Економічні науки/2. Банки та банківська система

 

Молозіна Ю.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені М.Туган-Барановського, Україна

 

Значення надходження іноземного капіталу

 у банківський сектор України

Надходження іноземного капіталу у банківський сектор України є об'єктивним наслідком глобалізації міжнародного господарства та інтеграції вітчизняної економіки у світовий економічний простір. Присутність іноземних банків має забезпечити швидку внутрішню передачу сучасних методів управління кредитними та іншими ризиками, доступ до нових, більш ефективних банківських технологій, посилення конкуренції на внутрішньому ринку та підвищення ефективності банківських установ, а також вірогідна можливість для іноземних банків забезпечувати додаткові джерела зовнішньої фінансової підтримки банківської системи [1, с.39].

Новий етап відкритості банківської системи для створення філій іноземних банків розпочався з прийняттям Верховною Радою України 16.11.2006 р. змін до Закону «Про банки і банківську діяльність» у частині надання іноземним банкам права відкривати свої філії на території України. Існуючі у минулому обмеження видів комерційної присутності іноземних банків не передбачали безпосереднього створення філій іноземними банками. Нині чинне законодавство України дає можливість відкривати банки з іноземним капіталом та філії іноземних банків на території України [3, с.86].

За офіційним даними НБУ на 01.01.09 р., в Україні працювали 53 банки з іноземним капіталом, з них 17 контролювалися нерезидентами на 100%. Так, кількість банків із іноземним капіталом протягом 2006-2008 років зросла з 35-ти до 53-х. Частка іноземного капіталу в статутних фондах банків — майже 37% (Таблиця 1). Однак реально (за винятком випадків, коли резиденти України контролюють банки через офшори) іноземні банки контролюють 25% загальної кількості українських фінансових установ.

Таблиця 1

Показники діяльності банків з

іноземним капіталом у 2006-2009 роках [5]

Показники

1.01.2007

1.01.2008

2009

1.01

1.02

1.03

Кількість діючих банків

170

175

184

185

185

з них: з іноземним капіталом

35

47

53

53

53

у т.ч. зі 100% іноземним капіталом

13

17

17

17

17

Частка іноземного капіталу у статутному капіталі банків,%

27,6

35,0

36,7

34,7

34,3

Іноземні банки продовжували поступово нарощувати свою присутність у більшості сегментів ринку. Зокрема, вони контролюють майже 60% ринку кредитування населення (рік тому — 52,6%), у сегменті іпотеки частка їх перевищує 65%. Кредитування корпоративного сектору на 45% забезпечує іноземний банківський капітал (роком раніше — 37,6%). У порівнянні з минулим роком трохи поменшилася частка банків з іноземним капіталом на ринку депозитів юридичних осіб і, навпаки, збільшилася на ринку депозитів населення [2, с.34-35].

Число банків із участю іноземного капіталу збільшилося за рахунок угод злиття та поглинання. Об'єднання банків УніКредит та ХФБ Банк Україна - наймасштабніший інтеграційний бізнес-процес, оскільки злиття банків в Україні відбувалося виключно у виді приєднання. Найдорожчими придбаннями стали купівля італійською групою UnicreditGroup Укрсоцбанку, отримання Сведбанком контролю над ТАС-Комерцбанком і ТАС-Інвестбанком, а також купівля Комерцбанком банку Форум [4, с.35-36].

В 2008 році так і не вдалося продатися “Кредитпромбанку”, “Родовід-Банку”, “Укрінбанку”. Не відбулися очікувані ринком угоди із продажу “Укргазбанка”. Проте в лютому 2008 р. 100% акцій “Правекс-Банку” купила одна з найбільших італійських банківських груп Intesa Sanpaolo. Крім того, улітку 2008 р. власник “Дельта Банку” Микола Лагун продав 49% акцій своєї фінансової установи великому американському інвестфонду Icon Private Equity.

“Надра Банк”, який зіштовхнувся з фінансовими труднощами внаслідок відтоку внесків, був викуплений холдинговою компанією DF Group. Найгучнішою угодою минулого року став продаж російському Зовнішекономбанку Промінвестбанку (ПІБ).

Таким чином, за підсумками 2008 р. у лідери по обсягах капіталу, вкладеного в українські фінансові установи, вийшла Російська Федерація. За минулий рік російські банки збільшили інвестиції в капіталізацію українського банківського сектору більш ніж удвічі. Друге місце по масштабах експансії в Україну впевнено займає австрійський капітал. Потім з невеликим відривом ідуть Італія й Франція. Замикають лідируючу групу банки з балканських країн (Греція, Кіпр), Швеції й Німеччини [2, с.31-33].

Очевидно, що привабливість українського банківського сектору для зарубіжних інвесторів може бути пояснена більш вигідними умовами роботи на вітчизняному фінансовому ринку порівняно із європейськими з огляду на можливості отримання значно вищої норми прибутку на капітал [1, с.39].

Іноземний капітал займає дедалі більше місце в банківській системі України. Підвищення його ролі в цілому позитивно впливає на розвиток банківської системи, зокрема через механізми банківської конкуренції, створення якісно нового фінансово-економічного середовища, покращення фінансового та організаційного менеджменту банку, збільшення капіталізації вітчизняних банків, здешевлення вартості фінансових ресурсів, розширення асортименту банківських послуг та підвищення їх якості, впровадження міжнародного досвіду ведення банківської справи, використання новітніх банківських технологій, покращення якості обслуговування клієнтів.

Однак присутність іноземного капіталу у вітчизняній банківській системі має низку негативних моментів: прихід іноземних банків, які не мають високих міжнародних рейтингів, надійності, достатнього обсягу капіталу; ускладнення банківського нагляду; ймовірність збільшення спекулятивних операцій; чутливість вітчизняних банків до коливань на світових фінансових ринках; можливість захоплення іноземними банками банківського ринку України та посилення іноземного контролю; посилення нерівноправної конкуренції між національними та іноземними банками; підвищення ймовірності відпливу українського капіталу до зарубіжних країн [3, с.86].

Отже, зростання банків із іноземним капіталом у цілому має позитивне значення для розвитку української банківської системи, сприяючи поглибленню економічної інтеграції України з розвиненими країнами. Залучення іноземного капіталу прискорить процеси розвитку фінансових ринків, заохочення банківської конкуренції, швидкого впровадження новітніх банківських технологій та використання досвіду управління банківськими ризиками.

Література:

1. Глобалізаційні процеси та участь іноземного капіталу у розвитку вітчизняної банківської системи// Банківська справа. – 2008. – №2. – с.37-45

2. Слияние двух лун// Бизнес. – 2009. – №1. – с.31-35

3. Становлення та розвиток банківської системи України в контексті присутності іноземного капіталу// Банківська справа. – 2008. – №6. – с.81-89

4. Тенденції злиття та поглинання в банківському секторі економіки України// Банківська справа. – 2008. – №5. – с.29-37

5. www.bank.gov.ua