К.е.н., Ягмур Е.А.,

Козіна І.А.

Донецький національний університет економіки и торгівлі

імені Михайла Туган- Барановського

 

Методика обліку використання Інтернет банкінгу та Телефон банкінгу банками України.

На сьогоднішній день досить актуальним є питання електронної комерції, універсалізації банківських послуг та удосконалення управління банками за допомогою високотехнологічних систем. Дедалі більшого значення і розповсюдження набувають банківські послуги у сфері Інтернет банкінгу та Телефон банкінгу.

Метою даної статті є встановлення ролі та значення використання банками України нових високотехнологічних засобів комунікацій, таких як Інтернет банкінг та Телефон банкінг, розгляд негативних та позитивних аспектів даного питання, а також внесення пропозицій щодо обліку витрат та доходів, пов'язаних зі здійсненням операцій банку з клієнтами у мережі Інтернет та за допомогою телефонних комунікацій.

Перед усім, наведемо деякі поняття, що використовуються для висвітлення цієї теми.

Банкінг (Ьап1ап§) - дослівний переклад з англійської «банківська справа». Також використовується відносно деяких банківських операцій.

Телебанкінг - система надання банківських послуг з використанням фіксованого телефонного зв'язку.

Інтернет банкінг — це діяльність банку щодо надання комплексу послуг клієнтам за допомогою всесвітньої мережі Інтернет. Інформаційний характер Інтернет банкінга - розміщення на Інтернет-сторінці банку інформації про себе, а також спілкування з клієнтами за допомогою е-mail.

Докладно розглянемо умови розвитку Телефон банкінгу. Перспективи цього виду послуг для кредитних інститутів полягають у централізації даних, внаслідок чого існує можливість швидко визначити потреби клієнтів, зміни

попиту та адекватно реагувати. За останніми даними, у 2008 році лише 10% установ ще не надають послуги по телефону. Такі банки, як правило, пропонують своїм клієнтам значно більший спектр послуг. Так3 Дойчебанк, Коммерцбанк та Дрезденбанк (Німеччина) пропонують 200 найменувань послуг для своїх клієнтів [2, 77]. З використанням банківських операцій, що здійснюються за допомогою Телефон банкінгу, повязують великі сподівання. Це вплине на середньострокову економію адміністративних витрат і витрат по збуту, сприятиме закриттю філій, що пов'язано, звичайно, зі значними труднощами, приведе до звільнення банківських співробітників від рутини, покращення якості послуг та отримання нових клієнтів. Таке твердження можна про аргументувати досвідом Німеччини та Великобританії. Так, «Тгазї Вапіс» у Великобританії компенсував таким чином зменшення мережі своїх філій. Він отримав біля 300000 нових клієнтів шляхом впровадження банківських послуг за допомогою телефону. Що до Німеччини, слід виділити двох лідерів на ринку послуг через Телефон банкінг Поштовий банк. Звісно, необхідно вказати на інший аспект цього питання, який полягає в тому, що клієнти часто шукають особистий контакт працівниками банку і закриття філій внаслідок автоматизації може призвести до втрати частини клієнтів. Крім того, цікавою є проблема надійності банківських послуг по телефону. Зрозуміло, що немає жодної ідеальної системи безпеки, виникають ситуації, коли прослуховуються або підслуховуються телефонні розмови. На допомогу може прийти автоматизація процесу занесення даних у комп'ютер. Банківські працівники повинні також бути повідомлені про можливі санкції внаслідок зловживання інформацією.

Збут послуг за допомогою телефону в майбутньому збільшиться. Цьому також сприятимуть насамперед банки, які проводитимуть консультації телефоном. Телефон, таким чином, став засобом розширення списку послуг банка та стане більш вигідним для клієнта. Проблеми, що виникають з вини третіх осіб повинні будуть швидко і дієво вирішуватись, враховуючи побажання клієнтів. При реалізація послуг через Телефон банкінг завдяки появі комп'ютерних мовно-діалогових систем, банки встановлюють системи,які спроможні розпізнати людський голос. Це дає можливість раціоналізації у звичайній повсякденній роботі. Наприклад, клієнт, що зателефонував до банку, може назвати структурний підрозділ, прізвище або посаду працівника банку, і система миттєво з'єднає клієнта з відповідним номером. Це дасть змогу заощадити на телефонних розмовах, зменшити загрузку на телефонну мережу банку. Ми вважаємо, що завдяки професійному Телефон банкінгу можуть бути створені додаткові передумови для пристосування густої мережі філіалів вимогам ринку та динаміці цін і витрат. У довгостроковому періоді успіх матимуть, зокрема, ті банки з впровадженням Телефон банкінгу, які застосовують активну, орієнтовану на клієнта стратегію Телефон банкінгу. На глобальному електронному ринку, де зникають границі між галузями та все нижчими стають бар'єри входу на ринок, для кредитної установи важливо вчасно виступати з диверсифікованою пропозицією, пристосованою до «інтернетівських» клієнтів. Доступність та прихильність до Інтернату зростає з кожним роком, рівень росту споживачів щомісяця складає 20%. Користувачі Інтернет дуже привабливі для банків, як клієнти. Тому актуальним є питання про застосування банківськими установами Інтернет банкінгу. Практичний характер Інтернет банкінгу полягає в розміщенні на сторінці в Інтернет оп-ііпе версії системи «Клієнт-Банк», що являє собою програмно-технічний комплекс, який дає змогу клієнтам цілодобово 365 днів на рік управляти рахунками в банку, здійснювати перекази, отримувати всю поточну інформацію про рух коштів на рахунках не виходячи з дому чи офісу. Наприклад, американський й.8. Вапк пропонує своїм клієнтам такі послуги Інтернет банкінга: можливість огляду операцій на рахунку та перевірка балансу рахунка; переказ грошей між рахунками, що відкриті у 11.8. Вапіс; здійснення трансакцій між особистими чековим, заощадливими та резервними рахунками; можливість надання рахунку коротшого найменування; огляд виписок за картковими рахунками, відкритими за кредитною схемою; замовлення чеків on-line; оформлення заявок на відкриття рахунків й отримання кредитних карток on-line; можливість оплати рахунків (комунальних. мобільних); зв'язок зі службою підтримки клієнтів; зміна кодів доступу; інші послуги,   що   дозволяють   клієнтам   здійснювати   on-line    моніторинг   своїх депозитів та кредитів [1, 60].

