Г.С. Тодосейчук, О.А. Каблучко

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

БАНКІВСЬКЕ ФІНАНСУВАННЯ ЗОВНІШНЬОТОРГІВЕЛЬНИХ ОПЕРАЦІЙ В УКРАЇНІ

 

Вступ України до СОТ сприяє підвищенню інтенсивності зовнішньої тор­гівлі, а отже, приведе до збільшення кількості та обсягу експортних та імпорт­них торговельних операцій.

Питання фінансування комерційними банками міжнародної торгівлі знайшло відображення у дослідженнях таких вітчизняних та зарубіжних уче­них, як М.І. Івський, Л.В. Руденко, Л. М. Красавіна, І.Я. Носкова та ін.

Однак, незважаючи на значну увагу до цієї проблеми, недостатньо висві­тлена практика здійснення українськими банками фінансування зовнішньотор­говельних операцій, зокрема механізм такого фінансування.

Мета статті полягає у з'ясуванні механізмів здійснення банківського фі­нансування зовнішньоторговельних операцій.

Для забезпечення ефективної зовнішньоекономічної діяльності підпри­ємств банки здійснюють фінансування імпортно-експортних операцій, що до­зволяє оптимізувати фінансові потоки та мінімізувати фінансові й комерційні ризики.

Фінансування банками зовнішньої торгівлі включає операції з посередни­цтва у платежах та надання кредитів.

Банківське фінансування зовнішньоторговельних операцій у міжнародній практиці ґрунтується на різних гарантіях та здійснюється в різних формах: фо­рфейтинг, факторинг, кредит покупцю, лізинг. До спеціальних форм фінансу­вання відносять банківські операції з пред'явлення авансу постачальнику і за­безпечення находжень платежів під заставу товарних документів, а також бан­ківський кредит, що надається шляхом обліку векселів.

Фінансування зовнішньоторговельних операцій клієнтів українськими банками здійснюється шляхом залучення кредитних ресурсів з міжнародних ринків та використання ресурсів їхніх партнерів - іноземних банків.

Асортимент послуг, які пропонують українські банки в межах фінансу­вання зовнішньоторговельних операцій, досить широкий, зокрема надання га­рантій, резервних акредитивів; відкриття акредитивів; короткострокове і довго­строкове фінансування імпорту; форфейтингові операції та ін.

Постімпортне фінансування використовується в тому випадку, коли віт­чизняний імпортер планує закупівлю товарів за кордоном і при цьому не має  можливості здійснити попередню оплату за товар продавцю - нерезиденту.

Операція з постімпортного фінансування складається з відкриття та об­слуговування українським банком документарного акредитиву, фінансування, надане іноземним банком або іншою іноземною фінансово установою.

Поперед експортне фінансування використовується у тому випадку, коли вітчизняний експортер планує продаж товарів за кордон, для чого йому потрі­бні грошові кошти на покриття витрат виробництва, збереження та транспорту­вання товарів, що експортуються, тощо.

Операція з поперед експортного фінансування складається з авізування акредитива експортеру - позичальнику та фінансування експортера - позичаль­ника під відкритий акредитив та додаткове забезпечення.

Поперед експортне фінансування надається у формі видачі кредиту після проведення відвантаження та подання до банку документів, які відповідають умовам акредитиву, що дає право вимоги платежу від покупця.

Поперед експортне фінансування є формою рефінансування відстрочки платежу.

Основними перевагами перед експортного та перед експортного фінансу­вання для експортера полягає у мінімізації ризиків, пов’язаних з торговельною операцією; отриманні експортером виручки у повній сумі акредитива; усуненні впливу для експортера зміни відсоткових ставок за банківсь­кими кредитами та інші.

Проте постімпортне, поперед експортне та постекспортне фінансування до­ступне далеко не всім позичальникам, які відповідають вказаним вище умовам, оскільки передбачає наявність заставного майна, вартість якого у два рази має перевищувати обсяг фінансування.

Дослідження практики здійснення постімпортного, поперед експортного та пост експортного фінансування зовнішньоторговельних операцій в Україні сві­дчить про те, що вітчизняні банки, беручи участь у процесі фінансування, не надають кредити за власні кошти, а лише виконують роль посередників та га­рантів.

У сучасних умовах вітчизняні банки ще не можуть запропонувати довго­строкові кредити і великі гарантії експортерам, що знижує рівень конкуренто­спроможності на міжнародних ринках.

Активізації діяльності банків у сфері фінансування зовнішньоекономічної діяльності, розширенню спектра послуг та збільшення обсягів операцій сприя­тимуть стабілізація в кредитно - фінансової сфері країни, зниження рівня кре­дитних ставок, зміцнення іміджу українських банків на міжнародному ринку, вдосконалення механізму надання кредитів та гарантій.

 

 

 

Література:

1.      Банківські операції: Підручник / А. М. Мороз, М. І. Сав­лук, М. Ф. Пуховкіна та ін..; За ред. А. М. Мороза.— К.:КНЕУ, 2000 р.

2.      Вступ до банковскої справи: Навч. посібник / За ред.. М. І. Савлука. — К.: Лібра, 2002 р.