Шмарова А.Ю.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

 імені М. Туган-Барановського

Напрямки вдосконалення обліку доходів від продажу товарів із застосуванням активізаційних управлінських заходів

 

В ринковій економіці України комерційна організація функціонує в жорстоких умовах конкурентного середовища, тому повинна докладати максимум зусиль для втримання своїх позицій.  Організацію  бухгалтерського обліку необхідно побудувати таким чином, щоб обліково-аналітична інформація могла бути отримана в будь-який час за будь-яким напрямом управління продажами товарів.

Фундаментальні питання обліку операцій із продажу товарів на підприємствах роздрібної торгівлі досліджували як вітчизняні науковці Т.В.Крисенко, І.М.Шингур, так і зарубіжні Р.А.Алборов, Я.В.Соколов.

Слід зазначити, що сучасні ринкові відносини висувають нові вимоги до вирішення проблем обліку з продажу товарів, тоді як існуючі дослідження базуються на класичному підході.

Метою статті є розробка пропозицій з удосконалення обліку доходів від продажу товарів із застосуванням активізаційних заходів для підвищення інформованості менеджерів торговельного підприємства шляхом надання оперативних даних при прийнятті управлінських рішень.

Для забезпечення деталізації отриманого доходу в обліку класифікації доходів і фінансових результатів здійснюється в межах системи бухгалтерських рахунків за видами діяльності. Відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 3 «Звіт про фінансові результати»[1] та Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку[2] доходи діяльності поділяються на окремі види.

Чинна система класифікацій доходів для потреб бухгалтерського обліку за  Положенням (стандарту) бухгалтерського обліку 15 «Доходи»[3] досить обмежена, оскільки тісно пов’язана із класифікацією витрат і призначена переважно для потреб складання фінансової звітності, тому потребує вдосконалення.

Синтетичний облік доходів від реалізації товарів ведеться на відокремленому рахунку 70 «Доходи від реалізації», який призначений для пообєктного обліку за окремими групами. Для обліку доходів від реалізації товарів передбачені такі  субрахунки:    702 «Доход від реалізації товарів» та                  704 «Вирахування з доходу»

Розглядаючи управління продажами як стратегію здійснення ринкової діяльності, необхідно зазначити, що ключовим завданням підприємств торгівлі на сучасному етапі стає орієнтація на споживача. Це означає, що будь-яке управлінське рішення щодо того, за допомогою яких методів продажу здійснювати торговельну діяльність, які методи активізації продажу при цьому застосовувати, види дисконтних карток вводити, за яких умов їх видавати і яки знижки надавати власникам цих карток повинно базуватися на аналізі оперативної бухгалтерської інформації.

Оскільки підприємство самостійно приймає рішення щодо ведення аналітичного обліку та відкриття рахунків третього і нижчих порядків доречно ввести рахунки третього порядку до рахунку 702 «Доходи від реалізації товарів» та рахунку 704 «Вирахування з доходу» (рис.1).

За допомогою цих синтетичних рахунків з’являється можливість виділити з усього виторгу підприємства доходи від реалізації товарів із застосуванням різних методів активізації продажу, що дає змогу проводити поглиблений аналіз товарообороту та вирішувати питання доцільності застосування того чи іншого маркетингового інструменту.

 Таким чином, на сучасному етапі розвитку ринкової економіки головною метою обліку є забезпечення управління продажами товарів і підприємства в цілому гнучкою інформаційною базою у вигляді проаналізованих аналітичних даних    для     прийняття    ефективних   і  своєчасних   управлінських   рішень,

Рис. 1 Організація аналітичного обліку доходів від реалізації товарів та вирахувані з них

 

пов’язаних з : плануванням маркетингової діяльності; раціональною організацією з продажу товарів; системою бухгалтерського обліку, яка повинна бути побудована таким чином, щоб сприяти прийняттю обґрунтованих управлінських рішень; контролем за здійсненням діяльності підприємства з продажу товарів; мотивацією працівників, зайнятих продажами товарів до ефективного виконання своїх функцій.

Література

1.     Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 3 «Звіт про фінансові результати» затверджений наказом Міністерства фінансів України №87  від 31.03.1999// Бухгалтерія. – 2001. - №52/2 – С.72-78

2.     Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій затверджений наказом Міністерства фінансів України №291 від 30.11.1999//zakon1.rada.gov.ua

3.      Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15 «Доходи» затверджений наказом Міністерства фінансів України №290 від 29.11.1999//Все про бухгалтерський облік. – 2005. - №13. – С.33-37

4.      Фоміна О.В. Напрямки вдосконалення обліку операцій з продажу товарів із застосуванням активізаційних управлінських заходів// Актуальні проблеми економіки. – 2008. - №9(87). – С.2007-216