УДК 657.2

 

УДОСКОНАЛЕННЯ ОБЛІКУ ФІНАНСОВИХ ІНВЕСТИЦІЙ

 

Студ. Відінєй К. Г.,

Науковий керівник ас. Черникова Є. Г.

Донецький національний технічний університет

 

Ринкові перетворення в Україні, необхідність орієнтації виробництва на випуск конкурентоспроможної продукції потребує значних інвестицій. Головною умовою запровадження у життя нових форм підприємництва, що базуються на приватній власності, акціонерному капіталі, є розробка дієвого механізму здійснення фінансового інвестування. Об’єднання капіталів, залучення коштів іноземних інвесторів для здійснення економічних перетворень у нашій країні можливо за умови повної довіри і співпраці між учасниками інвестиційного процесу, забезпечення їх оперативною та достовірною інформацією.

Проблеми бухгалтерського обліку та аналізу фінансових інвестицій отримали певне висвітлення в працях вчених України, серед яких треба відзначити В.В. Бабича, Ф.Ф. Бутинця, Б.І. Валуєва, С.Ф. Голова, О.О. Ємця, В.І.Єфіменка, Г.Г. Кірейцева, М.В. Кужельного, Я.Д. Крупку, Є.В. Мниха, А.А. Пересаду, О.М. Петрука, М.С. Пушкара, В.С. Рудницького, В.В. Сопко, Н. Ткаченко, М.Г. Чумаченко, В.Г. Швеця, О.Д. Шарапова, В.О. Шевчука, І.Г. Яремчука. Серед визнаних зарубіжних науковців, які займалися проблемами інвестицій, необхідно відзначити  М. Алєксєєва, Х. Андерсона,  Дж. Блейка, В.В. Бочарова, Глен А. Велша, М.Ф. Ван Бреда, Л. Гітмана, В.В. Ковальова, Б. Нідлза, Т. Сааті, Е.С. Хендріксена, Ч.Хонгрена, У. Шарпа, А.Д. Шеремета.

Метою роботи є науково-методичне обґрунтування механізму здійснення фінансових інвестицій, методології їх оцінки, обліку і контролю

На основі огляду нормативно-правової бази і наукових підходів до визначення інвестицій зроблено висновок, що це поняття має як фінансову, так і економічну основу. З фінансової точки зору, інвестиції – це всі види активів, які використовують у господарській діяльності з метою отримання економічних вигід; за економічним визначенням інвестиції – це витрати на створення, розширення, реконструкцію і технічне переоснащення основного капіталу, а також пов’язані з цим зміни оборотного капіталу.

Фінансові інвестиції можуть здійснюватись і утримуватись з різних міркувань: для одержання доходу, здійснення контролю за діяльністю об’єкта інвестування, розміщення тимчасово вільних коштів або майна, для подальшого продажу тощо. Економічно обґрунтована класифікація фінансових інвестицій є основою для організації обліку, контролю і аналізу цих вкладень[1].

Об’єктивність оцінки інвестицій при складанні фінансової звітності обумовлює достовірність її даних. Тому особливої уваги вимагає правильний вибір методу оцінки фінансових інвестицій для конкретного суб’єкта господарювання. На основі дослідження різних методів оцінки фінансових інвестицій встановлено, що існують різні системи оцінок для інвестицій в пайові і боргові цінні папери, виявлено особливості оцінки довгострокових фінансових інвестицій.

Вартість фінансових iнвестицiй, більше ніж будь-яких інших активів підприємства, може зазнавати змін.  У  зв’язку  з  цим,  для  забезпечення  достовiрностi iнформацiї,  наведеної  у  фiнансовiй  звiтностi, необхiдно здійснювати оцінку фінансових iнвестицiй на дату балансу[2]. 

Фiнансовi iнвестицiї  на  дату  балансу  оцінюються  за  наступними  методами: за справедливою вартістю; за амортизованою собiвартiстю; за методом участі у капiталi.  Ці  методи  оцінювання  фінансових  інвестицій  застосовуються  залежно  від  того,  в  який  об'єкт здійснено фінансову інвестицію. Розрізняють такі об'єкти фінансового інвестування:

1)  короткострокові або поточні фінансові  інвестиції (портфель цінних паперів банку на продаж, тобто ЦП, а також внески до статутних капіталів підприємств, які придбані та утримуються банком з метою їх подальшого продажу протягом 12 місяців);

2)  довгострокові фінансові інвестиції, що утримуються підприємством до їх погашення або понад 12 місяців;

3)  фінансові  інвестиції  в  асоційовані  та  дочірні  компанії,  які,  у  свою  чергу,  можуть  бути  як поточними, так і довгостроковими[3].

