Экономические науки/7.Учет и аудит

                                                      Семенова Е.В.

   Донецький національный університет економіки и торгівлі ім. М. І. Туган-Барановського                                    

Контроль якості аудиторських послуг: реалії та сподівання

Ключовим напрямком контролю за аудиторською діяльністю є контроль якості аудиторських послуг. З цією метою АПУ організує:

-проведення зовнішніх перевірок систем контролю якості;

-моніторинг з питань контролю аудиторської діяльності

-застосування додаткових процедур щодо забеспечення контролю якості та дисциплінарних заходів за наслідками контролю

Згідно з положенням про здійснення зовнішніх перевірок якості аудиторських послуг в Україні, затвердженим рішенням АПУ від 26 травня 2005 року №149/5.2. здійснення зовнішніх перевірок систем контролю якості аудиторських фірм та аудиторів повинні здійснюватися відповідно до Плану зовнішніх перевірок.

Проведені перевірки аудиторських фірм, розгляд матеріалів скарг на дії аудиторів, що надійшли до АПУ, свідчать,що значна частина помилок аудиторів обумовлена нечітким та неповним виконанням вимог Міжнародних стандартів аудиту, надання впевненості та етики.

Перевірки показали, що при виконанні завдань з аудиту в аудиторських фірмах, як правило,застосовуються стандартизовані форми робочих документів аудитора. Проте,окремі стандартизовані форми робочих документів є застарілими та не відповідають вимогам чинної редакціцї  МСАНВ(2007 року). Далеко не на всіх аудиторських фірмах застосовується вимога МСА 230 щодо формування протягом 60 днів від дати завершення аудиторської перевірки остаточного аудиторського файла по кожному завданню. Найчастіше, серед недоліків у застосуванні МСАНВ спостерігалися порушення вимог МСА 300 щодо планування аудиторської перевірки в частині розробеки загальної стратегії аудиту та складання меморанлдуму з планування. На всіх перевірених аудиторських  фірмах детальні плани аудиту у вигляді стандартних аудиторських програм також не враховували сучасні вимоги до планування аудиторських процедур на рівні тверджень для кожного суттєвого класу операцій, залишків на рахунках та розкриття інформації відповідно до оцінених ризиків, тобто порушувалися положення МСА 300, 330, та 500.Вибіркові перевірки окремих аудиторських файлів по завданнях з аудиту показали, що на всіх перевірених аудиторських фірмах аудитори не дотримувались вимог МСА 540 та 545 щодо перевірки облікових оцінок та оцінок за справедливою вартістю.

Значна частина недоліків у роботі аудиторських фірм пов’язана  з невмінням аудиторів на професійному рівні формулювати свою думку у висновках відповідно до вимог МСА 700, 800, МСЗО 2400 та МСЗНВ 3000. При цьому аудитори були дезорієнтовані також окремими вимогами державних органів до висновків незалежних аудиторів, оскільки ці вимоги не в повній мірі узгоджуються з відповідними положеннями МСАНВ в редакції 2007 року.

Аудиторська палата України в першу чергу ставитиме за мету шляхом проведення таких перевірок спонукати аудиторські фірми та аудиторів самостійно розробляти та впроваджувати в свою практику системи контролю якості аудиторських послуг.Створення таких систем контролю якості вимагається Міжнародним стандартом контролю якості 1 та Кодексом етики професійних бухгалтерів . Кожна аудиторська фірма повинна розробити та впровадити таку систему контролю якості, яка б надала їй обгрунтовану впевненість, що сама та її персонал діють у відповідності з професійними стандартами та законодавчими вимогами, а звіти, що надаються фірмою за результатами виконання завдання, відповідають обставинам. Таким чином, кожна аудиторська фірма через створену нею систему контролю якості буде здійснювати  самоконтроль за дотриманням вимог МСАНВ.

На виконання статті 12 Закону № 140-V, МСКЯ 1 та Кодексу етики Аудиторська палата України затвердила Положення з національної практики контролю якості аудиторських послуг1(ПНП КЯ) «Організація аудиторськими фірмами та аудиторами системи контролю якості аудиторських послуг» АПУ вирішила, що аудиторські фірми та аудитори, які займаються аудиторською діяльністю як фізичні особи-підприємці, зобов’язані  розробити відповідні політики та процедури колнтролю якості аудиторських послуг згідно з вимогами ПНП КЯ 1 до 1 жовтня 2008року.

Зовнішні перевірки якості аудиторських послуг, які були здійснені співробітниками Комітету в березні-серпні 2008 року,показали,що в більшості з перевірених аудиторських фірм система контролю якості аудиторських послуг знаходиться на етапі розробки та впровадження.

Згідно з МСКЯ 1 та ПНП КЯ  система контролю якості аудиторських послуг має складатися з таких елементів:

-відповідальність керівництва за організацію контроля якості;

-етичні вимоги;

-прийняття завдання та продовження співпраці з клвєнтом;

-людські ресурси;

-виконання завдання;

-моніторинг;

Щодо кожного з наведених елементів мають бути встановлені політика та процедури контролю якості відповідно до вимог ПНП КЯ 1. Персонал аудиторської фірми має бути ознайомлений та розуміти політику й процедури контролю якості, які застосовані в аудиторській фірмі.

Впровадження систем контролю якості аудиторських послуг в аудиторських фірмах і зовнішній контроль за цим процесом з боку АПУ дозволить підвищити рівень та якість аудиторських послуг в Україні.

                                                    Література

1.     Міжнародні стандарти аудиту, надання впевненості та етики: Видання 2006 року.-К.: Аудиторська палата України, 2006.-1144 с.

2.     Аудит: застосування Міжнародних стандартів аудиту в аудиторській практиці України.К.:ТОВ «Статус»-2008.-172

3.     Білуха Н.Т.Аудит.-К.: Знання, 2007.-245с.