Экономические науки/7.Учет и аудит

Студентка, Гірка К.С.

ПВНЗ «Буковинський університет»,Україна

Порівняльний аналіз нарахування та обліку амортизації основних засобів на вітчизняних та зарубіжних підприємствах.

Інтеграційні процеси, які відбуваються у світі, призводять до необхідності розробки загальних правил складання фінансової звітності для забезпечення достовірної інформації та однозначного тлумачення звітних показників учасниками міжнародного фондового ринку. Ці правила знайшли своє відображення у Міжнародних стандартах фінансової звітності (МСФЗ). З огляду на те, що національні облікові стандарти розроблені з урахуванням вимог міжнародних стандартів, П(С)БО 7 "Основні засоби" має ряд спільних положень з МСФЗ 16 "Основні засоби".

Суттєві відмінності відсутні щодо висвітлення наступних питань: сфера застосування стандарту; визначення понять: амортизація; вартість, яка амортизується (в МСФЗ - сума, яка амортизується); група основних засобів (в МСФЗ - клас основних засобів); ліквідаційна вартість; основні засоби; порядок та умови їх визнання; строк корисного використання (експлуатації), формування первісної вартості об'єкта та перелік витрат, які не включаються до первісної вартості; формування первісної вартості при обміні об'єкта основних засобів на подібні та неподібні активи; проведення переоцінки об'єкта основних засобів і відображення її результатів в обліку.

Однак, існують положення, які містять розбіжності (табл. 1.1)

Таблиця 1.1 порівняння міжнародного та національних стандартів з обліку основних засобів

Ознака

П(с)БО 7 «Основні засоби»

МСФЗ 16 «Основні засоби»

1

2

3

Переоцінка

Об’єкти, що не підлягають переоцінці

Малоцінні необоротні матеріальні активи та бібліотечні фонди, якщо амортизація їх вартості нараховується у першому місяці використанні об’єкта в розмірі 50% його вартості, яка амортизується, та решта 50% вартості, яка амортизується у місяці їх вилучення з активів (списання з балансу) внаслідок невідповідності критеріям визнання активом або в першому місяці використання об’єкта 100% вартості.

Не розглядається

Визначення суми амортизації на дату переоцінки

Переоцінена сума зносу об’єкта основних засобів визначається множенням суми зносу об’єкта основних засобів на індекс переоцінки

Будь-яка сума амортизації на дату переоцінки:

1.перераховується пропорційно до зміни валової балансової вартості активу так, що балансова вартість активу після переоцінки дорівнює сумі переоцінки;

2.виключається з валової балансової вартості активу та чистої суми, перерахованої до переоціненої суми активу

Амортизація

Методи нарахування амортизації

Прямолінійний, виробничий метод (суми одиниць продукції)

Зменшення залишкової вартості, прискореного зменшення залишкової вартості, кумулятивний метод

Метод зменшення залишку

Момент початку нарахування амортизації

З місяця наступного за місяцем у якому об’єкт основних засобів став придатним для корисного використання

Не розглядається

Момент припинення нарахування амортизації

Починаючи з місяця наступного за місяцем вибуття об’єкта основних засобів, переведення його на реконструкцію, модернізацію, добування, дообладнання, консервацію

Не розглядається

Надходження основних засобів на підприємство

Шляхи

Придбання, створення власними силами

Безоплатне надходження, внесок до статутного капіталу переведення до об’єкта основних засобів зі складу оборотних активів (товарів, готової продукції)

Виготовлення подібних активів для продажу в процесі звичайної господарської діяльності

Вибуття основних засобів

Шляхи

Продаж

Безоплатна передача, невідповідність критеріям визначення активу

Виключення активу з використання без очікування економічних вигід від його вибуття

Часткова ліквідація об’єкта основних засобів

Первісна вартість та знос зменшуються відповідно на суму переоціненої вартості та зносу ліквідованої частини об’єкта

Не визначається

Відмінні риси між П(с)БО та МСФЗ можна пояснити тим, що, по-перше, МСФЗ не враховують національних особливостей ведення бухгалтерського обліку; по друге, вони застосовуються в різних країнах світу та носять загальний рекомендаційний характер.

 

Література:

1.             Бухгалтерський фінансовий облік: підручник для студентів спеціальності  «облік і аудит» вищих навч.закладів. /за ред..проф. Ф.Ф. Бутинця/.- 7-ме вид., доп. і перероб.- Житомир: ПП «Рута», 2006.-832с.

2.               В.С.Лень.,В.В.Гливенко Бухгалтерський облік в галузях економіки: навч. посіб.-К: Знання- Прес,2005.491с

3.               О.М.Губачова, С.І.Мельник Облік у зарубіжних країнах: Підручник.-К.:Центр учбової літератури,2008.-432с.

4.               Бутинець Ф.Ф.,Горецька Л.Л. Бухгалтерський облік у зарубіжних країнах: Навч.посібник . -Житомир: ПП «Рута»,2007.-544с.