Голтвянська Марія Романівна

Дніпропетровський Університет ім.Альфреда Нобеля

Конкурентоспроможність підприємства та оцінка конкурентоспроможності

З переходом економіки України на ринкові відносини термін "конкурентоспроможність" став основним у визначенні іміджу фірм та ефективності їх діяльності.

Конкурентоспроможність підприємства - це його перевага перед іншими компаніями галузі в країні і за кордоном. Конкурентоспроможність не є іманентною якістю фірми, це означає, що конкурентоспроможність компанії може бути оцінено тільки в рамках групи компаній належать до тієї ж галузі чи фірми, що виробляє аналогічний товар (послуги). Конкурентоспроможність можна виявити тільки шляхом порівняння кожих з цих фірм, як на національному рівні і масштабах світового ринку.

Взагалі можна виділити кілька рівнів конкурентоспроможності:

- конкурентоспроможність країни;

- конкурентоспроможність галузі;

- конкурентоспроможність групи підприємств, що входять  асоціацію чи об'єднання;

- конкурентоспроможність підприємства;

-конкурентоспроможність окремих напрямків діяльності підприємства;

-конкурентоспроможність конкретної продукції чи послуги.

Потрібно розрізняти параметри та показники конкурентоспроможності.

Параметри конкурентоспроможності - найчастіше кількісні характеристики властивостей товару, які враховують галузеві особливості оцінки його конкурентоспроможності. Розрізняють окремі групи параметрів конкурентоспроможності: технічні, економічні, нормативні.

Технічні параметри є характеристикою технічних і фізичних властивостей товару, що визначають особливості галузі та способи його використання, а також функції, які виконує товар у процесі його використання. Технічні параметри поділяються на параметри призначення, ергономічні та естетичні параметри.

Економічні параметри визначають рівень витрат на виробництво та ціни споживання через витрати на купівлю, обслуговування, споживання, утилізацію товару. Економічні параметри поділяються на одноразові та поточні.

Нормативні параметри визначають відповідність товару встановленим нормам, стандартам і вимогам, що обумовлені законодавством та іншими нормативними документами (параметри патентної чистоти, екологічні параметри, параметри безпеки, по яких для даного ринку встановлені обов'язкові діючі вимоги міжнародних, національних стандартів, технічних регламентів, норм, законодавства).

Показники конкурентоспроможності — це сукупність системних критеріїв кількісної оцінки рівня конкурентоспроможності товару, які базуються на параметрах конкурентоспроможності .

Перелік показників конкурентоспроможності залежить від об'єкта досліджень, а також від обраної методики визначення конкурентоспроможності.

Також необхідним є оцінка конкурентоспроможності підприємства.

1. Оцінка конкурентоспроможності починається з визначення мети дослідження:

-                  якщо необхідно визначити положення даного товару серед аналогічних, буде достатньо провести їх пряме порівняння по найважливішим параметрам;

-                  якщо метою дослідження являється оцінка перспектив збуту товару на конкретному ринку, то в аналізі повинна використовуватися інформація, яка включає відомості про вироби, які вийдуть на ринок в перспективі, а також відомості про зміни діючих в країні стандартів і законодавства. Незалежно від цілей дослідження, основою оцінки конкурентоспроможності являється вивчення ринкових умов, яке повинно проводиться постійно. Задача полягає в необхідності виділення тієї групи факторів, які впливають на формування попиту в певному секторі ринку:

-           розглядаються зміни у вимогах постійних заказчиків продукції;

-           аналізуються напрямки розвитку аналогічних розробок;

-           розглядаються сфери можливого використання продукції;

-           аналізується коло постійних покупців;

2. На основі вивчення ринку та вимог покупців обирається продукція, по якій буде проводитися аналіз чи формуватися вимоги до майбутнього виробу, а далі визначається номенклатура параметрів, які приймають участь в оцінюванні.

При аналізі повинні використовуватися ті ж самі критерії, якими оперує споживач, обираючи товар.

3. По кожній з груп параметрів проводиться порівняння, яке показує наскільки ці параметри близькі до відповідного параметру потреби.

Аналіз конкурентоспроможності починається з оцінки нормативних параметрів. Якщо хоча б один із них не відповідає рівню, який передбачений нормативними нормами та стандартами, то подальша оцінка конкурентоспроможності продукції не має сенсу.

4. На наступному етапі проводиться підрахунок групових показників, які в кількісній формі виражають відмінність між аналізованою продукцією та потребою по даній групі параметрів та дозволяє судити про ступінь задоволення потреби по цій групі.

В результаті оцінювання конкурентоспроможності використовуються для вироблення висновку про неї, а також - для вибору шляхів оптимального підвищення конкурентоспроможності підаприєиства для вирішення ринкових задач.