Тимошенко

Магістрант, Сумський національний аграрний університет, м. Суми

Проблемні аспекти обліку доходів сільськогосподарських підприємств

Внаслідок впровадження нового Плану рахунків та Положень (стандартів) бухгалтерського обліку в Україні виникла необхідність розробки  методології й методики визначення кінцевих фінансових результатів операційної діяльності підприємств. У зв’язку із цим потрібно створити систему обліку і контролю результатів операційної діяльності, спроможну задовольняти запити всіх користувачів облікової інформації, особливо потреби менеджменту. Адже тільки за умови існування науково обґрунтованої системи обліку й контролю можливе достовірне обчислення прибутку. Потреба в якісній  економічній інформації, що достовірно  характеризує фінансові результати, стала невідкладною, особливо для сільськогосподарських підприємств. Крім того, вона є важливим джерелом для прийняття господарських рішень різними користувачами. Але, як свідчить практика, економічна інформація не завжди відповідає вимогам менеджменту.

Тому вдосконалення методики обліку й контролю реалізації продукції і визначення результатів  є актуальною проблемою для економіки сільського господарства.

У процесі реформування бухгалтерського обліку вітчизняна теорія обліку наповнюється новими економічними поняттями і переосмислює  відомі трактування. З метою уникнення невідповідностей між ними, нами пропонується у Звіті про фінансові результати вилучити статтю “Чистий доход (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)”, оскільки визначення категорії “чистий доход” не трактується в жодному літературному джерелі. Залишити статтю “Доход від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)” без слова “виручка”, де буде відображатися доход від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) без податку на додану вартість та акцизного збору. Зміст такої статті відповідатиме всім вимогам П(С)БО 15 “Дохід”.

На підставі зробленого нами аналізу виявлено, що існує певна невідповідність між ознаками видів діяльності та отриманими доходами, фінансовими результатами від них. Вважаємо, що побудова нового Плану рахунків не повинна зводитися до простого упорядкування фіксованого набору рахунків. Назва кожного рахунка має відповідати видам діяльності, які на них обліковуються. На основі цього пропонуємо внести зміни до Плану рахунків та до класифікації доходів (табл. 1).

Таблиця 1

Запропоновані зміни до Плану рахунків та класифікації доходів відповідно до П(С)БО 15

Назва відповідно до нормативних документів

Пропонується

1. Відповідно до Плану рахунків

70 “Доходи від реалізації”

70 “Доходи від основної діяльності”

72 “Дохід від участі в капіталі”

72 “Дохід від фінансової діяльності”

74 “Інші доходи”

74 “Доходи від інвестиційної діяльності”

793 “Результат іншої звичайної діяльності”

793 “Результат інвестиційної діяльності”

2. Відповідно до П(С)БО 15

Доходи від реалізації продукції (робіт, послуг)

Доходи від основної діяльності

Інші доходи

Доходи від інвестиційної діяльності

Згідно П(С)БО 15 “Дохід” не визнаються доходами такі надходження: сума податку на додану вартість, акцизів та інших платежів. Перелічені податки не є економічними вигодами і не приводять до зростання власного капіталу, отже вони не можуть визнаватися доходами, а відповідно їх не слід  відображати на рахунку сьомого класу.

Відповідно до такої схеми, на кредиті рахунка 70 буде показаний доход від реалізації без податку на додану вартість та акцизного збору, і не буде потреби у  статтях “Податок на додану вартість”,  “Акцизний збір” та “Інші вирахування з доходу” 1 розділу ф.№2.

З метою забезпечення зіставності інформації у селянських (фермерських) господарствах з результатами діяльності підприємств різних форм власності щодо собівартості виробництва одиниці продукції та її рентабельності, пропонуємо використовувати  методику визначення фінансового результату, де на рахунку 23 “Виробництво” визначається собівартість реалізованої продукції.

Доходи від реалізації продукції, надання послуг пропонуємо показувати на кредиті рахунка 79 “Фінансовий результат”  із дебету рахунків активів і зобов’язань поза рахунками 70 “Доходи від реалізації ”  та 71 “Інший операційний дохід”.

Для підвищення інформативності облікових даних про отримані підприємствами доходи, зменшення трудомісткості облікових робіт при складанні фінансової звітності пропонується використовувати розроблені нами аналітичні відомості обліку доходів, які побудовано в розрізі видів діяльності: звичайної – операційної (основної та іншої операційної), фінансової, інвестиційної; надзвичайних подій. Вони призначені для аналітичного відображення облікової інформації про доходи підприємства, а також для їх попереднього накопичення, групування та узагальнення даних, що містяться в первинних документах. Такий підхід до побудови аналітичного обліку доходів та його документального оформлення дає можливість: більш ретельніше контролювати суми отриманих доходів як на вітчизняному ринку, так і від експортних операцій; виявляти найбільш прибуткові види готової продукції (товарів, робіт, послуг) та встановлення тенденцій зміни їх рентабельності; накопичувати інформацію за відповідними субрахунками другого порядку, яка може ефективно використовуватись для прийняття обґрунтованих управлінських рішень та при проведенні аналітичних досліджень.

Література

1.     Вареня В. Облікова стратегія та фінансова звітність // Дебет-Кредит. – 2009. - №9. – С. 32-36

2.     Лишиленко О. В. До питання обліку витрат і доходів підприємств // Статистика України. - 2004. - №3. - С. 108-112

3.     Подолянчук О. А. Удосконалення обліку доходів сільськогосподарських підприємств  // Вісник Сумського національного аграрного університету. Серія : "Фінанси і кредит". – 2005. - Вип. 2. -  С .175-178