Фізика / 8. Молекулярна фізика

К.т.н. Дзісь В. Г.1 , ст. викладач Поспелов І.М.2, студ. Дзісь О.В.2

студ. Захлєбна Т.П.1 

Вінницький національний аграрний університет1

Вінницький національний технічний університет2

 

ВПЛИВ МОЛЕКУЛЯРНОЇ СКЛАДОВОЇ НА  В’ЯЗКІСТЬ  ТА ТЕПЛОПРОВІДНІСТЬ ЦЕЗІЮ В ГАЗОВІЙ ФАЗІ  

 

          При температурах до 2000 К і тисках 1...1500 кПа лужні метали в газовій фазі можна розглядати як бінарну газову суміш, що складається з атомів і двоатомних молекул, між якими протікають реакції дисоціації.

          Теоретичні методи розрахунку коефіцієнтів переносу пари лужних металів істотно обмежені через відсутність точних даних про потенціали взаємодії “атом-молекула” і ”молекула-молекула”. Існуючі методи розрахунку пов'язані з рядом спрощень, що зводять результати таких розрахунків на рівень оцінок. Експеримент поки є єдиним джерелом одержання необхідної інформації про коефіцієнти переносу пари лужних металів. Теорія [1] дає можливість із експериментальних  даних  по в’язкості або теплопровідності одержати значення абсолютних перерізів зіткнень “атом-атом” та відносних перерізів зіткнень “атом-молекула” лужних металів у газовій фазі, і використовуючи їх,  розрахувати коефіцієнти   теплопровідності та в’язкості  пари в широкому інтервалі параметрів стану.                                 

       В’язкість та теплопровідність  пари лужного металу можна виразити через два параметри: ефективні перерізи  зіткнень “атом-атом”  та відносні– “атом-молекула”  [1]. Ефективні перерізи зіткнень “атом-атом”  характеризують залежність в’язкості та теплопровідності одноатомної пари від температури, а відносні – залежність від концентрації двоатомних молекул, яка є функцією  тиску та температури.

Залежність в’язкості та теплопровідності однотомної пари від температури описується лінійними  рівняннями:

,                                             (1)

За схемою ідеального дисоціюючого газу [1], залежність  в’язкості  та теплопровідності від температури та тиску (концентрації двоатомних молекул) описується рівнянням:

 ,                                   (2)

де – молярна доля двоатомних молекул в парі, коефіцієнти, які визначаються через  відносні перерізи зіткнень  та термодинамічні константи (табл.2).

           Результати обробки експериментальних даних  [2] при енергії дисоціації молекул  цезію Дж/моль [3] наведено в таблиці 1.

Таблиця 1.

Результати обробки експериментальних даних [2]

 

Метал

,

Па×с

,

Па×с/К

,

,

%

,

%

,

%

Cs

292,4

0,256

2,2

1,8

2,4

5,2

 

В інтервалі температур 700...2000К залежність ефективних перерізів зіткнень „атом-атом” від температури апроксимується рівнянням:

,               (3)

Залежність відносних перерізів зіткнень „атом-молекула”  від температури встановити не вдалося, оскільки похибка  занадто велика. Легко показати, що для її зменшення до 5%, необхідно значно розширити  досліджуваний інтервал тисків  і підвищити точність вхідних експериментальних даних в’язкості пари лужних металів до 1...2%, що  на даний час, є досить складною  науковою–технічною проблемою.

  На основі отриманих у даній роботі параметрів , за методикою [1],   розроблено таблиці в'язкості і теплопровідності пари рубідію і цезію в інтервалі температур 700-2000 К при тисках 1-1500 кПа, включаючи лінію насичення. Тиск пари на лінії насичення визначався за [4], cклад пари   (молярна концентрація двотомних молекул) за [1,3,4] термодинамічні константи, необхідні при розрахунку складу пари і теплопровідності взято з [5]:

Концентрація  двоатомних молекул в парі цезію визначається температурою, тиском  та енергією дисоціації молекул, тому відносні перерізи зіткнень  “атом-молекула”   дуже чутливі до значень енергії дисоціації молекул.

На практиці, коефіцієнти теплопровідності та в’язкості лужних металів у газовій фазі зручно розраховувати за співвідношеннями [1]:

          (4)

,                                               (5)

,                                            (6)

,                                              (7)

,                                               (8)

,                                              (9)

де  тепловий ефект реакції дисоціації молекул при температурі , коефіцієнти:  визначаються через  відносні перерізи зіткнень  та термодинамічні константи пари лужних металів, їх числові значення наведено в таблиці 2.

 

 

 

Таблиця 2

Коефіцієнти рівнянь (2,49)

n

1

2

3

Коефіцієнт         

Цезій

Аn

-1.762

3.073

-5.256

Bn

-1.987

3.571

-6.316

Bnn

-2.231

3.852

-6.640

  BnBH

0.244

-0.281

0.324

BP

0.151

 


 „Заморожена” складова теплопровідності  для пари цезію зменшується з ростом концентрації молекул , а  „реакційна”  збільшується. Сумарний їх вклад залежить від величини  та значень термодинамічних констант. Для  пари  ефект тиску  і максимального значення набуває при  (рис. 1), тому за межами вказаного інтервалу температур визначення відносних перерізів зіткнень  із експериментальних даних по теплопровідності  пов’язано із суттєвими труднощами.  В’язкість в залежності від тиску (концентрації молекул) для пари лужних металів  суттєво змінюється в широкому інтервалі  температур. Для  ефект тиску для в’язкості в парі  складає , отже при визначенні  слід надати перевагу експериментальним даним по в’язкості пари лужних металів.

 


Література:

1.Vargaftik N.B., Jargin V.S. Thermal conductivity and viscosity of the gaseous phase// Handbook of Thermodynamic and Transport Properties of Alkali Metals/ Ed.R/ Ohse.–Oxford, 1985. P.785-842.

2.Дзись В.Г., Степаненко И.Ф., Яргин В.С. Экс­периментальное  исследование вязкости  цезия  и рубидия в газовой фазе при высоких температурах /М.: МАИ, 1989. 38 с. Деп. ВИНИТИ № 4206-В90.

3. Варгафтик Н. Б. Справочник по теплофизическим свойствам газов и жидкостей. - М.: Наука, 1972. 726 с.

4. ГСССД 12-87. Дав­ление насыщенных паров при высоких температурах /А.Г. Мозговой, В.В. Рощупкин, М.А. Покрасин . -М.: Изд-во стандартов, 1988.- 38 с.

5. Термодинамические свойства индивидуальных веществ:/ Гурвич Л.В. и др. под ред. В.П.Глушко, 3-е изд., т.4. Кн.2. - М.: Наука, 1972, - 726 с.