Впровадження прогнозів подальшого розвитку інвестиційної діяльності потребує проведення ретроспективного аналізу інвестиційної діяльності.

Згідно з П(С)БО 12 «Фінансові інвестиції», для відображення в балансі інвестицій, по яких неможливо достовірно визначити справедливу вартість, враховують зменшення їх корисності. Було визначено, що для фінансових інвестицій зменшенням корисності будуть втрати економічної вигоди в сумі перевищення балансової вартості інвестиції над сумою, яку підприємство очікує отримати за час утримання інвестиції. Втрати від зменшення корисності фінансових інвестицій визнаються як інші витрати з одночасним зменшенням балансової вартості інвестицій[5].

Для цінних паперів, що не обертаються на фондовому ринку і не мають ринкового котирування, проведення оцінки ускладнюється необхідністю аналізу позабіржового ринку цінних паперів з метою виявлення критеріїв аналогічних цінних паперів. Тому запропоновано надання професійними інвесторами звітів про придбані цінні папери, інформацію яких доцільно систематизувати і публікувати у вигляді відповідних бюлетенів.

З метою організації процесу контролю фінансових інвестицій проведено наукове дослідження основних чинників, що мають безпосередній вплив на реальність і достовірність результатів інвентаризації та відображення їх в обліку і звітності. До таких чинників віднесено: стан об’єкта інвестування; види і форма випуску цінного паперу; обраний метод оцінки і обліку фінансових інвестицій. З метою відображення реальних змін в обліку інвестора і фінансового стану об’єкта інвестування за певний період Я.В. Голубка запропонувала форму Акту інвентаризації фінансових інвестицій з урахуванням зазначених чинників. Розроблено методику відображення в обліку можливих результатів інвентаризації фінансових інвестицій[4].

Для забезпечення формування в системі бухгалтерського обліку цифрових показників про стан всіх складових фінансових інвестицій необхідного рівня деталізації та чіткої спрямованості за елементами в роботі запропоновано та обґрунтовано доповнення Плану рахунків бухгалтерського обліку підприємств і організацій субрахунками: 1431 «Довгострокові фінансові інвестиції в акції», 1432 «Довгострокові фінансові інвестиції в боргові цінні папери», 3511 «Інвестиції в акції (торгові)», 3512 «Інвестиції в облігації (торгові)», 3521 «Поточні фінансові інвестиції в акції», 3522 «Поточні фінансові інвестиції в боргові цінні папери», 3523 «Поточні фінансові інвестиції в похідні цінні папери».

Особливої уваги вимагають питання розкриття  та відображення в обліку і звітності інформації щодо здійснення фінансових інвестицій в похідні фінансові інструменти через недостатність висвітлення цього в сучасній економічній літературі.

 

Перелік посилань

1. Коваленко А.Г. Деякі аспекти оцінки фінансових інвестицій (Кременчук, 21 березня 2011р.). − Кременчук : КІДУЕП, 2011 – С.10-13.

1. Облік і аналіз фінансових інвестицій (на прикладі промислових підприємств України): Автореф. дис... канд. екон. наук / А.Г. Коваленко; Київ. нац. екон. ун-т ім. В.Гетьмана. — К., 2006. — 18 с. — укp.

2. Облік інвестицій / Я.Д. Крупка; Терноп. акад. нар. госп-ва. — Т.: Екон. думка, 2001. — 302 с. — Бібліогр.: 107 назв. — ISBN 966-654-033-9. — укp.

3. Облік та аналіз фінансових інвестицій (на прикладі промислових підприємств України): автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.09 / А. Г. Коваленко; Київ. нац. екон. ун-т ім. В. Гетьмана. — К., 2010. — 22 с. — укp.

4. Облік та аудит фінансових інвестицій: Автореф. дис... канд. екон. наук / Я.В. Голубка; Терноп. нац. екон. ун-т. — Т., 2006. — 20 с. — укp.

5.  Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 12 «Фінансові інвестиції» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=z0284-00.