Бойправ Крістіна

Донецький національний університет економіки і торгівлі

ім. М.І. Туган-Барановського

 

Значення бюджетування в діяльності підприємств України

на сучасному етапі

Сьогодні в умовах нестабільної економічної ситуації у будь-якого підприємства гостро постає потреба контролювати власні доходи та витрати, рух грошових коштів, розрахунковий баланс тощо. Саме з такою метою керівництво підприємств впроваджує бюджетування. 

Проблема впровадження бюджетування на підприємствах України є актуальною. Повноцінне бюджетування на наших підприємствах поки що рідкість. Хоча більшість фінансових проблем наших підприємств виникає саме від недостатнього вміння управляти фінансами. Часто неплатежі − це наслідок відсутності в керівників чіткої інформації і належного контролю за рухом фінансових потоків. Управління фінансами починається з бюджетування.

Досвід показує, що через відсутність точної і систематичної інформації про фінанси українські підприємства втрачають близько п’ятої частини своїх доходів.

Сьогодні бюджетування на вітчизняних підприємствах в кращому випадку використовується для контролю окремих показників,  наприклад,  обсягів дебіторської і кредиторської заборгованості, або для того, щоб встановити рівень витрат в окремих структурних підрозділах, але зовсім не для того, аби управляти активами компанії, капіталізацією чи надійно визначати інвестиційну привабливість окремих напрямків господарської діяльності [2].

Тобто, значення бюджетування на вітчизняних підприємствах недооцінюється.

Протягом останніх років теоретико-практичним аспектам бюджетування присвячено значну кількість публікацій,  що дає змогу узагальнити накопичений досвід і запропонувати нові методичні підходи до бюджетування.

Бюджетування досліджували як вітчизняні вчені, серед яких С.В. Онищенко, О.О. Терещенко, так і російські вчені О.Н. Лихачова,  В.Є. Хруцький.

Безумовно найбільшу увагу бюджетуванню приділяють зарубіжні вчені, що свідчить про значно більший накопичений управлінський досвід під час впровадження та функціонування бюджетування на іноземних підприємствах.  Серед таких вчених можна відзначити Ю.  Брігхема,   К. Друрі,  І. Мейтленда, Дж. Шима та інших.  На жаль,  існуючі публікації недостатньо висвітлюють сутність і необхідність бюджетування.

Складання бюджетів є невід’ємною складовою загального процесу планування на підприємстві. Механізм бюджетного планування доходів та витрат слід впроваджувати для забезпечення економії грошових коштів,  більшої оперативності в управлінні цими коштами,  зниження непрямих витрат і втрат,  а також для збільшення достовірності планових показників.  Бюджети складаються на рік, переважно з поквартальною розбивкою [1].

Основною вимогою бюджетування виступає індивідуальний підхід до кожного об’єкта планування.  При бюджетуванні слід враховувати галузеву специфіку,  оскільки фінанси підприємств однієї галузі відрізняються від фінансів підприємств іншої галузі.  Це означає,  що вимоги та масштаби бюджетування на кожному підприємстві будуть різними.

Бюджет за балансовим листом визначає майбутній стан плану рахунків,  тобто майбутнє значення балансових статей активів і пасивів.

При впровадженні системи бюджетування в діяльності підприємства на практиці мають місце такі проблеми:

– відсутність належної маркетингової інформації;

– незадовільний стан економіки;

– інфляційні процеси;

– рівень кваліфікації персоналу та ін.

Оскільки бюджетування –  чітко визначений процес,  що розроблений підприємством для досягнення поставлених цілей, він базується на наступних вимогах:

– складання бюджетів усіма структурними підрозділами;

– забезпечення єдиних вимог до підготовки, аналізу і затвердження бюджетів;

– координація діяльності підрозділів підприємства у процесі складання бюджетів;

– структурованість бюджетів;

– обґрунтованість показників бюджетів;

– готовність бюджетів до змін;

– участь у процесі всіх керівників, відповідальних за результат діяльності підприємства.

Важливу роль у бюджету ванні слід надати контролю його виконання.

Ієрархія бюджетування дозволяє ефективно контролювати надходження та витрачання коштів, створити реальні умови для реалізації ефективної стратегії фінансування.  Аналіз відхилень фактичних показників від бюджетних та визначення причин цих відхилень дає змогу здійснювати постійний періодичний контроль.  Така інформація є базою для здійснення впливу з боку керівництва на зміну способу виконання бюджетів та перевірки правильності дій керівників окремих структурних підрозділів [3].

Аналіз цих відхилень дозволяє:

1. Ідентифікувати проблемні сфери, що потребують першочергової уваги;

2. Вдосконалити методичні підходи розроблення бюджету;

3. Підвищити рівень реальності прийнятого бюджету.

Бюджетування, на відміну від традиційних способів управління, може ефективно впливати на формування фінансових ресурсів,  рух коштів та на фінансово-економічні результати діяльності, оптимізувати відхилення план/факт і коригувати діяльність шляхом прийняття відповідних управлінських рішень.

Потенційні шляхи вирішення проблем:

- Ідентифікація доходів і витрат в умовах ведення зовнішньоекономічної діяльності;

- Проведення відповідного навчання для персоналу, постійні тренінги та семінари;

- вибір часових рамок бюджетування в умовах започаткування зовнішньоекономічної діяльності;

- оптимальним буде мінімальний періоду,  а саме один місяць;

- відсутність моделі консолідованих показників;

- аналіз діяльності підприємства за усіма структурними підрозділами;

- вибір методів розроблення бюджетів; - слід враховувати специфіку та рід діяльності підприємства.

Бюджетування підприємства в процесі започаткування зовнішньоекономічної діяльності дозволить прогнозувати можливі втрати та надлишки фінансових ресурсів, таким чином оптимізувавши діяльність підприємства,  що в остаточному результаті призведе до збільшення очікуваної норми прибутку та ефективності використання оборотних коштів.

 

Література

1.  Дзьоба В.Б.  Система бюджетів як спосіб підвищення ефективності управління підприємством / В.Б. Дзьоба // Науковий вісник НЛТУ України. – 2008. – Вип. 18.9.

2. Кириченко О.А. Сутність бюджетування .Українські реалії// Фінанси України. – 2007. – № 2. – С. 138-141.

3. Зятковський І.В.. Фінансова діяльність суб’єктів господарювання : Навчальний посібник / Терноп. акад. народ. госп-ва. – Тернопіль : Економічна думка, 2003. – 355 c.