Экономические наука/5.Управление трудовыми ресурсами

Плужник Я.А.

Сєвєродонецьке відділення Інституту післядипломної освіти та

дистанційного навчання Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля, Україна

Впровадження системи безперервної професійної освіти на промислових підприємствах

На сучасному етапі ринкової трансформації економіки України важливим фактором її стабілізації та подальшого зростання є науково-практичне обґрунтування питань підготовки кваліфікованих кадрів промислових підприємств. Сучасному працівникові мають бути притаманні високий професійний, загальноосвітній і культурний рівень, поліфункціональність і динамізм кваліфікації, різнобічний розвиток особистості. Тому організація професійного навчання персоналу стала однією з основних функцій управління персоналом підприємства. Усе це ставить завдання побудови ефективної та гармонійної системи безперервної освіти [1].

Об’єкт дослідження: система професійного навчання персоналу.

Предмет дослідження:  організаційні засади системи безперервної професійної навчання персоналу.

Мета дослідження: обґрунтуванні напрямів розвитку та визначення організаційних засад системи безперервної професійної навчання персоналу.

Професійне навчання персоналу — це цілеспрямований процес формування в працівників організації професійних теоретичних знань, умінь та практичних навичок за допомогою спеціальних форм і методів, необхідних працівникам організації зараз чи в майбутньому [4]. Професійна підготовка працівників підприємства займає важливе місце в цілісній системі управління персоналу [2]. Підготовка кадрів на виробництві спрямована на підвищення якості професійного складу робітників підприємства, формування у них творчого мислення, вміння працювати в ринкових умовах та забезпечення на цій основі високої продуктивності праці та ефективної зайнятості [4].

Завданнями організації в сфері професійного навчання кадрів є: аналіз професійного навчання персоналу; обґрунтування стратегії щодо підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації персоналу; визначення додаткової потреби в кадрах у розрізі професій і організація на цій основі навчання персоналу; забезпечення вибору найраціональніших форм та методів професійного навчання персоналу з урахуванням наявних ресурсів організації.

Одним з перспективних напрямів підвищення ефективності підготовки робітників є впровадження модульної системи професійного навчання. Ця система передбачає максимальне врахування рівня індивідуальної підготовки дорослого громадянина, його вікових, психофізіологічних особливостей та досвіду практичної роботи [1,4].

Професійна підготовка персоналу може забезпечуватись застосуванням різних напрямків: відвідування короткотермінових курсів; вечірнє навчання; участь у громадських організаціях; відвідування аналогічних підприємств; читання літератури; заочні курси; участь у семінарах; нарадах, диспутах; фундаментальне професійне навчання як своєї, так і суміжної професій. Однією з найпрогресивніших форм підготовки управлінського персоналу є бізнес-освіта, проте навчальні програми українських закладів бізнес-освіти не відповідають поточним потребам бізнесу, оскільки носять переважно теоретичний характер [2,4].  Сучасне виробництво являє собою сферу реалізації наукових досягнень і характеризується безперервним процесом нововведень, тому становлення системи безперервної освіти передбачає інтеграцію не тільки систем освіти і виробництва, але і сфери НДДКР. В даному випадку безперервне навчання здійснюється як складова частина багатоцільових науково-технічних програм [1].

Сучасна система підготовки персоналу на підприємстві має бути гнучкою, здатною змінювати зміст, методи та організаційні форми згідно з потребами виробництва і ситуацією, яка складається на ринку праці. У зв'язку з цим управління професійною підготовкою персоналу повинно сконцентрувати свої зусилля на вирішення таких проблем: розробка стратегії з питань формування кваліфікованого персоналу; визначення потреб у навчанні працівників в розрізі спеціальностей та професії; вибір форм і методів професійного навчання персоналу; вибір програмно-методичного та матеріально-технічного забезпечення процесу навчання як важливої умови його якості; фінансове забезпечення всіх видів навчання в потрібній кількості [2,4]. Для підвищення результативності професійного навчання доцільним є застосування технологічного підходу, який реалізується у навчальному процесі через розроблення та використання таких його компонентів, як методи, форми, принципи [1]. Завдяки використанню новітніх технологій (Інтернет, веб-сторінка, мультимедійні засоби (лазерний проектор, ноутбук) змінюється технологія професійного навчання, можливими та доступними стають інтерактивні методи, а саме: презентація, мозковий штурм, кейс-метод, метод критичного мислення, вікторина, бліцопитування тощо [2,3].

Унаслідок впровадження безперервної професійної освіти на практиці з'являється економічний ефект у навчанні, оскільки вона дозволяє забезпечити правильну постановку професійної підготовки кадрів, скоротити строки навчання і підняти його якість, заощадивши при цьому кошти та ресурси.

Література:

[1] Безперервна професійна освіта в контексті європейської інтеграції: теорія, досвід, прогноз // Педагогіка і психологія : Науково-теоретичний та інформаційний журнал Академії педагогічних наук України. - 2010. - N 2. - С. 5-78.

[2] Иглин В.А. Проблемы развития профессиональной подготовки кадров на производстве // Управление персоналом. – 2008. – №3. – С. 25-29.

[3] Становлення безперервної освіти: харківські здобутки.  //Інформаційний вісник АН ВШ України. – 2005. – №3.

[4] Управління трудовим потенціалом Васильченко В. С., Гриненко А. М., Грішнова О. А., Керб Л. П. - Навч. посіб. — К.: КНЕУ, 2005. — 403 с.