Економічні науки/6.Маркетинг та менеджмент.

Фесун М.М., к.т.н., доцент

Крикливий О.О.

Дніпропетровський Університет ім. Альфреда Нобеля, Україна

Значення товарної політики та маркетингу послуг у процесі розвитку готельного комплексу в Україні

Сутність товарної політики полягає у тому, що  ринкова діяльність є ефективною, коли вироблений фірмою товар або послуга задовольняє певні потреб покупців завдяки придбанню даного товару або послуги і даний процес приносить прибуток. Для того щоб вироблений товар чи надана послуга були завжди конкурентоздатними і мали попит, необхідно приймати безліч підприємницьких і, звичайно, маркетингових рішень.

Рішення в області товарної політики є головними у рамках загальної маркетингової стратегії підприємства. Це пов'язано з тим, що товар чи послуга являється ефективним засобом впливу на ринок та джерелом отримання прибутку. Крім того, він представляє собою центральний елемент комплексу маркетингу, тому що ціна, збутова і комунікативна політики ґрунтуються на особливостях товару чи послуги.

У сучасній економіці, поряд з традиційним ринком матеріальних товарів, капіталу або робочої сили існує й взаємодіє з іншими дуже перспективний ринок послуг. До недавнього часу сфера послуг значно поступалася сфері матеріального виробництва, так як дуже велику увагу приділяли саме останній, де в той момент було сконцентровано більшу частину виробничих потужностей нашої країни і світу в цілому.

Послуги є провідним сектором економіки більшості розвинених країн, де частка послуг у ВВП перевищила 70-80%, а в країнах, що розвиваються - складає в цілому не менше 50-55%.

Ринок послуг став привабливим для підприємців, тому що деякі види послуг практично не потребують значного стартового капіталу, оренди складських приміщень чи налагодження транспортної системи. Це, з одного боку, дозволяє сподіватися на швидку віддачу вкладень, що важливо в умовах інфляції та економічної нестабільності. З іншого боку, розвиток організації виробництва послуг створює необхідні умови для використання праці висококваліфікованих працівників.

Але, незважаючи на те, що сфера послуг набуває все більшого розвитку в нашій країні, розвиток і функціонування готельного господарства ускладнюється цілою низкою проблем. Однією з причин подібного протиріччя є відсутність надійної та достовірної інформації про стан ринку готельних послуг та відсутність належного сервісу. Наслідком цього являється зниження конкуренції на ринку готельних послуг, що ще більше погіршує стан готельного господарства та затримує вихід України на світовий туристично-готельний ринок.

Розвиток готельного комплексу України характеризується адаптацією реформованих підприємств цієї сфери до існуючого ринкового середовища, комплексним вирішенням актуальних проблем підвищення ефективності та конкурентоспроможності ринку готельних послуг, що почав поступово наближатись до світових стандартів.

В умовах становлення ринкової економіки подальший розвиток готельного господарства вимагає підвищення конкурентоспроможності готельних підприємств на внутрішньому й світовому туристському ринку, особливо беручи до уваги той факт, що на території України у 2012 році буде відбуватися чемпіонат Європи по футболу. Ця подія також створює неабиякий ажіотаж і привертає увагу іноземних клієнтів та інвесторів.

  Однак неможливо розробити пропозиції, єдині для усіх готельних підприємств, які забезпечили б гарантований успіх. Рекомендації з удосконалення та розвитку готельного господарства найбільш доцільні для кожного конкретного ринку (міжнародного, внутрішнього, регіонального, місцевого). Тому в сучасних умовах значної нерівномірності розвитку регіонів України необхідно особливу увагу приділяти розробці стратегій розвитку готельного господарства, спрямованих на підвищення конкурентоспроможності й економічної ефективності регіональних готельних комплексів.

Необхідно відмітити, що ,на сучасному етапі розвитку, дуже важливою конкурентною перевагою готельного комплексу являється той факт, чи здатний готель запропонувати широкий перелік послуг і яка якість цих послуг. Майже на кожному етапі готель веде боротьбу за свого клієнта: починаючи з дзвінка та бронювання номера і закінчуючи супроводом клієнта в аеропорт.

Конкуренція у даній сфері росте з кожним днем, з'являється безліч нових учасників ринку. Саме тому доводиться постійно проводити моніторинг ринку готельних послуг, технологій готельного сервісу, проводити регулярний аналіз потреб клієнтів, впроваджувати інновації, встановлювати нові та удосконалювати вже існуючі правила надання готельних послуг і стежити за їх виконанням.