Економічні науки

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

Сіменко І.В., студентка гр.. ОА-05-В Переверзєва К.С.

Оцінка кризового стану підприємства

 

Проблемам оцінки кризового стану та санації підприємств при­свячені дослідження багатьох ві­домих вітчизняних вчених-економістів, зокрема О.Терещенко, М. Титова, С. Варгіча,  Ю. Потьомкіна. Поряд з цим значна кількість питань, пов'язаних з кризовим ста­ном підприємства, санаційними заходами в Україні, залишаються нерозкритими і потребують теоретичного, методичного та практичного вирішення. Нинішній механізм виходу підприємства з кризового стану і запровадження програм фінансового оздоров­лення поки що не повністю відповідає сучасним ви­могам і не має необхідної комплексної методологічної осно­ви.

Метою даного дослідження є систематизація показників, що ха­рактеризують виникнення кризового стану; узагальнення видів та етапів кризи на підприємстві.

Для вирішення завдань, необ­хідних для недопущення втрати підприємством платоспроможності та доведення його до банкрутства, необхідне вчасне виявлення ознак фінансової кризи, встановлення її глибини. Це дає можливість знайти шляхи оздоровлення підприємства, покращення його фінансового стану за допомогою здійснення окремих заходів або проведення фінансової санації. З огляду на це, важливим для вироблення антикризових заходів є встановлення фази фінансової кризи, характерної для підприємства.

Криза [з грецького кrіzіz - рішення, вирок, ви­рішальний результат) означає перелом, важкий перехідний стан.  Причини фінансової кризи підприємств:

·                    Зовнішні чинники – спад кон’юнктури в економіці, зменшення купівельної спроможності населення, нестабільність господарського та податкового законодавства, нестабільність фінансового та валютного ринків, політична нестабільність у країні, посилення монополізму на ринку, сезонні коливання, дискримінація підприємств органами влади.

·                    Внутрішні чинники – незадовільна організаційна структура, низький рівень фінансового менеджменту, недоліки у виробництві (технологічні), недостатність   фінансових ресурсів   (обігових
коштів), прорахунки  в  інвестиційній  та  інноваційній політиці підприємства, низький рівень кваліфікації персоналу, недостатність інновацій та раціоналізаторства, відсутність або незадовільна робота аналітичних служб (контролінгу), відсутність виробничих потужностей,
низька якість маркетингу і недостатня кількість замовлень.

На рівні підприємств фінансові кризи поді­ляються на: стратегічні, прибутковості та ліквід­ності.

Стратегічна криза характерна для підприємств вітчизняної економіки у період її трансформації у ринкову. В основному цю кризу пов'язують із від­сутністю довготермінових факторів успіху.

Характерним для кризи прибутковості під­приємства є його перебування упродовж певного періоду в зоні неприбутковості, що веде до вилу­чення з господарського обороту власних фінансо­вих ресурсів.

Криза ліквідності пов'язується з неплатоспро­можністю підприємства. Якщо на підприємстві по­рушено загальний принцип фінансового забезпе­чення, то активи не покриваються наявними паси­вами: довготермінові активи перевищують довго­термінові пасиви, короткотермінові активи є більшими за обіговий капітал.

Виділяють такі фази фінансової кризи:

·                   фаза кризи, яка безпосередньо не загрожує функціонуванню підприємства. У такій фазі підприємству достатньо перейти на режим антикризового управління для продовження поточної діяльності. Для першої фази фінан­сової кризи (поточна неплатоспроможність) характерним є такий рівень індикаторів банк­рутства: поточна платоспроможність < 0; коефіцієнт забезпечення власними коштами > 0,1; коефіцієнт покриття > 1,5; чистий прибу­ток > 0;

·                   фаза, яка загрожує подальшому функціону­ванню підприємства і вимагає проведення фі­нансової санації для відновлення його плато­спроможності. Цій критичній фазі фінансової кризи відповідають такі значення індикато­рів: поточна платоспроможність < 0; коефі­цієнт забезпечення власними коштами < 0,1; коефіцієнт покриття < 1,5; чистий прибу­ток > 0;

·                   кризовий стан, що робить неможливим подальше існування підприємства. Такий фі­нансовий стан підприємства, зазвичай, веде до його ліквідації. Для критичної неплато­спроможності справедливими є такі значення індикаторів: поточна платоспроможність < 0; коефіцієнт забезпечення власними коштами < 0,1; коефіцієнт покриття < 1,0; чистий прибу­ток < 0.

Підсумовуючи вищесказане, можна відзначити, що господарська та фінансова діяльність, фінан­сові проблеми будь-якого підприємства є несхо­жими на проблеми інших. Відповідно, встанов­лення загрози фінансової кризи у кожному кон­кретному випадку вимагає специфічних методів її визначення з урахуванням галузевих особливо­стей функціонування підприємства у ринковому середовищі.

Література:

1.   Закон України «Про банкрутство», № 31 від 14. 05.1992р.

2.  Зятковський І. В. Фінансове оздоровлення підприємств: теорія і практика: Монографія. - Тернопіль: Економічна думка - 2003. - 344с.

3.  Терещенко О. О. Фінансова санація та банкрутство підприємств: Навч. посібник - К.: КНЕУ, 2000. -412 с.