Економічні науки/2 .Зовнішньоекономічна діяльність

викладач Марчук А.В.

ПВНЗ « Буковинський університет»

ОСОБЛИВОСТІ МІГРАЦІЙНИХ ПРОЦЕСІВ ЗА УМОВ ГЛОБАЛІЗАЦІЇ

Глобалізація як сучасна тенденція розвитку світогосподарського життя
виявляється в усіх сферах світової економіки: загальносвітових масштабів
набуває ринок капіталу, зростають обсяги світової торгівлі та потоки
інвестицій, значно поширюється вплив ТНК, світ об'єднується сучасною
системою інформаційно-комунікаційних технологій,основою економічного піднесення стає "нова економіка", що ґрунтується на знаннях, збільшуються потоки міжнародної міграції робочої сили.

Таким чином, системне дослідження особливостей міграційних процесів в умовах глобалізації світової економіки є важливим як в теоретичному, так і в практичному плані.

На рубежі ХХ-ХХІ ст. із посиленням тенденцій глобалізації світової економіки чітко виокремилась одна із основних закономірностей сучасного світогосподарського розвитку безпрецедентне збільшення обсягів та зростання темпів міграції людських ресурсів. Зміна постіндустріального укладу перетворює людський ресурс на визначальний чинник високого конкурентного статусу країн. Посилення тенденції міграції висококваліфікованих фахівців і вчених у добу економіки знань справляє значний вплив на соціально-економічний розвиток держав - якість економічного зростання країн імміграції та потенційно означає втрату конкурентних переваг для країни еміграції. Отже, такі зміни у розвитку міграції людських ресурсів потребують удосконалення регуляторної системи на національному, регіональному та глобальному рівнях.

Регулювання процесів міграції людських ресурсів у сучасних умовах потребує розробки ефективної макроекономічної та соціальної політики, яка має бути побудована на новітніх теоретичних засадах та з урахуванням практичних рекомендацій.

Міжнародна міграція робочої сили охоплює увесь світ - як його розвинуту частину, так і відсталу периферію, а також відіграє все більшу роль у розвитку суспільства і перетворилась у глобальний процес, який охопив практично всі континенти та країни.

Міжнародна міграція робочої сили є однією з об'єктивних підстав становлення цілісної світогосподарської системи. Водночас проблема вільної міграції є найнебезпечнішою для урядів як у політичному , так і соціальному аспекті. Етнічні, релігійні заборони і пряма економічна загроза інтересам окремих груп, котрі побоюються конкуренції з боку іммігрантів, роблять цю проблему надто гострою.

Багато науковців поділяють причини міжнародної міграції на дві групи: економічні та неекономічні. Крім уже названих причин міграції вони до неекономічних відносять значно ширший спектр факторів, що впливають на свідомість людини і її місце в суспільстві, - це і політичний устрій країни, і релігійні настрої, і психологічна вмотивованість та екологічний стан, і проблеми соціального статусу людини тощо. [2, с. 125].

Сучасний світовий ринок праці являє собою систему міжнародних трудових відносин, котра охоплює як імпорт і експорт робочої сили, так і посилення взаємозв'язків, взаємозалежності національних ринків праці внаслідок зростання ступеня відкритості національних економік. Причинами поглиблення процесу глобалізації ринку праці в сучасній світовій економіці є:

                посилення міжнародної конкуренції, що підштовхує виробників до зниження витрат, у тому числі трудових, залучаючи їх у глобальні механізми функціонування ринків праці, капіталу, ресурсів, унаслідок чого зростає загальна ефективність світової економіки;

                 комплексні структурні зрушення в зайнятості робочої сили, обумовлені "третьою хвилею" сучасного науково-технічного прогресу;

               поглиблення взаємозв'язків національних економік у результаті посилення інтернаціоналізації господарського життя об'єктивно потребує формування глобального ринку праці, адекватного світовому ринку капіталу, товарів, послуг, зростанню міжнародної інтеграції, спеціалізації і кооперування виробництва;

               нерівномірність розвитку країн - позиції лідера та пріоритети розвитку одних за відставання інших на периферії світового господарства.

               З другої половини XX ст. в умовах поширення глобалізації
економіки відбуваються якісні зміни в динаміці і характеристиці
міжнародної міграції людських ресурсів, а саме: завдяки розвитку світової інфраструктури та комунікацій, відкритості національних економік, врегулюванню багатьох політичних та регіональних конфліктів у світі значно зростають динамізм і масштабність процесів міграції людських ресурсів; якісних змін набуває світовий ринок праці, котрий характеризується структурними зрушеннями в зайнятості робочої сили, що обумовлені розвитком нової економіки, які привели до її зростання в третинному        секторі економіки;        зростання мобільності
висококваліфікованих фахівців. Мотивами міграції вчених та спеціалістів є більш висока матеріальна винагорода, широкі можливості для творчості та саморозвитку, необхідна дослідницька база, комфортніші побутові умови, забезпечення громадянських прав та демократичних свобод тощо.

 

Література

1.                 Багрова І., Гетьман О., Власюк В. Міжнародна економічна діяльність України. Підручник. - К, 2004.

2.                 Блер Рубл. Капітал розмаїтості: транснаціональні мігранти в Монреалі, Вашингтоні та Києві. - К., 2007. - 335 с.

3.                 Лібанова Е. Ринок праці. - К., 2003.

4.                 Міграція населення України у 2004 р. Київ, 2005 р. / Державний комітет статистики. - Київ, 2005.