Бойправ Крістіна

Донецький національний університет економіки і торгівлі

ім. М.І. Туган-Барановського

Податкова система сучасної України:

проблеми та шляхи їх вирішення

Однією з найбільш важливих задач нашої держави є стабілізація економіки.

Податки - це ефективний інстумент непрямого регулювання економічних процесів. Якщо сказати обказно, то податки показують температуру господарського механізму, тобто коли вона висока - економіка хвора.

У виконанні глобального завдання сучасності, побудови правової держави в Україні, визначальна роль відводиться створенню ефективної податкової системи. Адже від механізму стягнення податків залежить формування дохідної частини бюджету, а це, як відомо, основна фінансова база держави. Саме податкова система сприяє постійним, стабільним і повноцінним надходженням коштів до бюджету. Тому аналіз функціонування податкової системи особливо зараз в умовах системної кризи набуває великого значення. Оскільки недоліки податкової системи є викликом сучасності у сфері економіки, права, політики та держави і виступає суттєвою перешкодою на шляху України для досягнення європейських стандартів.

Дослідженнями в цьому напрямку займалися такі вітчизняні науковці, як: В. Письменний,  який  досліджував шляхи реформування податкової системи України, Ю. Половинчак висвітлив нові перепони на шляху мінімізації податкової системи. В працях Я. Ю. Вертелецької, І. В. Барановської  та Т. А. Варварич досліджувалися проблеми реформування податкової системи України в умовах кризи [2].

Метою дослідження є визначення основних недоліків та виділення перспектив розвитку податкової системи України, в процесі утворення дохідної частини бюджету країни.

Актуальність даної теми полягає в тому, що за допомогою податкової системи вирішується комплекс завдань, пов'язаних з керованістю економіки, розвитком виробництва, підвищенням життєвого рівня населення, тобто ефективна податкова система є запорукою наповнення бюджету країни, достатнього для фінансування соціальних процесів та розвитку в цілому України та регіонів, що не може бути не актуальним на даний період сьогодення.

Ідеальна податкова система не функціонує в жодній країні світу. Постає закономірне питання: Чому? А тому що просто не існує моделі ідеальної податкової системи, яка позбавлена будь-яких недоліків.

Громадяни країни завжди незадоволені тим, що повинні сплачувати податки, але оскільки держава не в змозі ефективно функціонувати за відсутності податкового механізму, вона повинна створити такі умови, які не будуть руйнівними для добробуту агентів. Адже податки - це одна із форм вирівнювання доходів юридичних і фізичних осіб з метою досягнення соціальної справедливості й економічного розвитку. Тому теоретики й практики працюють над тим, аби створити таку податкову систему, яка б забезпечила оптимальне конкурентне середовище  для бізнесу, й одночасно  була ефективним фіскальним інструментом.

Основними  недоліками діючої податкової системи є:

·       нерівномірність і несправедливість розподілу податкового навантаження;

·        перетворення податкової системи у чинник пригнічення  економічного зростання  та інвестиційної активності, стимулювання ухилення від сплати податків та відтік капіталів за кордон;

·       велика кількість нормативно-правових актів з питань оподаткування, - більш як 500 нормативно-правових актів, нормами яких повинні володіти та керуватись на практиці як платники податків, так і працівники органів державної податкової служби України [4];

·        неузгодженості та протиріччя окремих норм податкових законів, їх нестабільність, безсистемне надання пільг та перекручування суті окремих видів податків;

·        неврегульованість правових гарантій для учасників податкових відносин, відсутність прозорих і ефективних механізмів захисту прав платників податків;

·       проблема подвійного оподаткування;

·        велика кількість малоефективних податків, які потребують істотних адміністративних витрат, що перевищують доходи бюджету, що забезпечуються за рахунок їх справляння.

Також до негативних рис податкової системи варто віднести її надмірну фіскальну спрямованість і не врахування інших завдань, таких як стимулювання  виробництва, інновацій, інвестування, розвиток підприємницької діяльності [3] .

Розглянувши наявні проблеми, можна зробити висновок, що основними завданнями вдосконалення податкової системи в Україні мають бути:

·          формування нового інституційного середовища оподаткування, сприятливого для реалізації принципу рівності всіх платників перед законом, недопущення будь-яких проявів податкової дискримінації, формування відповідального ставлення платників до виконання своїх податкових зобов’язань;

·          підвищення регулюючого потенціалу податкової системи на основі запровадження інноваційно-інвестиційних преференцій

·          забезпечення більш рівномірного розподілу податкового тягаря між платниками податків;

·          демократизація податкової служби України, а саме  зміна ідеології її функціонування у роботі з платниками та міжнародними партнерами.

Наразі, податкова служба вже досягла певних позитивних зрушень, зокрема в митній політиці та оподаткуванні підакцизних товарів. Державна Податкова Адміністрація розробила Стратегічний план розвитку державної податкової служби України на період до 2013 року, де сформовані пріоритетні цілі щодо антикорупційної діяльності, скорочення витрат на адміністрування податкової діяльності, переходу до світових цивілізованих норм в оподаткуванні та інших важливих заходів. Залишається лише сподіватись, що даний план буде впроваджено й виконано [1].

Удосконалення податкової системи має відбуватися шляхом поступового зниження податкового тягаря в процесі поетапної податкової реформи.

Основними відправними елементами цієї реформи повинні бути:

·       вирівнювання умов оподаткування шляхом використання податкових пільг винятково як інструмента реалізації регулюючої функції податків, а також знаряддя проведення інвестиційної та структурної політики;

·       посилення взаємодії податкової служби України з правоохоронними та іншими компетентними контролюючими органами, що дозволить здійснювати контроль за зменшенням ймовірності настання податкових злочинів, удосконаленням  інформаційно-аналітичної роботи у податкових органах;

·       своєчасність та повнота роз'яснення органом податкової служби норм податкового законодавства у відповідності потребам користувача;

        Підсумовуючи, слід зазначити, що діюча податкова система України не повною мірою відповідає вимогам нинішнього стану економіки та суспільних взаємовідносин і вимагає кардинальної заміни окремих елементів податкових механізмів. Початковим кроком змін стало прийняття Податкового Кодексу України. Формування суспільної свідомості щодо обов'язку і сплати податків допоможуть платникам податків обов'язково відчути суспільну ефективність їх сплати, що надасть суспільству можливість, забезпечувати ті чи інші спільні потреби всіх громадян. У цьому процесі участь податківців, економістів та фінансистів, їхня взаємодія та взаємоузгодженість дій необхідні для втілення реформи у реальність сьогодення, тільки так можна досягти справедливої податкової системи, не допускати довільного тлумачення, як іноді буває. 

 

Література:

1. Артеменко  Ю. А., Вертелецька Я. Ю. Проблеми реформування по-даткової системи України [Текст] / Ю. А. Артеменко, Я. Ю. Вертелецька // Економіка і регіон. - 2008. - №2. - С. 119-121. - Бібіліогр.: с.121.

2. Барановська І. В., Варварич Т. А. Проблеми реформування податкової системи в умовах кризи [Текст] / І. В. Барановська, Т. А. Варварич // Актуальні проблеми економіки. - 2009. - №8. - С. 193-199.

3. Паливода А. В. Податковий кодекс України: чинний з 1 січня 2011р.:     ( ОФІЦ. ТЕКСТ ). - К.: ПАЛИВОДА А.В., 2010. - 512 с. - Кодекси України).

4. Половинчак Ю. Податкова система - нові перепони на шляху мінімізації [Текст] / Ю. Половинчак // Україна. БізнесРевю. - 2011. - №5. - С. 2.