Ст. викладач Клименко В. І., Семенова О.М., Янчик М.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Реформування системи оцінки відповідності в Україні

 

Для реформування системи оцінки відповідності за півтора роки здійснено ряд ключових заходів з метою приведення її у відповідність до європейських норм та стандартів.

Перш за все, прийнято три найголовніші Закони України («Про ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», «Про загальну безпечність нехарчової продукції» та «Про відповідальність за шкоду, завдану внаслідок дефекту в продукції»), згідно з якими із липня поточного року замість державного контролю виробництва продукції здійснюється ринковий нагляд за безпекою продукції, яка вже розміщена на ринку.

Крім того, завдяки прийнятим Указам Президента України щодо оптимізації системи центральних органів виконавчої влади та щодо затвердження положень про Мінекономрозвитку і Держспоживінспекцію функції стандартизації, сертифікації та контролю продукції чітко розмежовано між Мінекономрозвитку та Держспоживінспекцію. Це дозволило повністю усунути конфлікт інтересів між органами виконавчої влади, які займаються розробленням стандартів та здійснюють контроль за їх дотриманням[4].

Вже сьогодні перелік продукції, яка підлягає обов’язковій сертифікації, скорочено майже на 17%. Зокрема, повністю скасовано обов’язкову сертифікацію 50 груп промислової продукції,  послуг харчування, які надаються суб’єктами туристичної діяльності та 12 груп харчової продукції, а також 80 груп продукції в частині відповідності встановленим вимогам щодо електромагнітної сумісності[2]. Це дозволить суб’єктам господарювання заощадити кошти та час для введення цієї продукції в обіг на ринки України, спрямувавши заощаджені кошти на модернізацію виробництва та впровадження сучасних інноваційних технологій виробництва продукції.

Але робота в цьому напрямі продовжується, і вже підготовлено накази Мінекономрозвитку щодо скасування обов’язкової сертифікації близько 150 груп промислових товарів та 5 груп харчової продукції.

Також Уряд схвалив законопроект щодо скасування реєстрації декларацій виробника про відповідність продукції, який внесено на розгляд Верховної Ради України. Прийняття цього законопроекту дозволить суб’єктам господарювання заощадити час (близько 10 днів) та кошти (понад 40 млн. гривень на рік) при просуванні продукції на ринку[1].

Крім того, найближчим часом Кабінет Міністрів України планує розглянути проект Закону "Про внесення змін до Закону України "Про акредитацію органів з оцінки відповідності", метою якого є приведення системи акредитації органів з оцінки відповідності до європейських вимог. Найближчим часом Урядом країни буде розглянуто проект постанови щодо приведення національних процедур оцінки відповідності продукції вимогам технічних регламентів до європейського законодавства. Прийняття цього акта створить умови для взаємного визнання результатів робіт з оцінки відповідності, виконаних національними та європейськими органами з оцінки відповідності, через ідентичність процедур з оцінки відповідності, що застосовуються в Україні та ЄС, а також спростить їх доступ на ринки іноземних торгових партнерів.

Слід відзначити, у Департаменті технічного регулювання розміщено тексти 556 національних стандартів (близько 76% загальної кількості), які у разі добровільного їх застосування є доказом відповідності продукції вимогам технічних регламентів. Тексти решти 177 стандартів будуть розміщені до кінця цього року після переведення їх в електронний вигляд[5].

Однак багато питань технічного регулювання ще потребують законодавчого врегулювання. Зокрема, у Верховній Раді зареєстровані кілька законопроектів, спрямованих на подальшу гармонізацію законодавства України відповідно до зобов’язань, узятих державою у рамках вступу до СОТ:

1. «Про ринковий нагляд і контроль продукції». Законопроектом серед іншого передбачено гармонізацію практики здійснення ринкового нагляду з європейськими та міжнародними вимогами та підходами, запровадження в Україні дієвої системи нагляду за безпечністю продукції відповідно до європейської та світової практики. В той же час законопроект потребує доопрацювання, зокрема, в питаннях термінології, переліку видів продукції, які підлягають нагляду, узгодити норми цього законопроекту з вже існуючою нормативною базою тощо.