В Україні за допомогою інтернет банкінгу можна здійснювати наступні види операцій:

• відправляти платежі на списання на протязі операційного дня банку;

• отримувати поточну інформацію про зарахування та списання коштів з рахунків;

• отримувати виписки про рух грошових коштів по рахунках:

• отримувати   інформацію   про   курси   валют   Національного   банку ;

• отримувати   повідомлення   про   зарахування   на   рахунок   коштів   з платіжної системи S.W.I.F.T.;

• вести різноманітні бази даних або інтегрувати  систему з  іншими

офісними пакетами та інші.

Пропонуємо розглянути таблицю використання банками України високотехнологічних засобів.

Таблиця 1 - Високотехнологічні послуги клієнтам банків України

Банк

Електронний банкінг

Машинно-телефонний банкінг

 

 

інтернет

банкінг

Мобільний банкінг

e-mail

банкінг

Пейджинг банкінг

 

 

 

 

 

 

sms банкінг

 

 

 

 

Телефон банкінг

«Кліє

нт-Банк»

Аваль

+

+

+

+

+

+

Приватбанк

+

+

 

 

+

+

Укрексімбанк

 

 

 

 

+

+

Правекс-Банк

+

+

+

 

 

+

ПУМБ

+

+

 

 

+

+

ВА Банк

+

+

 

 

+

+

Ажіо

+

+

+

 

+

+

На основі наведеної таблиці можна зробити висновки, що українські банки   достатньо   широко   використовують   систему   їнтернет   банкінгу   та Телефон банкінгу для надання послуг своїм клієнтам і роблять суттєві кроки для залучення нових. Для встановлення доцільності проведення обслуговування клієнтів та визначення результатів за операціями, здійсненими за допомогою Інтернет банкінгу та телефон банкінгу, необхідно достовірно знати суму витрат і доходів, здійснених (отриманих) в результаті проведення операцій. Для цього, беручи до уваги принципи нарахування, відповідності доходів і витрат, обачності, відображені в Законі України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність України», необхідно всі витрати і доходи банку, здійснені (отримані) в системі електронної комерції, відображати в період їх отримання чи понесення на рахунках бухгалтерського обліку. Проте не існує вказівок та вимог що до використання рахунків, на яких необхідно відображати такі витрати та доходи. Оскільки у діючому Плані рахунків бухгалтерського обліку банків України не передбачено спеціальних рахунків з обліку витрат і доходів, здійснених (отриманих) в результаті проведення операцій за допомогою Інтернет банкінгу та телефон банкінгу. ми пропонуємо доповнити План рахунків бухгалтерського обліку банків рахунками, на яких необхідно відображати такі витрати та доходи. У клас 6 «Доходи» групу 649 «Інші доходи» ми пропонуєте внести наступні рахунки:6491  - «Доходи, отримані при здійсненні операцій за допомогою Інтернет банкінгу»;6492  - «Доходи, отримані при здійсненні операцій за допомогою Телефон банкінгу». При цьому рахунки 6491 та 6492 повинні бути пасивними, як і інші рахунки даної групи. Подібним чином клас 7 «Витрати» групу 749 «Інші витрати» доповнюємо такими рахунками: 7491 - «Витрати, здійснені при проведенні операцій за допомогою Іитернет банкінгу»;7492 - «Витрати, здійснені при проведенні операцій за допомогою Телефон банкінгу».Введені нами рахунки 7491 та 7492 мають бути активними. Аналітичний облік ведеться у розрізі кожного клієнта та за здійсненими видами операцій.

Таким чином при введені спеціальних рахунків у діючий План рахунків бухгалтерського обліку банків України, комерційні банки будуть відображати доходи та видатки від операцій, здійснених в Інтернеті та по телефону у повному обсязі та безпосередньо у період їх отримання та понесення. Це даватиме змогу відображати реальний фінансовий результат діяльності банків за операціями, здійсненими у мережі Інтернет та при використанні телефонних комунікацій за звітний період, не зменшуючи свої витрати та не завищуючи доходи. Отримана інформація буде основою для оцінки доцільності та ефективності використання зазначених засобів комунікацій при роботі банків з клієнтами.

Список літератури

І.Кириленко В., Синянский С. Новые технологии в банковской деятельности: формирование понятийного аппарата бухгалтераУ/Бухгалтерский учет и аудит.-2003.-№11.-с.59-62.

2.   Острінгер К.  Сучасні  форми обслуговування кредитними інститутами приватних споживачів.

3.  Титов Ю., Пронин М. Новые информационные технологии в управлений банками и консалтинг//Консалтинг.-2002.-№9,-с.15-21.

4. Хабер Л. Ставка на будущее,  2002.