Бойправ Крістіна

Донецький національний університет економіки і торгівлі

ім. М.І. Туган-Барановського

 

Оцінювання  фінансового стану підприємства в сучасних умовах: проблеми та недоліки

 

На сучасному етапі розвитку економіки України все більшої актуальності набуває проблематика правильної оцінки фінансового стану підприємства, який б відображав реальний стан підприємства із висвітленням найбільш сильних сторін та показував слабкі ланки функціонування підприємства та резерви для усунення цих недоліків функціонування підприємства. На сьогоднішній день виникають безліч запитань та протиріч під час підготовки до проведення оцінки фінансово-господарського стану, безпосередньо під час здійснення аналізу та в ході опрацювання даних, одержаних за результатами проведеного аналізу. 

В сучасній Україні, істотного розширення прав підприємств у галузі фінансово-економічної діяльності значно зростає роль своєчасного та якісного аналізу фінансового стану підприємств, оцінки їхньої ліквідності, платоспроможності та фінансової стійкості, пошуку шляхів підвищення і зміцнення фінансової стабільності.

Фінансовий стан підприємства є найважливішою характеристикою його ділової активності і надійності. Він визначає конкурентоздатність підприємства, його потенціал у діловому співробітництві, є гарантом ефективної діяльності, як самого підприємства, так і його партнерів.

Проблематикою дослідження фінансового стану займаються вітчизняні та закордонні науковці. Значний внесок в дослідженні відведено A.M. Поддєрьогіну, В.М. Опаріну, О.М. Бандурці, О.В. Кондратьєву, С.Ф. Покропивному, М.Я. Коробову, О.Л. Дробозіній, С.Я. Огороднику, В.М. Федосовій, І.О. Бланку, С.В. Льовочкіну та іншим.

Метою статті є визначення проблем та недоліків оцінювання фінансового стану в сучасній Україні.

 В сучасних умовах проблеми діагностики фінансового стану підприємств все ще залишаються актуальними і саме тому потребують наукового та систематизованого підходу до їх вивчення. Особливо нагально стоять питання, що стосуються переліку критичних показників для оцінки фінансового стану.

Фінансовий стан підприємства - це комплексне поняття, яке є результатом взаємодії всіх елементів системи фінансових відносин підприємства, визначається сукупністю виробничо-господарських факторів і характеризується системою показників, що відображають наявність, розміщення і використання фінансових ресурсів [3].

 Таким чином, слід відзначити, що фінансовий стан підприємства є результатом всіх форм його діяльності як суб’єкта господарювання з одного боку та як результат такої діяльності справляє ключовий вплив у майбутній зміні проявів діяльності підприємства, що формує його «подальший поточний стан».

Об'єктивна оцінка фінансового стану підприємства необхідна, коли треба одержати відповідь на запитання, наскільки надійним є підприємство як партнер, і прийняти рішення про економічну доцільність продовження або встановлення відносин з ним. У кожного з партнерів контрагентів – акціонерів, банків, податкових адміністрацій – свій критерій економічної доцільності. Тому й показники оцінки фінансового стану мають бути такими, щоб кожний суб’єкт зовнішнього середовища зміг зробити вибір, виходячи з власних інтересів. 

Вкрай важливою оцінка фінансового стану підприємства є для підприємств, що вже зайняли стабільну частку на ринку та набули статус «лідерів ринку» і планують перебудову, серйозні системні функціональні зміни, пов’язані із розширенням чи зміною форми власності, зміною напрямків діяльності; розширення сфер та масштабів здійснення фінансово-господарської діяльності ; для підприємств, яким необхідно підтвердити рівень своєї фінансової стійкості для виходу на міжнародний фондовий ринок; для підприємств, що знаходяться в критичному становищі, які не мають змоги власними силами вийти із ситуації, що виникла та потребують глибокого аналізу резервів необхідних та ще існуючих резервів для можливого поновлення діяльності чи залучення фінансової допомоги партнерів по бізнесу [1].

До оцінювання фінансового стану підприємства необхідно підходити системно, детально і оцінювати показники фінансового стану підприємства в динаміці для одержання достатньої інформації для прийняття управлінських рішень та посилення, як наслідок, конкурентоспроможності в майбутньому. 

Проблемою оцінки фінансового стану підприємства є використання так званих «нормативних» показників, розробка яких здійснювалась органами державної влади із врахуванням методик розрахунків СРСР. У світовій практиці такі нормативні показники складаються на основі багаторічної практики ведення та аналізу статистичних даних по окремих підприємствах та галузях. В Україні ж такої практики на даний момент не встановлено, вітчизняні вчені, в більшості, звертаються до оцінок зарубіжних та лише в певній мірі допускають зміну нормативних показників, що б враховувала особливості вітчизняної економіки. Часто подібні оцінки виходять з логічних висновків, які, однак, не є близькими до практичної діяльності підприємств України.

Крім того, на багатьох підприємствах України основною причиною нестабільної діяльності та кризових явищ є незадовільна структура капіталу та нестача оборотних коштів. У таких випадках основним напрямком діяльності управлінського складу підприємства має бути розробка і впровадження ефективних заходів щодо поліпшення фінансового стану суб’єкта господарювання, що в свою чергу дозволить поліпшити його майновий потенціал, відновити платоспроможність, прибутковість та фінансову стійкість. Попередження розвитку негативних кризових явищ на підприємстві є можливим тільки за умови постійного забезпечення управлінського персоналу інформацією про поточний рівень фінансової стійкості, платоспроможності підприємства, а також його здатність до подальшого розвитку [2].

Одним із напрямків вирішення проблем оцінки фінансового стану має бути своєчасне надання менеджерам організації достовірних даних про поточний реальний стан підприємства, яка в повному обсязі висвітлює існуючі проблеми. З іншої сторони для прийняття ефективних управлінських рішень менеджери після внутрішнього аналізу отриманої інформації повинні порівнювати її з аналогічними показниками подібних підприємств, зокрема конкурентів, адже порівняльний фінансовий аналіз підприємства відображає більш реальну картину про конкурентоздатність підприємства, а це за умов ринкової економіки має неабияке значення.

Отже,якісна та достовірна оцінка фінансового стану підприємства може бути лише тоді реалізована, коли на підприємстві існує достовірна та вичерпна первинна інформація, а саме здійснюється контроль за правильністю формування фінансової звітності, здійснюється належне опрацювання податкової звітності, методика діагностики фінансового стану підприємства адаптована до особливостей ринку та сегменту, яку займає підприємство. Для проведення аналізу необхідно визначити основні інформаційні блоки в розрізі окремих видів документів та обрати відповідну методологію проведення аналізу, яка б давала змогу аналізувати фінансовий стан як в динаміці так і статично.

 

Література

1.Фурдичко Л.Є., Стецків О.В., Лютан І.І.: «Напрямки оцінки фінансового стану підприємств» // Науковий вісник НЛТУ України. – 2009.

2. Чорний О.Ю. Діагностика стану фінансового забезпечення розвитку підприємства//ЛНУ імені Івана Франка.-2011

3.  Гетьман О.О., Шаповаїї В.М. Економічна діагностика: Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів. - К., 2007. - 307 с.