Экономические науки/7. Учет и аудит

Манучарян Тамара Сергіївна

Харківський інститут банківської справи Університету банківської справи Національного банку України

ДЕЯКІ АСПЕКТИ ОБЛІКУ ВИКОРИСТАННЯ ПРИБУТКУ ПІДПРИЄМСТВ

 

За умов економічної кризи для пожвавлення підприємницької активності необхідна ефективна податкова політика, яка б діяла на користь збільшення підприємницьких ініціатив. Підприємствам України, які тримаються на плаву економічної системи, необхідно у повному обсязі скористатися можливостями раціонального використання прибутку, що вони отримують. На користь цьому можуть бути використані удосконалені методи бухгалтерського обліку, що стоїть в центрі системи управління підприємством і є джерелом інформації, яка забезпечує прийняття рішень на різних рівнях управління. Саме тому, в умовах кризи для реформування системи бухгалтерського обліку актуальною стає проблема трактування прибутку, а також його формування та використання.

Прибуток є центральним поняттям в аналізі підприємницької діяльності. Як відомо, в залежності від виду альтернативних витрат (явні чи неявні) розрізняють прибуток бухгалтерський і економічний. У той час, як бухгалтерський прибуток вираховується шляхом зменшення загальної виручки підприємства на усі явні витрати, економічний прибуток менший від бухгалтерського на величину неявних (внутрішніх) витрат підприємства [3].

Отримання і облік отриманого прибутку дає можливість підприємцю визначити можливі напрямки використання прибутку.

Зазвичай виділяють дві основні частини прибутку в контексті його розподілу: по-перше, прибуток, що спрямовується за межі підприємства у вигляді виплат власникам корпоративних прав, персоналу підприємства за результатами роботи (як заохочувальний захід), на соціальну підтримку тощо (розподілений прибуток); по-друге, прибуток, що залишається на підприємстві  і є фінансовим джерелом його розвитку (нерозподілений прибуток). Останній спрямовується на створення резервного та інвестиційного фондів.

Лише за рішенням власника використовується чистий прибуток. Завданням бухгалтера є відображення рішень власників у бухгалтерській звітності. Взагалі, запроваджені зміни у методології бухгалтерського обліку повністю змінили механізм використання прибутку. Більшість витрат, що раніше відображалися на «старому» рахунку 81 «Використання прибутку», тепер відносяться до витрат підприємства і відображаються на відповідних рахунках. Бухгалтер на основі рішення власника чи зборів власників розподіляє чистий прибуток на рахунку 44 «Нерозподілені прибутки(непокриті збитки)». Зазначений рахунок має такі субрахунки: 441 «Прибуток, використаний у звітному», де відображається розподіл прибутку між власниками, відрахування в резервний капітал та інші використання  прибутку в поточному році. Сальдо на цьому субрахунку у кінці року закривається у кореспонденції із попередніми субрахунками 441 та 442 з виведенням сальдо на одному із цих субрахунків[5]. При цьому, рахунок 44 кореспондує із кредитом таких рахунків 40 « Уставний капітал», 41 «Пайовий капітал» та ін., відповідно відображаючи: збільшення розмірів установчого капіталу підприємства, погашення збитків минулих років, виплата дивідендів учасникам та ін..

Процес розподілу прибутку ускладнюється у підприємствах із акціонерною формою власності, оскільки власники акцій одержують частину корпоративного прибутку у вигляді дивідендів (доходу інвесторів на вкладений капітал). Виплата дивідендів зменшує частку прибутку, що використовується на фінансування подальшого розвитку підприємства.

Що стосується використання прибутку у одноосібних підприємствах, то хоча тут і не виникає потреби у його поділі на внутрішні потреби та виплату дивідендів, перед підприємцем постає потреба у визначенні пріоритетів поділу бухгалтерського прибутку на нормальний прибуток – ту частку, що привласнюється підприємцем як плата за підприємницькі здібності та утримує його у даній сфері діяльності, та на решту прибутку, що може бути використана на продовження подальшої діяльності підприємства та його розвиток.

При цьому, в усіх організаційно-правових формах підприємств на використання прибутку впливають наступні фактори: зовнішні – кон’юнктура товарного та фондового ринку, система оподаткування підприємства, напрацьована практика кредитування постачальників та покупців продукції, ступінь доступності кредитів, можливість залучення коштів фондів цільового фінансування (грандів та ін.); внутрішні – життєвий цикл підприємства, період операційного циклу, сезонність виробництва, невідкладність інвестиційних програм, система прийнятої облікової політики на підприємстві, амортизаційна політика, фінансовий менталітет підприємця та менеджера підприємства [7].

Таким чином, можна дійти висновку, що криза гостро вплинула на пріоритети використання прибутку акціонерних товариств на виплати дивідендів та інвестиції подальшого зростання. Сьогоднішні українські корпорації подекуди роками не виплачують дивіденди, не переймаючись своїм інвестиційним іміджем. Тому вплив сьогоднішньої всесвітньої фінансової кризи, що знижує прибутки підприємств і можливості інвесторів, ще більше загострюється через підірваний імідж компаній.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Література

 

1.                     Матеріали Науково-практичної конференції « Стратегія розвитку підприємництва: теорія, організація, практика».- Чортків, 12-13 березня 2009.- [Цит. 20.03. 2009].- Режим доступу: http://www.chortkiv.te.ua/index.php?option=com_content&task=view&id=903&Itemid=363

2.                     Господарський Кодекс України: №18, №19-20, №21-22, ст. 144 – ВВР від 2003 – Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?page=1&nreg=436-15&text=%EF%FB%E4%EF%F0%E8%FD%EC%F1%F2%E2%EE

3.                     Нуреев Р.М. Курс микроэкономики: [учеб. для вузов]/Нуреев Р.М. – [2-е узд. перераб.]- М.: Издательство НОРМА, 2003. – 572 с.

4.                     Национальные положения (стандарты) бухгалтерского учёта: нормативная база [Нов. ред.] – Х.: Курсор, 2007.- 282 с.

5.                     План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій : [Інструкція про застосування].- Харків: Курсор, 2007, 98 с.

6.                     Фінансова криза. Особливості національного розуміння сплати дивідендів. - [Цит. 22.10.2008]. – Режим доступу: http://www.aratta-ukraine.com/text_ua.php?id=1092

7.                      Савельєв С.В. Финансовый механизм распределения прибыли предприятий в России: автореф. дис. канд.. екон. наук : спец. 08.00.10 «Финансы, денежное обращение и кредит»/ С.В. Савельев.- Саратов, 2000.- 21 с.

8.                     Нашкерская Г. Исследование влияния проведённых корректировок финансовой отчётности на финансовое положение и результат деятельности предприятия//Бухгалтерский учёт и аудит.- 2009.-№1.- С. 19-23