2. «Про внесення змін до деяких законів України щодо реєстрації декларації виробника про відповідність». Проектом Закону пропонується внести зміни до статті 32 Закону "Про стандарти, технічні регламенти та процедури оцінки відповідності" щодо виключення положень стосовно обов’язкової реєстрації у Держспоживстандарті декларації про відповідність, а також до законів України "Про підтвердження відповідності" і "Про захист прав споживачів" стосовно виключення вимоги зазначати у супровідних документах реєстраційні номери декларацій.

Ключовим елементом у переході від обов’язкової сертифікації продукції до оцінки її відповідності згідно з міжнародною та європейською практикою є впровадження технічних регламентів на певні види продукції, розроблених на основі європейських директив. В Україні прийнято 31 технічний регламент, затверджені Постановами Кабінету Міністрів України. Переважна більшість регламентів була прийнята у 2008-2009 роках.

Крім того, разом з європейськими експертами завершується розроблення плану модернізації випробувальних, повірочних, калібрувальних і вимірювальних лабораторій. Очікується, що на модернізацію цих лабораторій буде спрямовано у 2012 р. від 50 млн. до 70 млн. грн. за рахунок коштів Європейського Союзу, які вже надійшли в Україну в рамках реалізації Угоди про фінансування програми "Сприяння взаємній торгівлі шляхом усунення технічних бар'єрів у торгівлі між Україною та ЄС"[3].

У травні 2011 р. Кабінет Міністрів прийняв розпорядження, спрямоване на пришвидшення процесу реформ у сфері технічного регулювання. Було визначено кілька напрямків реформування:

1. Реорганізація Держспоживстандарту, яке, як передбачається, відбудеться після прийняття законів, які сформують систему ринкового нагляду. Ключове питання – поділити функції стандартизації, контролю відповідності й ринкового нагляду між різними органами з метою уникнення конфлікту інтересів.

2. Скасування реєстрації декларацій про відповідність як такої, що не відповідає зобов’язанням України перед СОТ. На виконання цього заходу у Верховній Раді зареєстрований відповідний законопроект.

3. Удосконалення процедури призначення органів з оцінки відповідності продукції, процесів та послуг вимогам технічних регламентів. Ці процедури мають бути узгоджені з європейськими практиками і нормами.

4. Скорочення переліку продукції, що підлягає обов’язковій сертифікації, за рахунок виключення з цього переліку продукції, оцінка відповідності якої здійснюється на основі технічних регламентів, а також продукції з низьким ступенем ризику.

5. Перегляд чинних стандартів для скасування застарілих та гармонізації решти з міжнародними і європейськими стандартами.

6. Продовження модернізації лабораторій, що дозволить значно підвищити якість їх оцінок, що підвищить захист споживачів в Україні та забезпечить визнання цих оцінок в інших країнах.

Запропоновані в розпорядженні кроки є, без сумніву, важливими та необхідними для успішного реформування системи оцінки відповідності в країні. Проте впровадження зазначених заходів відбувається вкрай повільно. Зокрема, за період дії розпорядження було затверджено лише один технічний регламент, не відбулось виключення з переліку продукції, що підлягає обов’язковій сертифікації, продукції, оцінка відповідності якої здійснюється на основі технічних регламентів. Це ті заходи, які виконавча влада могла б здійснити без законодавчих змін.  Якомога скоріше завершення реформування системи оцінки відповідності України є питанням не лише сприяння торгівлі, але й, в першу чергу, питанням створення сприятливішого інвестиційного клімату в середині країни. Це ж, в свою чергу, є передумовою стабільного економічного розвитку та зростання добробуту.

Література:

1.     Крижанівський К.Л. Нові закони України в сфері технічного регулювання//Правові питання забезпечення якості.-№8.-2011.-с.3-4

2.     Лист ДМСУ: Про переліки продукції, що підлягають оцінці відповідності згідно з технічними регламентами у 2012 році// http://ambu.org.ua/node/1927

3.     Потапенко О.М. Реформа системи оцінки відповідності в Україні: що зроблено і що треба зробити//Урядовий кур’єр.-№1.-2012.-с.8-10

4.     http://www.dssu.gov.ua/control/uk/publish/article/system?art_id=143164

5.     http://www.me.gov.ua/control/uk/profile/access_denied