Костишина О.Я., Плохих В.В.

Донецький національний університет економіки и торгівли

імені М.Туган-Барановського

 

СУЧАСНІ ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ ОФФШОРНЫХ ЗОН

 

Світовий оффшорний бізнес відіграє важливу роль в русі капіталів,  обслуговуванні зовнішньоекономічних зв'язків між всіма країнами світу. Діяльність в оффшорних зонах завжди була приваблива для підприємницьких структур, оскільки забезпечувалося пільгове оподаткування, часткова або повна анонімність, спрощена звітність. Провідні світові держави ведуть боротьбу з оффшорами вже не перший десяток років, а в сучасних умовах глобальної кризи питання регулювання діяльності оффшорів набули ще більшої важливісті. Тому метою даної роботи є дослідження сучасних умов розвитку і функціонування офшорних зон.

Термін "оффшор" (від англійського offshore – "поза берегом", "поза межами") вперше з'явився в США в кінці 1950-х років. Оффшорна зона - це держава або її особлива частина, на території якої для нерезидента країни діють особливі правила реєстрації і діяльності, а також занижені або взагалі відсутні податки(замінені на щорічний збір) [2].

Оффшорні зони є доступними і цілком легальним способом мінімізації податкового тягаря. Масштаби оффшорного бізнесу в останні десятиліття зростають досить стрімкими темпами. Єдиного списку оффшорних зон не існує, роботу по контролю за оффшорними зонами ведуть як Міжнародний валютний фонд (МВФ), так і центральні банки різних країн світу. В Україні також здійснюється контроль за оффшорними зонами, їх список міститься у розпорядженні Кабінету міністрів України «Про перелік оффшорних зон» від 24 лютого в 2003 р. N 77-р  (Із змінами, внесеними згідно з Розпорядженнями КМ.   N 82-р (82-2005-р) від 01.04.2005, N 44-р (44-2006-р) від 01.02.2006) [1].

Безумовним "оффшорним" світовим лідером є Великобританія. У цій країні розташовано декілька зон: Ангилья, Бермудські Острови, Британські Віргінські Острови, Кайманови Острови, Монсеррат і Гібралтар (минулого року судом першої інстанції ЄС було ухвалено рішення про те, що Гібралтар може мати свою податкову систему, яка відрізняється від Великобританії).

Іншими популярними серед підприємців оффшорними зонами є Багамські Острови і Беліз. Основними статтями доходів даних держав є туризм, він складає 18% ВВП Беліза і 60% ВВП Багамських островів. Значні доходи бюджетам даних держав забезпечують реєстраційні внески компаній (наприклад, реєстрація на Белізе за даними компанії-посередника Goodwin Management Corporation коштує $1,7 тис., існування одного номінального директора або акціонера обійдеться в $450 в рік).

Зараз склалася досить складна економічна ситуація, фінансова криза охопила практично всі держави миру. Точки зору на те, як вплинула і чи вплинула взагалі криза на оффшорні зони, розходяться. З одного боку, якщо закриваються компанії, то у їх власників пропадає необхідність залишатися в оффшорних зонах і платити щорічні відрахування. Однак з іншого боку існує потреба зберігати десь оборотні кошти, і їх власники купують оффшорні компанії, щоб через них розмістити гроші в європейських банках. На даний момент складно визначити яка тенденція превалює.

Слід звернути увагу на те, що в умовах кризи посилився контроль держав над діяльністю оффшорних центрів, оскільки уряди  намагаються зупинити відплив капіталу, виведеного з-під національного оподаткування, в оффшорні зони. За декілька тижнів до зустрічі лідерів великої двадцятки (G20) була розгорнена активна компанія проти країн, що є оффшорними зонами. Декілька податкових гаваней випробували особливий тиск від лідерів G20 і Організації економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР) – і пішли на поступки. Наприклад:

    Ліхтенштейн підписав договір з США про обмін інформацією, згідно з яким США дістають ширший доступ до інформації про банківські рахунки в Ліхтенштейні. Також держава виразила згода обговорити умови  договору про ефективний обмін податковою інформацією.

    Каймановимі островами, були підписані двосторонні договори про обмін інформацією в податкових цілях з Данією, Швецією, Фінляндією, Гренландією, Ісландією, Норвегією, Фарерськімі островами. Також було прийнято закон, що дозволяє надання інформації країнам, які захочуть її отримати.

    держава острова Мен підписала договір про обмін податковою інформацією з Німеччиною і Францією.

    Андорра виразила згоду підписати договір про обмін податковою інформацією і усунути банківську таємницю для податкових цілей до листопада 2009.

    Гібралтар підписав угоду про обмін податковою інформацією з США, згідно з яким, США отримають доступ до фінансової документації у кримінальних і цивільних справах.

Три останні держави,  що фігурували в  списку країн, що відмовляються співпрацювати з організацією по боротьбі з податковими ухильниками (Уругвай, Коста-Ріка і Філіппіни), було виключено з нього Організацією економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР), оскільки вони дали зобов'язання змінити своє законодавство відповідно до міжнародних стандартів про податки і обмін інформацією.

Посилюється також боротьба урядів з відтоком засобів і ухиленням від сплати податків за допомогою оффшорів. Госфінмоніторінгом України підписаний 41 Меморандум про взаєморозуміння з іноземними підрозділами фінансової розвідки (ПФР) щодо обміну інформацією у сфері протидії відмиванню коштів і фінансуванню тероризму, зокрема, Госфінмоніторінг активно співпрацює з підрозділом фінансової розвідки Кіпру (MOKAS) [3].

У Госфінмоніторінге відзначають, що налагодження співпраці з іноземними підрозділами фінансової розвідки допоможе в боротьбі з відтоком українського капіталу закордон через оффшорні зони.

Конфіденційність завжди була одним з основоположних мотивів існування оффшорного бізнесу. У сучасних умовах багато оффшорних зон починають втрачати свою привабливість у зв'язку з тим, що вони були вимушені відмовитися від повної конфіденційності, а також посилилась боротьба з відтоком засобів з держав через оффшори. На даний момент важко визначити подальшу долю оффшорних зон. Абсолютно точно можна зробити висновок, що Європейські держави вважають, що оффшори потрібно знищити. Вважається, що в кризових умовах, коли і так відчувається брак  коштів, їх відтік в оффшори є згубним. Тому саме на даний момент, в умовах кризи були підняті питання пов'язані з  діяльністю оффшорів. США займають не таку категоричну позицію і вважають, що оффшори мають право на існування, але погоджуються з тим, що  конфіденційності бути не повинно і необхідно добитися найбільшої можливої прозорості діяльності офшорів.

 

Література:

1.     Розпорядження Кабінету міністрів України „Про перелік офшорних зон” N 77-р від 24 лютого 2003 р.   (Із змінами, внесеними згідно з Розпорядженням КМ N 82-р від 01.04.2005, N 44-р від 01.02.2006 )

2.     http://www.myoff.ru/tax-haven

3.     http://news.liga.net/news/N0915336.html

4.     http://www.beriki.ru/2009/04/14/nalogi-pod-zharkim-solntsem-chto-est-offshor?page=0%2C0

5.     http://www.nord-promo.ru/pressure-offshore-tax-havens/

6.     http://www.rian.ru/economy/20090403/166953816.html

7.     http://www.kommersant.ru/doc.aspx?DocsID=1151766