Дядечко Л.П., Кузнецова Я.В., Федоскова А.І.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

 

РОЗВИТОК ТУРИЗМУ В УКРАЇНІ: ПРОБЛЕМИ ПІДВИЩЕННЯ ОЙОГО РЕЙТИНГУ В СІВТІ

 

Розвиток туризму в Україні має надзвичайну актуальність, оскільки він є одним із важливих чинників виходу економіки із кризи, стабільного збільшення надходжень до бюджету, позитивного впливу на стан справ у багатьох галузях, що обслуговують туризм, підвищення зайнятості населення та глобалізації світових господарських процесів. Туризм виконує важливу роль у здійсненні широкомасштабних завдань розбудови української державності, входження України до світового співтовариства, культурного та духовного відродження нації.

На жаль, подальший розвиток туризму в Україні стримує відсутність належної інфраструктури, відповідних сервісних умов, що в свою чергу негативно позначається на рівні якості обслуговування туристів. Сучасний стан розвитку туризму не відповідає потенційним можливостям нашої країни, яка має все необхідне для створення туристичної індустрії на рівні світових вимог. Поки туризм посідає незначне місце в економіці України порівняно з країнами розвинутої економіки. В багатьох країнах світу туризм є однією з найважливіших галузей економіки.

Привертає увагу рейтинг країн за конкурентоспроможністю в галузі туризму і подорожей, який проводився у 2008 р., всесвітнім економічним форумом (World Economic Forum). Як і торік, Україна посіла в цьому рейтингу 77-е місце з 133 учасників. Для порівняння: Польща посіла 58-у позицію, Росія - 59-у, а Грузія - 73-у [1].

За розвитком туризму Україна належить до напівпериферії - це місце між розвиненими країнами Західної Європи, США, Японією і відсталими країнами Африки, що пояснюється відсутністю потужних туристичних компаній через погане усвідомлення того, що розвиток туристичної діяльності забезпечує ефект синергізму.

До десятки країн-лідерів, за рейтингом цього форуму, ввійшли Швейцарія, Австрія, Німеччина, Франція, Канада, Іспанія, Швеція, США, Австралія та Сінгапур. Більшість сусідніх країн посіли вищі сходинки ніж Україна, Чехія - навіть 26 місце.

Всесвітній економічний форум оцінював фактори, які роблять привабливим розвиток туризму в кожній окремій країні. При цьому досліджувався рівень розвитку транспортної системи, безпечність перебування  туристів у країні,  якість навколишнього середовища, правове забезпечення, комфортність ведення бізнесу, участь держави у розвитку галузі. Крім того, враховувався природний і людський потенціал країни загалом, гігієнічні умови та якість медицини, а також усілякі показники туристичної привабливості (культура та якість обслуговування, вартість послуг, доступ до Інтернету) тощо.

Щодо України, міжнародні експерти поставили найбільш високі бали в категорії чинників „здоров'я і гігієна” та „людські ресурси”. Найнижчі показники наша країна одержала в сегменті культурних і національних ресурсів та в розвитку транспортної інфраструктури. За станом доріг Україна посіла  120-е місце серед 133 країн, за якістю інфраструктури аеропортів - 105-е. Порівняльний аналіз туристичної привабливості 14 країн світу за 2008 – 2009, який опублікував Всесвітній економічний форум (World Economic Forum), наведено в таблиці 1.

Якщо оцінку туристичної діяльності обмежити рівнем туристичного потенціалу, то Україна увійшла б до тридцятки лідерів, а з урахуванням використання вона посідає двохсоте місце. Серед головних перешкод в розвитку українського туризму слід виділити нерозвиненість готельного господарства і транспортної інфраструктури. В Україні дуже мало готельних об’єктів, де можна одночасно розмістити групу в 200 – 300 осіб, недостатньо розвинена інфраструктура відпочинку і розваг. Існує велике відставання від європейського рівня сервісу на залізничному транспорті, а рекламна підтримка країни за кордоном дуже слабка. Крім того, в Україні досить складно провести в туризмі заходи за участю іноземців.

Багато проблем розвитку туристичної діяльності пов’язані з нестабільністю політичної ситуації та недосконалістю законодавства. В Україні немає єдиного центрального органу виконавчої влади, який би опікувався туризмом, не враховуючи Державну службу туризму і курортів при Міністерстві культури і туризму, яка в принципі немає жодних повноважень, окрім того, що видає ліцензії на діяльність туристичних агенцій та тур операторів. Прийнята цільова програма розвитку туризму практично не фінансується. Експерти відзначають, що в Україні немає справжньої конкуренції між готелями, а ціни на них непомірно високі [2].

 Таблиця 1.

Рейтинг країн за туристичною привабливістю [3]

Назва країни

Місце у рейтингу 2009 року

Загальна оцінка

Місце у рейтингу 2008 року

Швейцарія

1

5,68

1

Австрія

2

5,46

2

Німеччина

3

5,41

3

Чехія

26

4,86

30

Італія

28

4,78

28

Угорщина

38

4,45

33

Болгарія

50

4,30

43

Росія

59

4,14

64

Румунія

66

4,04

69

Грузія

73

3,89

72

Азербайджан

76

3,84

79

Україна

77

3,84

77

Шрі Ланка

78

3,82

73

Казахстан

92

3,65

91

 

Держава недостатньо опікується туристичною діяльністю, тому що не вважає її привабливою сферою вкладення інвестицій. Найбільше відлякує потенційних туристів недостатня інформація про країну. Та все ж, незважаючи на недоліки, за рейтингом туристичних прибуттів UNWTO, Україна у 2007 році посіла восьме місце, а за доходами від туризму вона не ввійшла до десятки лідерів.

Сказане дозволяє зробити висновок, що Україна має не погані туристичні можливості, розвинуту мережу авіаційних, залізничних, автомобільних, морських і річкових шляхів сполучення, а також вигідне для туризму місце розташування на перехресті шляхів між Заходом та Сходом і в цілому великий  ресурсний потенціал. Дослідження показало, що Україна має всі умови для того, щоб стати туристичною державою світового рівня.

Література:

1. http://www.weforum.org/en/initiatives/gcp/TravelandTourismReport/index.htm.

2. http://life.pravda.com.ua/problem/49afe4e850d40.

3. http://www.weforum.org/en/media/Latest%20Press%20Releases/PR_TTCR09.