Экономические науки/4. Инвестиционная деятельность и фондовые рынки

Лейш Н. В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського, Україна

Розвиток ринку єврооблігацій на Україні

Нещодавно в Україні почали використовуватися нові фінансові інструменти – єврооблігації, які стають дедалі все популярнішими. Як правило, до цього ефективного фінансового засобу звертаються як українські компанії, банківські установи, так і державні органи влади та органи місцевого самоврядування [3].

Випуск єврооблігацій в Україні набрав чинності після прийняття змін до Закону «Про цінні папери і фондову біржу» у червні 1999 р. Завдяки затвердженим тоді поправками з'явився новий вид фінансових інструментів - облігації зовнішніх державних позик України, які в подальшому конвертувалися в українські єврооблігації.

Перший ринковий випуск єврооблігацій Україна здійснила в 2002 р., коли були випущені 10-річні єврообонди з прибутковістю 7,65 % річних. Наступний випуск був розміщений в лютому 2004 р. на термін 7 років з прибутковістю 6,87 %. У 2005 р. на українському ринку середній обсяг позики становив близько 30 млн. грн., або 5,7 млн. дол., а кількість інвесторів, які брали участь у позиці, не перевищувала десяти.

За останні роки сталися значні зміни на ринку українських єврооблігацій. У 2008 р. міжнародним рейтинговим агентством Standard & Poor's українським єврооблігаціям був привласнений рейтинг В+, що говорить про можливість виконання боргових зобов'язань у строк і в повному обсязі [1].

Найпопулярнішою валютою випуску українських єврооблігацій у 2008 р. залишається американський долар. Середня відсоткова ставка за єврооблігаціями на ринку в 2008 р. склала 6,59 %. Це на 0,37 % нижче, ніж у попередньому році, коли середня ставка становила 6,97 %.

Мінімальна сума, необхідна для здійснення торгової операції на ринку українських єврооблігацій, у багатьох випадках визначалася як 100 тис. дол. Але є й операції, що вимагають 150 тис. дол. Мінімально можлива сума операції на ринку в 2008 р. становила 50 тис. дол.

На сьогоднішній день Українських емітентів єврооблігацій небагато - всього 27 (включаючи уряд і муніципалітети), чотири з яких вже погасили свої зобов'язання. Зараз в обігу перебувають єврооблігації 50 випусків 23 українських емітентів.

Державні єврооблігації в Україні емітуються регулярно з 1999 р. в великих обсягах в основному в доларах США, хоча є і випуски в євро. Простежується тенденція зростання прибутковості євробондів, час погашення яких наближається. Саме ці єврооблігації вважаються найменш ризиковими особливо з погашенням у 2012-2013 рр. і пізніше (до того моменту криза, швидше за все, повинна минути). А що стосується боргів з погашенням у 2009-2010 рр. існує ризик реструктуризації - зміни умов погашення [3].

Що стосується муніципальних єврооблігацій, їх єдиним емітентом поки що є тільки Київ. Цінні папери випускаються в доларах США з 2001 р. і мають досить високу прибутковість. Але в останні роки випуск довгострокових зобов’язань муніципальними органами не здійснюється.

Основними емітентами єврооблігацій на Україні є банківські установи, які мають досить високі показники у своїй діяльності. Більшість з цих банків можна вважати низькоризиковими, особливо банк «Форум», Укрсоцбанк та УкрСиббанк, які мають досить сильну підтримку з боку закордонних материнських фінансових груп. «Форум» - дочірній банк німецького Commerzbank, який в свою чергу на 25 % належить уряду Німеччини, яка зобов'язується підтримати «Форум» у разі виникнення у нього фінансових проблем. Та ж ситуація склалася і з двома українськими банками, які є дочірніми компаніями французького BNP Paribas (УкрСиббанк), та італійського UniCreditGroup (Укрсоцбанк).

У той же час єврооблігації банків «Південний», Надра Банк, «Фінанси та Кредит», VAB Банку можна віднести до групи високого ризику. В результаті фінансової кризи якість активів цих фінансових установ суттєво              погіршилася [2].

Провідними емітентами корпоративних єврооблігацій на Україні є XXI Століття, Київстар GSM та Миронівський Хлібопродукт. XXI Століття має дуже високу дохідність, але й дуже високий ризик невиплат, оскільки борг компанії перевищує вартість її активів,а в період кризи фірма переживає важкі часи внаслідок падіння попиту та цін на нерухомість. Що ж стосується компанії Київстар GSM та Миронівського Хлібопродукту, то їх єврооблігації мають значно нижчу доходність, але й незначний ризик невиплат. Київстар GSM має низький рівень заборгованості (30% річного операційного прибутку), підтримку з боку материнської компанії Telenor (Норвегія) та є економічно стійка до поточної кризи. Миронівський Хлібопродукт займає 55 % українського ринку м'яса птиці та має стабільні грошові потоки (у тому числі, в період кризи) [1].

Тож, ринок українських єврооблігацій на сьогоднішній день розвивається досить динамічно: зростає число емітентів, збільшуються обсяги емісій і прибутковість українських євробондів. Але в той же час цей розвиток уповільнюється недосконалістю законодавчої бази України та негативним впливом на економіку фінансової кризи. Тому перед українською владою стоїть задача в найближчий час ліквідувати існуючі проблеми в цій сфері та розробити більш сприятливий закон для здійснення випуску єврооблігацій, оскільки приток капіталу в країну за допомогою використання єврооблігацій є досить важливим фактором розвитку економіки України особливо в період Фінансової кризи.

Література:

1.     Выпущено в Украине. [Електронний ресурс] www.kontrakty.com.ua

2.     Євробонди України. [Електронний ресурс]. www.dengi-info.com

3.     Украинские еврооблигации. [Електронний ресурс]. www.economic-ua.com