Іващенко Інна Іванівна, ст.викладач Бедзай Олена Володимирівна

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган - Барановського, Фін-05А

 

Аналіх фінансових ресурсів підприємства та джерел їх формування

 

Сучасний стан народногосподарського комплексу України породжує спектр гострих соціально-економічних проблем, вимагаючи миттєвої розробки нових і вдосконалення вже існуючих систем, методів, методик, прийомів та інших засобів управління, спрямованих на підвищення ефективності виробництва. Зокрема, велике значення має управління діяльністю підприємств, спрямоване, передусім, на організацію безпосередньо самого процесу виробництва, що можливо за умови здійснення щоденного ретельного аналізу фінансового стану суб’єктів господарювання, а відтак – аналізу формування і використання фінансових ресурсів, який є одним із визначальних з огляду на основні фактори виробництва.

Актуальність обраної нами теми пояснюється тим, що незважаючи на значні здобутки у дослідженні вказаних проблем, ряд питань щодо методики аналізу формування та використання фінансових ресурсів підприємств вимагає подальших досліджень та наукових розробок. Метою даної статті є визначення оптимального шляху оцінки фінансових ресурсів та джерел їх формування

Проведені нами дослідження показали, що на даний час відсутня єдина чітка методика аналізу фінансових ресурсів підприємства із встановленим набором аналітичних показників та коефіцієнтів. Окрім того, немає єдиного підходу щодо порядку розрахунку тих чи інших коефіцієнтів, їх нормативних значень. Через це виникає необхідність у створенні такої методики аналізу формування і використання фінансових ресурсів підприємства, яка б дозволила не тільки чітко визначати стан цих ресурсів і встановлювати рівень економічного розвитку досліджуваного підприємства, а й була доступною в обчисленні, зрозумілою і економічно ефективною. Зазначене вище й зумовило актуальність теми статті.

У ході вивчення даної проблеми нами було визначено, що доцільно  застосовувати такий підхід щодо аналізу фінансових ресурсів, згідно якого спочатку проводиться аналіз джерел формування власних та позичених коштів, а потім – аналіз активів підприємства. Виходячи з цього, аналіз формування і використання фінансових ресурсів підприємства повинен здійснюватись у такій послідовності:

На першому етапі проводиться аналіз джерел формування капіталу: оцінка структури джерел фінансових ресурсів у цілому, аналіз джерел власних коштів, аналіз джерел позикових коштів, аналіз кредиторської заборгованості.

На другому етапі здійснюється аналіз активів підприємства: аналіз складу і структури загального капіталу в цілому, аналіз основного капіталу, аналіз оборотного капіталу, аналіз дебіторської заборгованості.

На третьому етапі аналізується ліквідність балансу підприємства, який передбачає деяку перебудову активів за ознакою ліквідності і пасивів за ознакою терміновості їх погашення. На цьому етапі головною метою є перевірка синхронності надходження і витрачання фінансових ресурсів підприємства, тобто його здатність розраховуватись за своїми зобов’язаннями власним майном за певний період часу.

На четвертому, заключному етапі, проводиться порівняльний аналіз фінансових показників одного підприємства з іншими або за різні звітні періоди, тобто розраховується узагальнюючий рейтинговий показник.

Причому необхідно підкреслити: для методики аналізу формування і використання фінансових ресурсів перші два етапи обов’язкові. Хоча для глибшого дослідження слід продовжити аналіз через вивчення співвідношення окремих статей пасиву і активу балансу підприємства, що запропоновано здійснювати на наступних етапах.

Доцільно відмітити, що при аналізі формування і використання фінансових ресурсів підприємств необхідно враховувати інфляційні процеси, які відбуваються в економіці України. В умовах інфляції, у зв'язку із спотворенням інформації у звітах, користувачі можуть приймати рішення, неадекватні реальним процесам. Об'єктивна оцінка фінансових результатів і в цілому фінансового стану підприємства за показниками звітності без коригування на інфляцію є неможливою.

Повнота і глибина вивчення формування джерел фінансових ресурсів значною мірою досягається доповненням структурного аналізу параметричним. Аналіз джерел формування фінансових ресурсів підприємства за допомогою параметрів знаходить своє відображення у фінансових коефіцієнтах: коефіцієнт фінансової незалежності; коефіцієнт фінансової залежності; коефіцієнт концентрації позикового капіталу; коефіцієнт співвідношення позикового і власного капіталу; коефіцієнт довготривалості залучення позикового капіталу; коефіцієнт фінансової стабільності; коефіцієнт фінансової стійкості; коефіцієнт структури позикового капіталу.

Спираючись на отримані в ході дослідження результати можна визначити, що недоцільно обчислювати всі вісім вищезазначених коефіцієнтів, оскільки ці показники близькі або однотипні за економічним змістом, що підтверджено проведеними розрахунками. Для визначення структури капіталу окремого підприємства достатньо обчислити коефіцієнт фінансової незалежності, коефіцієнт концентрації позикового капіталу та коефіцієнт співвідношення позикового і власного капіталу.

Список використаної літератури:

1.     Подольська В.О., Яріш  О.В Фінансовий аналіз: Навч.посібник, К.: Центр навчальної літератури, 2007. – 488 с.

2.     Бланк І.О., Ситник Г.В.  Управління фінансами підприємств. Підручник: - К.:,2006. – 780 с.