професор, Дядечко Л. П., Бондарева В. М.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Тугана-Барановського

ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ МАЛОГО ПІДПРИЄМНИЦТВА В УКРАЇНІ

Становлення ринкових умов господарювання в Україні пов'язане зі зростанням підприємницької активності в усіх сферах економіки. Як показує світовий досвід, ознакою ефективної ринкової системи є одночасне існування і взаємодія багатьох великих, середніх та малих підприємств у співвідношенні, яке забезпечує вільну конкуренцію між ними і на її основі стійке і динамічне загальне соціально-економічне зростання. Слід підкреслити, що малий бізнес створює таке середовище й дух підприємництва, без яких ринкова економіка неможлива, бо він впливає на насиченість ринків товарами необхідної якості, створює додаткові робочі місця, що особливо важливо в сучасних умовах світової фінансової кризи.                 

Вагомі сучасні дослідження щодо оцінки сутності та розвитку малого підприємництва в Україні проводиться багатьма науковцями. Зокрема, основні проблеми розвитку малих підприємств викладено у наукових публікаціях І. Комарницького, М. Офік [2]. У працях В. Стадника та О. Петрицької   науково обґрунтовано основні складові та чинники формування виробничого потенціалу малого підприємництва [3], а такі науковці, як Л. Мартинюк, А. Чернявський,      О. Цариненко визначили механізми та стратегічні завдання розвитку малих підприємств в Україні [1, с. 11].

Мета статті. Дане дослідження зорієнтоване на визначення головних проблем, які негативно впливають на розвиток малого підприємництва і розробку шляхів подолання цих недоліків, що передбачають обгрунтування комплексу заходів щодо державного та приватного сприяння розвитку малого бізнесу в Україні.

Важлива умова розвитку сучасних промислово розвинених країн полягає у бурхливому розвитку малого бізнесу, зокрема у Німеччині, Італії, Франції, Великій Британії та інших державах, частка малих підприємств у ВВП яких становить більше 50% [3, с. 125]. Зважаючи на теперішній стан економічного розвитку нашої держави, у якій мале підприємництво забезпечує менше 10% ВВП, така тенденція є лише мрією, бо існує багато проблем, серед яких науковці виділяють такі [2, c. 55]:

·        недосконалу систему оподаткування, яка стає надто обтяжливою для малих виробників;

·        високий рівень тінізації у малому бізнесі;

·        page break - низький управлінський рівень, брак знань, досвіду та культури ринкових відносин;

·        обмежену інфраструкту­ру підтримки малого підприєм­ництва;

·        нестачу правдивої інформації про стан та кон'юнк­туру ринку, низький рівень кон­сультаційних послуг та спеціаль­них освітніх програм;

·        практично відсутність дер­жавної фінансово-кредитної підтримки.

Для розв'язання наведених проблем, які відчутно перешкоджають ефективному розвитку малих підприємств, потрібно змінити саму ідеологію підприємництва в Україні. Головним керманичем і інвестором подаль­шого розвитку малого бізнесу має стати держава, бо без її актив­ного та позитивного втручання може статися згор­тання (в основному через подаль­шу тінізацію) цього сектора еко­номіки з відповідним загостренням економічних проблем та посилен­ням соціальної напруги в суспільстві. Тому існує необхідність ефекивної дер­жавної політики інвестиційної підтримки мало­го підприємництва. Доказано, що удосконалення системи державного регулювання малого і середнього підпри­ємництва повинно проводитися за двома головними напрямами [4, c. 40].

По-перше, у межах податкової реформи необхідно здійснити такі заходи:

·  систематизувати нормативно-правову базу щодо чинної системи оподат­кування доходів суб'єктів малого і середнього бізнесу;

·  усунути недоліки спрощеної системи оподаткування діяльності суб'єктів малого і середнього підприємництва;

·  вирішити проблеми, пов'язані з нерівномірністю розподілу та надмір­ністю податкового навантаження на підприємницьку діяльність.

По-друге,  у межах адміністративної реформи слід:

·  провести нормативно-правові заходи,  які б обмежували втручання державних службовців у підприємницьку діяльність;

·  вести боротьбу на державному рівні з проявами тінізації підприємницької діяльності на основі чинного законодавства.

Для забезпечення рівноправного входження України у світовий економічний простір необхідно сформувати умови, сприятливі для розвитку підприємницьких структур різних типів, у тому числі малого бізнесу. При цьо­му регулятивні функції держави повинні спрямовуватися не стільки на посилення діяльності контролюючих органів, скільки на збалансування економічних важе­лів впливу на підприємницьку поведінку через фінансово-кредитну та подат­кову системи. Збалансування повинно відбуватися таким чином, щоб підви­щувати рівень ефективності функціонування та рентабельності малих підприємств, забезпечувати їм можливість розширювати свої ринки збуту та виходити на міжнародну арену торгівельних відносин.

Література:

1.     Долгоруков Ю., Кутман О. Про розвиток малого підприємництва // Економіка України. - 2005. - №12. - С. 11-18.

2.     Комарницький І., Офік М. Проблеми розвитку малого і середнього підприємництва // Регіональна економіка. - 2005. - №4. - С. 50-58.

3.     Стадник В., Петрицька О. Складові і чинники формування потенціалу розвитку малого підприємництва // Актуальні проблеми економіки. - 2006. - №12. - С. 124-128.

4.     Чернявський А. Стратегічні завдання розвитку малого підприємництва// Економіка і держава. - 2005. - №4. - С. 38-41.