Экономические науки\ Финансовые отношения

 

Лозовий К. К.

 К.е.н. Пономаренко С. Ю.

Донецький державний університет управління, Україна

 МЕТОДИ БОРОТЬБИ З КОРУПЦІЄЮ В ОРГАНАХ ДЕРЖАВНОЇ ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ

 

Слово «корупція» в перекладі з латинської означає «підкуп» і згідно з енциклопедичним словником «корупція - це пряме використання посадовою особою прав, пов'язаних з його посадою, з метою особистого збагачення». Це негативне явище знайоме всім країнам світу. Відомо також, що справжнього економічного процвітання досягають лише ті держави, де корупційні явища зведені до мінімуму.

Було б помилково розуміти під корупцією банальний хабар, який є тільки одним з різновидів цього злочину. Корупція сьогодні - це отримання матеріальних та юридичних переваг шляхом ухилення від законів у своїх інтересах, це і вирішення локальних приватних проблем за рахунок «своїх» людей, це і використання державних функцій у приватних інтересах, які, як правило, йдуть врозріз з інтересами суспільства, інтересами національної безпеки держави.

Однією з економічних причин корупції є низька заробітна плата державних службовців, а також велика кількість заборонних норм і високі повноваження у впливі на діяльність фірм і громадян. Інституційними причинами вважаються високий рівень закритості в роботі державних відомств, громіздка система звітності, відсутність прозорості в системі законодавства [1].

Аналіз ситуації в Україні дозволяє з упевненістю говорити, що корупцією в країні уражені майже всі органи влади, в тому числі, особливої уваги потребує і податкова інспекція.

Можна виділити причини податкової корупції:

Не досконале законодавство. Розібратися у всіх нюансах нинішнього законодавства дуже складно. Сьогодні існує більш 2 тисяч листів з роз'ясненнями і інструкціями про те, як правильно платити податки.

Деморалізація населення. Згідно даних міжнародних організацій, в українському суспільстві давати / брати хабарі і йти від податків - не вважається чимось непристойним. Часто приватні підприємці самі шукають виходи, щоб вирішити свої питання.

Невірний підхід. Перед податковими органами часто ставлять завдання по наповненню бюджету. Але податківці повинні лише контролювати дотримання законодавства та правильність сплати податків, а не шукати шляхи підвищення податкових зобов'язань.

Занадто високі податки. Податкове навантаження на підприємства занадто велика і працювати «по білому» для більшості недоцільно.

Одним з найбільш ризикованих податків на даний момент вважається податок на додану вартість (ПДВ). Справа в тому, що в казну йде різниця між сумою ПДВ, сплаченого у результаті покупки сировини та отриманої від реалізації кінцевого продукту. Наприклад, якщо підприємство А використовує для виробництва пристрою вартістю 1500 грн. комплектуючі компанії Б, за які платить 1000 грн., податковий кредит дорівнює 166,7 грн., а на підприємстві А з'являється зобов'язання в розмірі 250 грн. У скарбницю потрібно перерахувати 83,3 грн. (Різницю між 250 і 166,7 грн.), а повну суму податку (300 грн.) Оплачує споживач. За умови розвиненого внутрішнього ринку така система себе виправдовує.

Особливістю української економіки є те, що більше половини виробленої продукції йде на експорт. Виробник-експортер отримує право на повернення податкового кредиту за нульовою ставкою. А зобов'язання в цьому випадку відсутні - готовий продукт відпускається за кордон без нарахування другої частини ПДВ. Повертати цей самий податковий кредит для скарбниці - чиста втрата.

Існує така схема, коли ПДВ стає джерелом для організації шахрайських схем фіктивного експорту. Тобто, в Україні склалася нездорова ситуація, коли шахраї на ПДВ наживаються, а підприємства, які реально експортують українську продукцію, чекають повернення податку роками [2].

Але не можна сказати, що з корупцією у податковій ніхто не бореться. Вище керівництво ДПА України  зацікавлено у припиненні в країні корупційних діянь, виконуючи низьку заходів по боротьбі з цією проблемою. Одним із заходів задля запобіганням проявам корупції було створення підрозділів внутрішньої безпеки в органах державної податкової служби.

До основних функцій цих підрозділів входять наступні:

·        запобігання, виявлення та припинення корупційних діянь, злочинів у сфері службової діяльності та інших правопорушень, пов’язаних з корупцією, серед працівників органів державної податкової служби України.

