень об’єкта, що досліджується. Ознаки, що мають позитивний (стимулювання) вплив на загальний рівень розвитку об’єкта, називаються стимуляторами; ознаки, що уповільнюють розвиток об’єкта, називаються дестимуляторами [4].

 До стимуляторів, тобто до показників, зростання яких позитивно впливає на рівень фінансової безпеки підприємства віднесемо коефіцієнт автономії, коефіцієнт швидкої ліквідності, коефіцієнт рентабельності активів (майна) та коефіцієнт чистої рентабельності реалізованої продукції. До дестимуляторів віднесемо коефіцієнт фінансового ризику та період оборотності активів.

Поділ ознак на стимулятори та дестимулятори – основа для побудови вектора-еталону. Елементи цього вектору мають координати та формуються зі значень показників за формулою:

 

                                                        (2)

 

Таким чином для ДНВП «Об’єднання Комунар» вектор-еталон має координати:

 

 

Наступним етапом визначення таксономічного показника є визначення відстані між окремими спостереженнями і вектором-еталоном. Ця відстань розраховується за формулою:

 

                                                                                     (3)

де стандартизоване значення -го показника в період ;

      стандартизоване значення -го показника в векторі-еталоні.

Після знаходження зазначеної вище відстані розрахуємо наступні необхідні показники за формулами:

 

                                                                 (4)

 

                                                        (5)

 

                                                                 (6)

 

                                                                                 (7)

 

Сам же таксономічний показник визначимо за формулою:

 

                    ,                                                        (8)

 

Розраховані за наведеною вище формулою значення  коефіцієнта таксономії за 2006–2010 рр. для ДНВП «Об’єднання Комунар» приведені в табл. 3.

Таблиця 3

Показник /  рік

Коефіцієнт таксономії ()

Проміжні розрахунки

2006

0,82

0,18

0,54

1,52

0,67

2,92

2007

0,66

0,34

0,98

2008

0,43

0,57

1,65

2009

0,24

0,76

2,23

2010

0,25

0,75

2,20

 Значення коефіцієнта таксономії для ДНВП «Об’єднання Комунар»

за 2006–2010 рр.

 

Відобразимо динаміку зміни таксономічного показника фінансової безпеки ДНВП «Об’єднання Комунар» за 2006-2010 рр. на рис. 1.

Рис. 1. Динаміка зміни таксономічного показника фінансової безпеки

ДНВП «Об’єднання Комунар» за 2006-2010 рр.

Досліджуючи таксономічний показник фінансової безпеки ДНВП «Об’єднання Комунар», варто зауважити, що він мав найбільше значення в 2006 році. Це означає, що в цьому році спостерігався найбільший рівень фінансової безпеки підприємства. Протягом 2006–2009 рр. значення таксономічного показника, а отже – і рівень фінансової безпеки підприємства – знизились. Це зниження пояснюється зниженням значень наступних показників-стимуляторів: коефіцієнта автономії, коефіцієнта швидкої ліквідності, коефіцієнта чистої рентабельності реалізованої продукції. Станом на 2010 рік таксономічний показник фінансової безпеки ДНВП «Об’єднання Комунар» становив 0,25, що свідчить про низький рівень ФБП. Тому можемо зробити висновок, що з метою  забезпечення такого фінансового стану, при якому задовольняються пріоритетні фінансові інтереси підприємства і забезпечується їх захищеність від загроз, ДНВП «Об’єднання Комунар» необхідно прийняти заходи з підвищення рівня своєї фінансової безпеки.

 

Література:

 

1.                 Бланк И.А. Управление финансовой безопасностью предприятия. / И. А. Бланк. – К. :Эльга, Ника-Центр, 2004. – 784 с.

2. Горячева К.С. Механізм управління фінансовою безпекою підприємства: Автореф. дис. канд. екон. наук: 08.06.01./ К.С.Горячева. – К.: НАУ, 2006. – 17 с.

3. Плюта В. Сравнительный многомерный анализ в экономических исследованиях / В. Плюта: Пер. с польс В.В. Иванова. – М.: Финансы и статистика, 1989. – 176 с.

4. Саблина Н.В. Использование метода таксономии для анализа внутренних ресурсов предприятия / Н.В. Саблина, В.А. Теличко. // Бизнесинформ – №3 – 2009. − Вип. 20.11 – С. 78-82.