Грасевич Т.П.

Криворізький економічний інститут Державного вищого навчального закладу «Київський національний економічний університет ім.. Вадима Гетьмана»

ОБЛІК  ФІНАНСОВИХ РЕЗУЛЬТАТІВ ЗА ЦЕНТРАМИ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ В УМОВАХ ФУНКЦІОНУВАННЯ SAP / R3

Сьогодні для українських підприємств найбільш актуальними є такі концепції інформаційних систем, як MRP II i ERP, які фактично стали світовими стандартами. Піонерами впровадження таких систем серед підприємств Кривбасу стали «Північний ГЗК» та «Центральний ГЗК».

Стандартні функції програмного продукту класу ERP такі: прогнозування, бізнесове і фінансове планування;  управління продажами; планування графіку виробництва; управління структурою виробів; управління запасами; планування потреби в матеріалах і виробничих потужностях; управління виробництвом; постачання; фінанси/бухгалтерія; фінансовий аналіз; управління кадрами і облік робочого часу.

Розглянемо функції SАР щодо обраної теми дослідження (таблиця 1).

Таблиця1

Прикладні модулі системи SAP

Додаток

Зміст додатку

Аналітичні звіти

1

2

3

4

1

Контролінг

Трансфертна ціна, окремі позиції із МВЗ, некоректні надходження замовлень клієнта, нові матеріали для калькулювання, найбільша різниця у середній змінній ціні, нові дебітори, матеріали, МВЗ, види затрат

 

 

2

Фінансова бухгалтерія

Конвертер валют, сальдо основних рахунків, перелік банків, обробка виписок, прострочена дебіторська заборгованість, відкриті відрядження

 

3

Фінансовий менеджмент

Управління інвестиціями, консолідація, нерухоме майно

 

4

Планування і виробництво

Планування потреби у матеріалах

 

робочі місця

Інформаційна система робочих місць, список робочих місць, потужності робочих місць, використання робочих місць

технологічні карти

Використання стандартних технологічних карт, документи про зміни планів та нормативів

виробничі замовлення

 промисловість з безперервним циклом

Ведення ресурсів та параметрів їх налагодження; введення даних про час простою; обробка потужностей; технологічна рецептура та варіанти виготовлення; створення, перегляд та зміни замовлень; аналіз інформаційних систем замовлень, виробництва, дефіциту матеріалів; звіти по виробничих потужностях; перегляд журналу замовлень

управління матеріальними потоками

 

виконання плану завантаження виробничих потужностей

 

5

Управління якістю

Адміністратор, менеджер з якості, керівник виробництва, промисловий робітник

Звіти для повідомлень з якості, аналіз дефектів, аналітичні звіти для контрольних партій, аналітичні звіти для виробництва (відхилення за термінами і по браку, % виконання технологічної карти, витрачання матеріалів), аналітичні звіти для постачальників та покупців

Система SAP представляє всебічні та гнучкі інструменти звітності для аналізу існуючих потоків затрат  на підприємстві. Їх можна використовувати як для виконання довгострокових стандартних оцінок, так и для створення звітів за позачерговими запитами.  В основу введення  і зберігання в системах SAP R3 закладено принцип документування. Документ – це підстава для запису та простежування бізнес-операцій у всій системі. Для кожної бізнес-операції існує один документ. Кожному документу присвоюється вид документа, за допомогою якого  групуються документи, які необхідно опрацювати єдиним способом. Види документів визначають наступне:

- чи зберігається документ як сукупність планових чи фактичних даних;

- яким чином здійснюється нумерація документа;

- чи буде виводитись сальдо документу.

В основу філософії усіх систем  SAP покладено ідею про те, що бізнес-операція має бути введена  в систему тільки один раз. Потім ця операція стає доступною в режимі реального часу всім іншим системам.

Таким чином, можливості системи SAP включають створення: сальдо рахунків, балансових звітів, звітів по окремих позиціях, що викликані із підсумкових звітів, гнучкої звітної документації по контировках  SAP та специфічних для запитувача додаткових контировках.

1. Терещенко Л.О., Гушко С.В., Шайкан А.В. Управлінські інформаційні системи: Підручник – К.: КНЕУ, 2008 – 488с.

2. http://www.sap.com/cis/index.epx