Інвестиційна діяльність і фондові ринки

Панасюк Л.В., Прокопець Л.В.

Буковинська державна фінансова академія, Україна

Особливості іноземного інвестування в Україні

Ставлення до іноземних інвестицій в Україні, як і багатьох інших країнах з економіками, що розвиваються, неоднозначне. Багато нарікань заслуговують транснаціональні компанії, що часто не зважають на національні інтереси країн та вдало збирають власні. Разом з тим, для забезпечення стабільних темпів прискореного економічного зростання, обсяг капітальних вкладень в економіку повинен зрости багаторазово, в тому числі і за рахунок іноземних інвестицій.

Згідно українського законодавства [1], іноземні інвестиції — це цінності, що вкладаються іноземними інвесторами в об’єкти інвестиційної діяльності відповідно до законодавства України з метою отримання прибутку або досягнення соціального ефекту. Підприємство з іноземними інвестиціями — це підприємство будь-якої організаційно-правової форми, створене відповідно до законодавства України, іноземна інвестиція в статутному фонді якого становить не менше 10%.

Основними формами прямого іноземного інвестування є [2]:

·         заснування підприємства чи його структурного підрозділу;

·         придбання акцій підприємства;

·         міжкорпораційне (в межах структурних підрозділів ТНК) переведення капіталу.

В 2008 р. в загальному обсязі інвестицій в основний капітал в Україні кошти іноземних інвесторів складали всього 4,2%, в країнах Центральної та Східної Європи — 16,1%. На душу населення в Україні приходилось 187,2 дол. США ПІІ, тоді як в Чехії — 3,1 тис. дол., у Польщі — 1,8 тис. дол. [6].

Згідно зі Стратегією економічного та соціального розвитку України на 2004–2015 рр. для забезпечення в період до 2015 р. прогнозованого зростання ВВП в 2,4 рази необхідне зростання капіталовкладень щонайменше в чотири рази. При цьому обсяг ПІІ повинен зрости до 35–40 млрд. дол. США, частка ПІІ в структурі інвестицій досягне 8–10%.

Однозначного трактування пріоритетів іноземних інвесторів при виборі країни та місця інвестування немає, але деякі узагальнення все ж можна зробити. Для міжнародних корпорацій першочерговими мотивами розширення іноземного інвестування є [3]:

·   порівняно нижчі витрати (вартість робочої сили, особливості податкової системи, субсидування, якість інфраструктури, в тому числі фінансового ринку);

·   можливості збуту продукції (характеристики місцевого ринку, зокрема потенціал його зростання, міжнародна відкритість країни);

·   особливості культури, мови, політичного ризику у країні.

Ці загальні положення були перевірені спеціальним дослідженням, що здійснювалось Німецькою консультативною групою в Україні. Дослідники обстежили 20 іноземних компаній (з них 13 — міжнаціональні корпорації з світовими обсягами реалізації до 100 млрд. дол. США), що здійснили інвестиції в економіку України, на предмет визначення їх інвестиційних пріоритетів та переваг. Дослідження показало, що можливості збуту були переважаючими, в їх числі — забезпечення потенційних ринків збуту, вихід на нові ринки, збереження та розвиток існуючих [7]. У цьому зв’язку важливо зауважити, що суб’єкти обстеження не включили до числа першочергових ті чинники, що визначаються національними урядами як вирішальні в плані залучення іноземних інвестицій, як-от податкові пільги, низька вартість робочої сили тощо. Це ще раз доводить тезу про чіткість та прозорість умов ведення бізнесу як основну умову активного внутрішнього та іноземного інвестування в економіку України у період розвитку соціально ефективної ринкової економіки.