·        організація та проведення профілактичної роботи серед працівників органів ДПС з метою попередження вчинення ними злочинів у сфері службової діяльності, корупційних діянь та інших правопорушень, пов’язаних з корупцією, а також порушень вимог чинного законодавства та власних актів ДПА України.

·        оперативне забезпечення встановленого порядку функціонування податкових органів, безпеки та захисту їх працівників від протиправних посягань при виконанні ними службових обов’язків.

·        сприяння у межах компетенції органам ДПС у викритті податкових правопорушень.

·        аналіз наявних даних і прогнозування на підставі отриманої оперативної інформації динаміки негативних процесів в органах ДПС та їх оточенні, що перешкоджають ефективному виконанню визначених чинним законодавством завдань, а також своєчасне інформування керівництва ДПА України про зазначені факти.

·        забезпечення взаємодії із правоохоронними органами, громадськими та міжнародними організаціями з питань протидії корупції [3].

Також спираючись на статтю 18 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» в якій говориться про те, що громадяни у сфері запобігання, виявлення та протидії корупційним правопорушенням мають право повідомляти про виявлені факти вчинення корупційних правопорушень, запитувати та одержувати від органів державної влади та органів місцевого самоврядування в обсягах та порядку, не заборонених законом, інформацію про діяльність щодо запобігання і протидії корупції, вносити пропозиції суб'єктам права законодавчої ініціативи відносно вдосконалення законодавчого регулювання відносин, що виникають у сфері запобігання і протидії корупції було створено інтерактивний сервіс «Пульс податкової». Робота гарячої лінії побудована за принципом «call-back», тобто податківці не тільки приймають скарги громадян, а й повідомляють заявникам про результати розгляду їх звернень та вжиті заходи. Результат не змусив себе довго чекати, і вже за перший місяць роботи було отримано аж 1903 звернень від платників, частина яких вже розглянута і щодо цих звернень були вжиті необхідні заходи [4].

Але тих заходів, що застосовують вищі органи ДПА України недостатньо для повного подолання проблеми корупції. Необхідно також звернути увагу на такі дії, як:     

Переглянути законодавство. Податкове законодавство має стати простим і однозначним, а всі умови прописані саме в законах, а не в листах і роз'ясненнях ДПА України.

Знизити податки. Якщо знизити різні збори одночасно з жорсткістю покарання за несплату податків, бізнесменам буде вигідніше платити, ніж вплутуватися в сумнівні схеми і давати хабарі.

Контролювати податківців. З одного боку, потрібно переглянути зарплати співробітників податкових органів в бік підвищення, з іншого - контролювати доходи, витрати податківців, членів їх сімей і найближчих родичів.

Автоматизувати процеси. Радикально змінити ситуацію з протидії незаконному відшкодуванню ПДВ і допомогти боротися з фіктивними підприємствами змогла б електронна система звітності за накладними, яка б дозволила виявляти фіктивні підприємства в режимі реального часу. Проте в автоматизованому режимі повинна працювати і система відшкодування ПДВ.

Перевіряти сумнівні операції. Для завчасного виявлення фіктивного підприємства ДПА України повинна аналізувати фактори ризику: підозру повинні викликати операції з виплатою роялті, офшорами, страхуванням.

Навіть якщо будуть виконані всі ці перераховані вище пункти, все одно корупцію в податковій повністю не викорінити, але хоча б можна звести її до мінімуму.

Література

1.                     Диханбаев Б.Ш. О борьбе с коррупцией в налоговых органах – Режим доступу : http://www.astananalog.kz/?cid=0&rid=111

2.                     Бовсуновский В.А. Налоговый капкан: треть бюджета съела коррупция – Режим доступу: http://www.segodnya.ua/news/14123398.html.html

3.                     Основні завдання і функції підрозділів внутрішньої безпеки в органах державної податкової служби – Режим доступу : http://www.dpa.dn.ua/s/61

4.                     Подолаємо корупцію разом – Режим доступу : http://www.dpa.dn.ua/s/696/5277

5.                    Молдован Е.С. Напрями запобігання та протидії корупції на державній службі: морально-ідеологічний аспект – Режим доступу: http://www.academy.gov.ua/ej/ej12/txts/10mesmia.pdf