Притульський Д.М.

 асистент., Кореніцина Т.В.

Донецький університет економіки і торгівлі ім..М.Туган-Барановського

Шляхи підвищення ефективності управління фінансовими ресурсами підприємства

 

Основною ланкою економіки в ринкових умовах господарювання є підприємства, які виступають в ролі господарюючих суб'єктів. Для здійснення господарської діяльності, отримання продукції, доходів і накопичень вони використовують певні види ресурсів: матеріальні, трудові, фінансові, а також грошові кошти.

Наявність у достатньому обсязі фінансових ресурсів, їх ефективне використання, забезпечують міцний фінансовий стан підприємства, його платоспроможність та ліквідність. У зв'язку з цим найважливішим завданням підприємств є пошуки резервів збільшення власних фінансових ресурсів і найбільш ефективне їх використання з метою підвищення ефективності роботи підприємства в цілому.

Мета роботи – розробка та обґрунтування напрямків підвищення ефективності управління фінансовими ресурсами.

Фінансові ресурси підприємств – це грошові кошти, які створюють всі елементи його капіталу та їх кругообіг в натуральній і вартісній формах.

Фінансові ресурси підприємств можуть бути власними, позиченими та залученими. На підприємствах вони використовуються для формування активів і здійснення виробничо-фінансової діяльності з метою отримання доходу і прибутку.

Стабільність функціонування підприємства ґрунтуєть­ся на достатності фінансових ресурсів та їх стабільному кругообігу. Перспективи розвитку підприємства визначаються його можливостями у нарощенні та залученні фінансових ресурсів.

Початкові фінансові ресурси, які формують статутний фонд, спрямовуються в необоротні та оборотні активи. У процесі використання необоротних активів формується такий вид фінансових ресурсів, як амортизаційні відрахування. Забезпечення формування оборотних активів здійснюється за рахунок оборотних коштів.

Значний внесок в дослідження проблем фінансових ресурсів та управління ними зробили такі вчені, як Воловець Я.В., Гадзевич О.І., Зятковський І.В., Коробов М.Я., Рогов Г.К., Слав’юк Р.А., Поддєрьогін А.М.   На думку Р.А. Слав’юка , першочерговою задачею підприємств по підвищенню ефективності використання фінансових ресурсів у сучасних умовах є нарощування абсолютної суми прибутку,прибутковості обсягу капіталу й обсягу виручки, тобто показників рентабельності, яке  досягається різними шляхами [1].

Такими можуть бути:

- збільшення обсягу реалізації продукції;

- скорочення витрат на виробництво і реалізацію продукції шляхом усунення перевитрат по сировині і матеріалах, усунення понадпланових відходів, усунення невиправданих і непродуктивних витрат у складі цехових і загально-виробничих витрат, а також у складі витрат на утримання і експлуатацію устаткування, усунення втрат від браку;

       - постійне зниження позареалізаційних витрат

- відновлення продукції, що випускається (аж до перепрофілювання);

-реалізація невикористаних матеріалів, невстановленого і невикористовуваного устаткування;

- модернізація виробництва;

- інтенсифікація праці працівників і завантаження устаткування;

       - упровадження прогресивних форм організації праці.

- маркетингові шляхи, зв'язані з коректуванням стратегії і тактики діяльності;

       - точне і своєчасне виконання договорів по постачанню продукції

     - обдумана дивідендна політика

     - знання механізму впливу фінансового левериджу на рівень прибутковості власного капіталу і рівень фінансового ризику дозволяє цілеспрямовано управляти вартістю і структурою капіталу

     На основі наведених вище рекомендацій, ми пропонуємо застосувати наступні заходи та шляхи підвищення використання фінансових ресурсів:

1)    Впровадження заходів щодо зниження всіх видів витрат

2)    Проведення грамотної дивідендної політики

3)    Вивчення механізму впливу фінансового левериджу на рівень прибутковості власного капіталу і рівень фінансового ризику

4)    Проведення заходів щодо модернізації виробництва

5)    Точне визначення терміну експлуатації активів, що вводяться в дію, а також правильний вибір методу нарахування амортизації.

Таким чином слід зазначити, що ефективність використання фінансових ресурсів впливає на фінансову стійкість підприємства, його ліквідність, платоспроможність, ділову активність і рентабельність. Тому ефективне управління фінансовими ресурсами є фундаментом для фінансової стабільності підприємства і його подальшого розвитку.

 

Література

1. Слав’юк Р.А. Фінанси підприємств: Навчальний посібник. Вид. 2–ге, допов. і переробл. “Вежа” Волин. держ. ун-ту ім. Л.Українки, 2001.-456 с.

         2. Онисько С М. М.Фінанси підприємств: Підручник для студентів вищих закладів освіти. - 2-ге видання, виправлене і доповнене. - Львів: "Магнолія Плюс", 2006

         3. Колчина Н.В. «Финансы предприятия»// Москва «Финансы» - 1998 г., с.415