90% прямих іноземних інвестицій в світовій економіці здійснюється через транснаціональні корпорації (ТНК). Формами вивозу капіталу є прямі та портфельні інвестиції, а також позики і кредити. Найбільш суттєвими є прямі інвестиції, що перевищили в середині 90-х років 3 трильйони доларів США. Причиною зарубіжного інвестування часто стає інтерес до природних ресурсів країн, що приймають капітал, з метою забезпечити гарантоване постачання своїх підприємств сировиною. За рахунок зарубіжних інвестицій США, наприклад, отримують всі імпортовані фосфати, мідь, олово, 75% марганцевої та залізної руди; Японія — 40% бокситів, 50% нікелю, 60% мідної руди [5].

В українських регіонах значна увага в організації інвестиційного процесу приділяється залученню іноземних інвестицій. Серед численних факторів, що визначають закономірності іноземного інвестування — соціально-культурне середовище відповідної території, яке є вагомою передумовою міжнародних економічних зв’язків, у тому числі — реалізації інвестиційних проектів. Більше того, досвід іноземного інвестування в новітній економічній історії України, на жаль, має багато негативних прикладів співпраці з іноземними інвесторами. Загрози, що у суспільній свідомості пов’язані із зростанням присутності іноземного бізнесу, в першу чергу транснаціонального капіталу, в Україні цілком логічні і мають місце в інших країнах світу. Тим самим стає реальністю некерована зміна галузевої структури виробництва, аж до повного перепрофілювання чи закриття підприємств з переважною участю іноземного капіталу. Зазначені небезпеки посилюються скороченням зайнятості та посиленням соціальної напруженості міст та регіонів.

Узагальнення світового досвіду співпраці з транснаціональним капіталом дозволяє виокремити чинники впливу на країну-отримувача прямих іноземних інвестицій [4]:

Фактори позитивного впливу:

·  позитивний демонстраційний ефект;

·  мультиплікаційний ефект в економіці міста чи регіону та збільшення створеного національного продукту; 

·  програми підвищення кваліфікації працівників, що приводить до удосконалення якості пропозиції на ринку праці.

·  бюджетні надходження.

Фактори негативного впливу:

·  залежність від іноземних інвесторів;

·  погіршення екологічної ситуації;

·  посилення монополістичних тенденцій на ринках;

·  конфлікт інтересів країни-одержувача та іноземних інвесторів;

·  сприяння переміщенню ресурсів за кордон;

·  поглиблення соціальної диференціації.

Таким чином, небезпека прямих іноземних інвестицій має бути цілком підконтрольною суб’єктам державної економічної політики на всіх етапах залучення іноземного капіталу — від питань розподілу власності до антимонопольної корекції. Заходи тактичного впливу, як протекціонізм експорто-орієнтованих галузей, не дають необхідного результату в довгостроковому періоді і роблять вказані ринки ще більш вразливими від зовнішньоекономічної кон’юнктури.

Література:

1.     Закон України “Про режим іноземного інвестування” від 19.03.96 р. // Відомості Верховної Ради. — 1996. — №19.

2.     Вдович П., Григоренко Ю., Гурняк І., Проскурнін В., Ревчук К. Практичні аспекти інвестиційної політики на місцевому рівні. — К.: Інститут реформ, 2003.

3.     Зовнішні інвестиції як ресурс для місцевого розвитку: Посібник // В. Борщевський, І. Гурняк, М. Дацишин, О. Мегеда, О. Мостіпан, Р. Нижник, В. Ткаченко. — К.: Інститут Реформ, 2005. — 74 с.

4.     Козаченко Г.В., Антіпов О.М., Ляшенко О.М., Дібніс Г.І. Управління інвестиціями на підприємстві. — К.: Лібра, 2004. — 368 с.

5.     Самофалов В. // Дзеркало тижня. — 2007. 

6.     Статистичний щорічник України за 2008 рік. — К.: Консультант, 2008. — 590 с.

7.     Україна на роздоріжжі: Уроки з міжнародного досвіду економічних реформ / За ред. А. Зіденберга і Л. Хоффмана. — К.: Фенікс, 1998. — 477 с.

http://www.ukrstat.gov.ua.