“Экономические науки”/15.Государственное регулирование экономики

                                                          Семенова Е.В.

   Донецький національный університет економіки и торгівлі ім. М. І. Туган-Барановського                                     

Єдиний податок суб’єктів малого підприємництва в системі місцевого оподаткування

             Питанням сутності спрощеної системи оподаткування суб’єктів малого підприємництва, ролі єдиного податку у формуванні доходів зведеного бюджету України присвячено багато робіт зарубіжних та вітчизняних вчених,серед яких можна відзначити Дж. Ван Хорна, Д. К. Лембдена, В. А. Ляліна,З. А. Уткіна та інші. Основна мета статті - розглянути вплив єдиного податку суб’єктів малого підприємництва на формування доходів місцевих бюджетів.Сутність спрощеної системи оподаткування суб’єктів малого підприємництва-юридичних осіб полягає у тому, що малим підприємствам встановлюється єдиний податок у визначеному відсотку до виручки від реалізації продукції замість цілого ряду податків і зборів, які не сплачуються такими малими підприємствами. У зв’язку із зазначеним суб’єкти малого підприємництва мають такі переваги:

           -спрощено процедуру і порядок реєстрації платника єдиного податку, суб’єкти малого підприємництва мають право перейти на сплату єдиного податку будь-якого кварталу;

           -значно спрощуються розрахунки, пов’язані з визначенням сум податків;

           -замість різноманітних форм податкової звітності по податках і зборах, які заміщуються єдиним податком, заповнюється одна і надається в податковий орган один раз на квартал;

          -з’являється можливість маневрувати фінансовими ресурсами суб’єкта малого підприємництва;

          -спрощується ведення поточного бухгалтерського обліку та форм фінансової звітності та інші переваги.

            Слід зазначити,що спрощена система оподаткування має переваги для держави, а саме: прозорість бази оподаткування; неможливість і неухильність від сплати єдиного податку легально працюючим малим підприємствами; збільшення внутрішніх  і зовнішніх інвестицій в економіку України за рахунок створення привабливих умов оподаткування; скорочення витрат на адміністрування податків і зборів. Незважаючи на зазначені переваги, спрощена система оподаткування залишається без належної правової фіксації на рівні правового акту вищої юридичної сили – закону України. Нині діє Указ Президента України « Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва» в редакції від 28.06.99 р №746/99, який має ряд недоліків, зокрема:

           -чітко не визначений перелік доходів суб’єктів малого підприємництва, які підлягають оподаткуванню;

           -обмежений обсяг виручки від реалізації продукції, а також чисельність працюючих не дозволяє значній кількості малих підприємств застосувати спрощену систему оподаткування обліку та звітності;

           Розглядаючи єдиний податок суб’єктів малого підприємництва у складі місцевих податків і зборів, слід зазначити, що він займає значну питому вагу. Так,у 2000 році єдиний податок суб’єктів малого підприємництва становив 43,5% до загальної суми місцевих податків і зборів. Водночас, за останні роки темпи зростання надходжень в бюджет єдиного податку суб’єктів малого підприємництва знижуються. Так, якщо у 2004 році темпи зростання зазначеного податку до 2003 року становили 138,6%, то у 2005 році зростання до 2004 року становили 129,6%, у 2005році до 2006 року-117,4%,а у 2007 році відбулося зниження надходження єдиного податку в порівнянні з 2006 роком і становило 96,5%. Таке зниження темпів надходжень єдиного податку обумовлено, на нашу думку, порушенням соціальної справедливості для суб’єктів малого підприємництва. Серед проблем можна відзначити такі:

          -застосування різних за економічною сутністю та одиницею виміру показника обсягу діяльності;

           -несумірність показників обсягу діяльності: для визначення критерію, за яким суб’єкт господарювання може бути віднесений до категорії «мале підприємство»   

           -на спрощену систему оподаткування,обліку і звітності можуть перейти суб’єкти малого підприємництва за умови, якщо річна виручка від реалізації продукції не перевищує 1 млн.грн., у той час до категорії «мале підприємство» можуть бути віднесені суб’єкти господарювання, в яких річний валовий дохід становить 500тис.євро.

         З метою збереження принципу соціальної справедливості пропонуємо ввести для суб’єктів малого підприємництва прогресивну систему оподаткування прибутку. Зазначений спосіб оподаткування сприятиме розвитку низькорентабельних малих підприємств, оскільки значна частина прибутку буде залишатися у розпорядженні суб’єктів малого підприємництва і спрямовуватися на розширення виробництв, підвищення заробітньої плати працюючих.

         Таким чином, прогресивна система оподаткування доходів суб’єктів малого підприємництва - юридичних і фізичних осіб забеспечить збільшення надходження доходів у місцеві бюджети, принцип соціальної справедливості, стабілізацію цін на споживчі товари, стимулювання підприємницької діяльності.

                                                           Література:

1.     Закон України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетом від 21.12.2000р. №2181-3

2.     Габрук О.Г. Оподаткування малого бізнесу.-К.:Вісник податкової служби України,2004.-160с.