Гузеєва В. Г., Головченко Н. В.

 Донецький національний університет економіки та торгівлі імені

 Михайла Туган – Барановського, Україна

ПРОБЛЕМА ВІДОБРАЖЕННЯ ФАКТИЧНОЇ СОБІВАРТОСТІ РЕАЛІЗОВАНИХ ТОВАРІВ, ЩО ОБЛІКОВУЮТЬСЯ ЗА ПРОДАЖНИМИ ЦІНАМИ

        Реалізація товарів за продажними (роздрібними) цінами та її відображення в обліку за чинним Планом рахунків бухгалтерського обліку пов'язані з необхідністю раціонального підходу до відображення на бухгалтерських рахунках фактичної собівартості реалізованих товарів.

        Метою сатті є розкриття проблеми відображення фактичної собівартості реалізованих товарів в бухгалтерського обліку, які обліковуються за продажними цінами, а також можливі шляхи її вирішення.

        Відповідно до вимог П(С)БУ 9 «Запаси» до собівартості товарів включають витрати на придбання товарів, їх доставку та доведення до придатного для реалізації стану. Визначення та відображення в бухгалтерському обліку фактичної собівартості реалізованих товарів пов'язані з певними труднощами, оскільки товари оприбутковують та обліковують у роздрібних торговельних підприємствах за продажними цінами, включаючи купівельну вартість товарів, суми податкового кредиту з податку на додану вартість та торговельну націнку на покриття витрат і створення доходу торговельного підприємства.

        Для визначення собівартості реалізованих товарів  із суми виручки від продажу товарів за продажними цінами слід вирахувати  суму товарних надбавок, що складаються із сум податкового кредиту з ПДВ та торговельної націнки підприємства, і додати витрати на купівлю товарів, їх доставку та доведення до придатного для реалізації стану, які відносять за розрахунком до реалізованих товарів.

        Згідно з Інструкцією про застосування Плану рахунків на субрахунку 285 «Торгова націнка» підприємства роздрібної торгівлі, оптово – збутові та оптові підприємства, які обліковують товари за продажними цінами, відображають торгові націнки на товари. За кредитом субрахунку 285 відображають збільшення сум торгових націнок, а за дебетом – зменшення (списання) [2].

        Списання за розрахунками суми торгової націнки на реалізовані товари відображують за дебетом субрахунку 285 «Торгова націнка» і кредитом субрахунку 282 «Товари в торгівлі» способом червоного сторно або зворотнім записом. Типовою кореспонденцією рахунків у роздрібній торгівлі за чинним Планом рахунків реалізовані товари списують такими записами на рахунках:

        1. Списують вартість реалізованих товарів:

Дебет 902 «Собівартість реалізованих товарів»

Кредит 282 «Товари в торгівлі» - на суму купівельної вартості реалізованих товарів.

        2. За розрахунком списують суму торгової націнки, що припадає на реалізовані товари (способом червоного сторно):

Дебет 282 « Товари в торгівлі»

Кредит 285 «Торгова націнка».

        Продажна вартість реалізованих товарів має бути списана двома записами: протягом місяця за фактичною собівартістю, а в кінці місяця  для визначення продажної вартості реалізованих товарів до фактичної (первісної) їх вартості потрібно додати суму товарних надбавок на реалізовані товари за розрахунком на звітній місяць [3].

         В Інструкції № 291 надана типова кореспонденція рахунків, але вона не уточнює, як практично здійснити вказані записи в аналітичному та синтетичному обліку.

        Не можна списати із субрахунку 282 «Товари в торгівлі» фактичну собівартість реалізованих товарів, якщо товари обліковують на ньому за продажними цінами. Якщо товари обліковують за продажними цінами, то в товарних і товарно - грошових звітах їх оприбутковують та списують на витрати (видаток) за продажними цінами. Тому вони не можуть бути списані на витрати за фактичною собівартістю. Неможливий також запис на списання реалізованих товарів за фактичною собівартістю протягом місяця в синтетичному й аналітичному обліку.

        Отже, необхідний раціональний спосіб відображення в обліку первісної вартості реалізованих товарів, враховуючи те, що на субрахунку 902 має бути відображена в кінці кожного місяця фактична собівартість реалізованих товарів, яку визначають за нормами Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 «Запаси». Основною складовою фактичної собівартості реалізованих товарів є купівельна їх вартість [3].

        Купівельну вартість реалізованих товарів, які обліковують за продажними цінами, слід визначати на субрахунку 902 «Собівартість реалізованих товарів» вирахуванням у кінці звітного місяця з продажної вартості реалізованих товарів суми реалізованої торгової націнки (товарних надбавок) згідно з розрахунком на звітній місяць. При такому визначенні та відображенні в бухгалтерському обліку купівельної вартості реалізованих товарів можна забезпечити  раціональне ведення бухгалтерського обліку в роздрібній торгівлі, застосовуючи дещо змінену відповідно до нових вимог, але відпрацьовану та звичну методологію обліку товарів за продажними цінами.

Література

        1. План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 30.11.99р. №291, зі змінами та доповненнями.

        2. Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 30.11.99р. №291, зі змінами та доповненнями.

        3. Павлюк І. Проблеми бухгалтерського обліку реалізації товарів, що обліковуються за продажними цінами, податкових зобов'язань з ПДВ і шляхи їх вирішення // Бухгалтерський облік і аудит. – 2008. - №1. – С.41 – 54.