Економічні науки/6.Маркетинг і менеджмент

 

Кулинич Ю. М.

Науковий керівник: Петращак О.О.

Буковинська державна фінансова академія, Україна

Особливості удосконалення маркетингу у сфері страхових послуг в умовах трансформаційної економіки України

 

У діяльності страхових компаній особливе місце повинно відводитись маркетингу. Але на жаль, саме на маркетингу страховики вирішують заощадити. Це пояснюється тим, що українські виробники більше покладаються на власні сили та все ще недостатньо орієнтовані на споживача.

Теоретичним і практичним аспектам маркетингової політики, проблемам удосконалення здійснення процесу управління маркетингом присвячено багато наукових досліджень. Варто відзначити діяльність таких вітчизняних науковців, як Калініка М.О., Дячука І.Б., Лісіної Г.І., Нетикши Д.Р., Корніюка К. М. та ін.

Актуальність даної теми зумовлена інтеграцією України у світову співдружність, що передбачає під собою піднесення усіх сфер економіки, зокрема галузі страхування на якісно новий рівень.

Метою роботи є визначення основних проблем маркетингу у страховій справі, передумов розвитку та пріоритетних напрямків подальшої діяльності.

Досить часто під маркетингом страхових послуг розуміють комплекс дій, спрямованих на збільшення прибутку страховика чи максимальне розширення збуту страхової продукції за рахунок більш повного урахування потреб страхувальників.

В економіці розвинутих країн страховий маркетинг започаткувався приблизно три десятки років тому. Поворот страховиків до маркетингу був пов'язаний із насиченням страхових ринків, а також з істотним загостренням конкуренції.

Україна знаходиться на своєму третьому етапі розвитку маркетингу страхових послуг який почався в 2000 році і триває до сьогодні. Його настання було зумовлено потужним збільшенням конкуренції між компаніями, що надають страхові послуги. Проте зараз справжній маркетинг застосовується лише тими компаніями, що претендують на становище лідера в галузі: “Оранта”, “ІНГО Україна”, “PZU Україна”, “АСКА”, “ІФД Капітал”, “Гарант-АВТО”, СГ “ТАС” та інші.

Таким чином, важливо зрозуміти фактори, що не сприяють розвитку маркетингу страхових послуг в Україні:

1) нестача навиків цивілізованого бізнесу у страховиків, відсутність довгострокового планування і бачення перспективи розвитку компанії, орієнтація страховиків на короткострокові потреби сьогодення;
         2) високий рівень розвитку кептивного та корпоративного страхування.
Корпоративні страхові компанії особливо не потребують маркетингу – для них питання боротьби за ринок не занадто актуальне;

3) сучасний страховий маркетинг є надто дорогим, а значна кількість страховиків не має інвестиційних можливостей для розвитку маркетингових проектів;

4) переважна орієнтація великих компаній на страхування юридичних осіб, а також зростаючий розвиток “зарплатного” страхування. Страховий маркетинг в повному обсязі застосовується на масових ринках, таких, як страхування фізичних осіб, малого та середнього бізнесу;

5) для впровадження в повсякденне життя страхового маркетингу у компанії потрібна зміна існуючого технологічного процесу, що може поставити під удар комерційний успіх страховика в найближчій перспективі.

З іншого боку, сучасний стан страхового ринку дасть ряд підстав для того, щоб вважати, що в українського страхового маркетингу є певні перспективи:
         1) перенесення акцентів серед великих українських страхових компаній на ринок фізичних осіб. Саме цей сегмент в усьому світі є класичним полем докладання маркетингових зусиль;

2) розвиток ринку і збільшення оборотів страхових компаній неминуче призведе до підвищенню інтересу до нього з боку фінансових інститутів (банків, інвестиційних фондів і т.п.), що, в свою чергу, буде сприяти підсиленню інтересу до маркетингових досліджень ринку;

3) зростання конкуренції також викличе підвищення інтересу до маркетингу, адже він є потужним інструментом конкурентної боротьби за споживача.

Для маркетингових служб таких установ, страхові компанії необхідно звернути увагу на такі аспекти діяльності, як позиціювання, цінову стратегію, ефективну систему збуту, комунікаційну політику на таку продукцію як страхова послуга, а також розробляти та впроваджувати на ринок нові страхові продукти.  

Отже, удосконалення маркетингу в такій важливій сфері, як старування приведе до нового рівня економічного розвитку країни, сприятиме якісним зрушенням у страховій сфері, розвиткові добросовісної конкуренції на вітчизняному ринку послуг.

 

Література:

1. Березін І. Ринок маркетингових послуг у 2007 році// Маркетинг в Україні. – 2008. – №5. – с. 25-27.

2. Черкаський І.Б. Місце та роль маркетингу в розвитку страхової справи// Формування ринкових відносин в Україні. – 2007. – № 7-8. – с. 95-98.

3. Розвиток маркетингу страхових послуг [http://forinsurer.com/public /07/ 04/20/3045 - 43k].

4. Організація маркетингової політики на підприємстві [http://www.library. if.ua/book/43/2976.html].

5. Особливості організації служби маркетингової політики комунікацій [http://www.refine.org.ua/pageid-2873-1.html].

6. Проблеми та перспективи розвитку маркетингу страхової галузі в Україні [http://economika.kiev.uaindex.phpnewsid=37].