Экономические науки/7. Учет и аудит

Юдина К.К., аспірант

 

Донецький національний університет економіки і торгівлі

 імені Михайла Туган – Барановського, Україна

 

Дослідження сучасного стану системи управління готельним господарством

 

У теперішній час готельне господарство є однією із важливіших складових сфери послуг та високодохідною галуззю економіки, яка сприяє підвищенню престижу України в міжнародному співробітництві та є постійним джерелом поповнення валютних надходжень в країну.

  На сьогодні найгострішими проблемами, що гальмують розвиток готельного господарства, є недостатність функціональної структури, низький рівень надання основних та додаткових послуг, відсутність гнучкості, адаптивності щодо урахування вимог сучасного споживача, застарілі методи управління, недосконала структура за типами та номерним фондом, недостатнє інформаційне забезпечення та технічне оснащення. Вирішення цих проблемних питань є неможливим без створення ефективної системи управління на всіх рівнях і державного регулювання, незалежно від форм господарювання і власності.

Проблемам управління готельним господарством присвячені роботи багатьох вчених. Середовище готельного господарства досліджується вітчизняними вченими на рівні загального оцінювання стану та розвитку готельного господарства. До таких праць слід віднести дослідження     Мельника О.П,  Марущак Т.П., Сєміколенової С.В., Бойко М.Г., Тупкало В.М.. Вітавської Г., Бойко М.Г. та ін. Аналіз зовнішніх умов діяльності готельного господарства, законодавчого середовища їх функціонування, та визначення впливу зовнішніх факторів на процес управління готелем було досліджено О.П. Мельником [1].

Дослідження проблем удосконалення статистичного оцінювання стану розвитку готельного господарства було присвячено працю С.В. Сєміколенової [2].

Таким чином можна зазначити, що більшість досліджень присвячені загальним проблемам удосконалення менеджменту готельного господарства.

Метою статті є сутнісний аналіз системи управління готельним господарством.

Як показав аналіз літературних джерел і наукових праць, серед науковців не має єдиної думки щодо визначення поняття «управління готельним господарством». Так, В.М. Тупкало, Г.П. Вітавська під управлінням готельним господарством розуміють окремий вид професійної діяльності, направленої на організацію задоволення потреб суспільства у послугах готельного комплексу [3, с. 43].

На думку С.Я. Король, управління готелем – це вид діяльності спрямований на персонал готелю, забезпечення матеріальними та трудовими ресурсами, керування виробничим процесом та реалізацію готельних послуг [4,  c. 9].

Інші науковці, такі як Г.Б. Мунін, Ю.О. Карягін, А.С. Атеменко, Ю.В. Кошиль,Х.Й. Роглєв, С.І. Руденко дотримуються думки, що управління готелем -  це самостійний вид  професійно здійснюваної діяльності за ринкових умов, що направлена на досягнення в ході господарської діяльності готелів певної наміченої мети шляхом раціонального використання матеріальних і трудових ресурсів із застосуванням принципів, функцій та методів управління  [5,6].

Якщо відокремити головне, то під управлінням готельним господарством слід розуміти окремий вид професійної діяльності, який спрямований на ефективну реалізацію методів та функцій управління з метою функціонування готельного господарства.

В науковій літературі при визначенні управління, підприємство розглядається як високо організована «відкрита» система. Нормою є безперервне зростання обсягів та поглиблення спеціалізації виробництва, контроль всіх видів діяльності, чітке виконання кадрами управління поставлених перед ними завдань [7, с.123].

Виходячи з цього, доцільно проаналізувати основні відмінності між поняттям «управління готельним господарством» і «система управління готельним господарством».

Т.П. Марущак під системою управління готельним господарством розуміє формування цілісної системи, яка повинна охоплювати всі аспекти діяльності готелю, відповідати вимогам абсолютної прозорості для управління і контролю, оптимізувати використання всіх ресурсів і управління готелем, функціонально розмежувати місце кожної служби в системі управління і сприяти підвищенню ефективності її взаємодії [8].

С.Я. Король під системою управління готельним господарством розуміє систему, яка складається з двох підсистем: керованої та керуючої. Перша включає в себе постачання ресурсів, виробництво та надання послуг; а друга – підсистему управління першою підсистемою [4].

Для більш детального дослідження системи управління як середовища, необхідно проаналізувати тлумачення окремих її елементів, а саме: мети, завдань, функцій та структури.

Як звісно, основною метою системи управління готельним господарством є створення таких умов, які б забезпечували задоволення попиту споживачів через покращення ефективності основних та додаткових послуг, що надаються готелем; зменшення витрат та забезпечення стабільного прибутку, а також проведення постійного моніторингу ситуації на ринку, що дозволяє визначити та скоригувати напрями діяльності.

Для досягнення цієї мети повинна бути спрямована координація зусиль всіх служб та підрозділів готелю.

Відсутність єдності науковців стовно переліку завдань системи управління готельним бізнесом  потребує їх систематизації (рис. 1).

Рисунок 1. Систематизація основних задач системи управління готельним господарством і взаємозв’язок з функцією контролю [розроблено на основі літературних джерел 3,4,8].

Таким чином ми вважаємо, що визначення мети і завдань дозволить підвищити ефективність управління готельним господарством та сприятиме підвищенню конкурентоспроможності та більш повному задоволенню потреб споживачів.

Література:

1.     Мельник О.П. Удосконалення управління готельним господарством Автореф. дис. ... канд… екон... наук: 08.06.02  / В.І. Карсекін. -  К., 1998. – 17 с.

2.     Сєміколенова С.В. Статистичне оцінювання стану та розвитку готельного господарства Автореф.  дис. ... канд… екон... наук: 08.00.10 / Е.В. Галицька. – К. – 2007. – 22 с.

3.     Тупкало В.М., Вітавська Г.П Стратегія розвитку готельного бізнесу в Україні // Економіка та держава. – 2007, - № 4. – С. 43-44.

4.     Король С.Я. Облік в управлінні основною діяльністю готелю Автореф. дис. … канд… екон… наук: 08.06.04 / В.Г. Горєлкін. - К., 2003.21 с.

5.     Мунін Г.Б. Менеджмент готельно-ресторанного бізнесу: навч. посіб. – К.: Кондор, 2008. – 460 с.

6.     Экономика современного туризма. Рыночное регулирование. Основы управления и маркетинга. Бухгалтерский учет и налогообложение / Г.А.Карпова. – М.- С.П.: Издательский Торговый Дом «Герда», 1998. – 412 с.

7.     Марущак Т.П. Управління підприємствами готельного господарства різних форм господарювання Автореф. дис .... канд… екон. наук: 08.06.02 / Київський національний торговельно-економічний ун-т. - К., 22. – 250 с.