Экономические науки/2.Внешнеэкономическая деятельность

Рахматуліна Ю.С.

Донецький Національний університет економіки та торгівлі

ім. М. Туган-Барановського

Співробітництво України з МВФ в умовах світової фінансової кризи

Україна виявилася третьою країною в Європі (після Ісландії і Угорщини), що знаходиться на межі дефолту. Щоб змінити ситуацію і підтримати економічний стан країни уряд України звернувся до МВФ з проханням надати їм кредит для подолання фінансової кризи.

 Глава місії Міжнародного валютного фонду Джейла Пазарбазіолу підтвердила представникам Національного банку готовність МВФ надати Україні дворічну кредитну лінію за програмою stand-by в 16,5 млрд. дол. Розмір кредиту склав SDR 11 млрд., що еквівалентно 800% від квоти України в МВФ.

 У відповідь Україна узяла на себе зобов'язання на два роки заморозити соціальні стандарти, понизити податки, зменшити підтримку Нацбанком гривни, вирішити продаж земель сільськогосподарського призначення, підняти для населення ціни на газ. Однією з умов отримання кредиту МВФ також було впровадження режиму гнучкого обмінного курсу., який повинен був працювати як буфер, захищаючи українську економіку від зовнішніх шоків, а також надати більше можливостей для контролю за інфляцією.

 Крім того, гроші МВФ гарантують надійність платоспроможності України в очах зовнішніх інвесторів, що важливо з урахуванням залучення засобів на підготовку Євро-2012.

 Банкіри вважають, що поточна криза допоможе Україні нарешті провести екстрену модернізацію основних експортно-орієнтованих галузей - металургійної, сільськогосподарської, хімічної. А це вже через 2-3 роки підніме валовий внутрішній продукт і на тлі притоки зовнішніх інвестицій в Євро-2012 забезпечить можливості подолати негативне платіжне сальдо до 2010 року. Кредит МВФ зробить сьогодні головне - врятує інвестиційний імідж країни як надійного місця для інвестицій.

 Отже, Україна одержала перший транш МВФ на початку листопада 2008 року у розмірі 4,5 млрд. дол. для підтримки стабільності національної валюти і рекапіталізациі банків.

 Програма передбачає, що місія МВФ буде щоквартальна перевіряти виконання Україною умов меморандуму. У разі їх дотримання, наступний транш повинен був поступити 15 лютого (SDR1,25 млрд. - 1,87 млрд. дол.), потім - 15 травня (SDR2,5 млрд. - 3,73 млрд. дол.), 15 серпня (SDR0,75 млрд.) і 15 листопада (SDR2 млрд.) 2009 року.

 У січні 2009 року в Україні працювала місія МВФ, яка повинна була ухвалити рішення про надання або ненадання Україні другого траншу.   9 лютого 2009 року керівник місії МВФ Джейла Пазарбазіолу повідомила, що МВФ планує впродовж найближчих тижнів повернутися до перегляду угоди stand-by між МВФ і Україною і, відповідно, до питання про надання другого траншу кредиту.

 3 березня 2009 року Україна направила МВФ проект офіційного листа про наміри подальшої співпраці з фондом, яке є узгодженою позицією української влади, за підписами Президента Віктора Ющенка, прем'єр-міністра Юлії Тимошенко і голови НБУ Володимира Стельмаха. Розділ місії Міжнародного валютного фонду (МВФ) по Україні Д. Пазарбазіолу заявив про необхідність політичного перемир'я між лідерами України. Верховний представник Європейського союзу з питань загальної зовнішньої політики і політики безпеки Хавьер Солану на зустрічах з президентом України Віктором Ющенком і прем'єр-міністром України Юлією Тимошенко 18 і 19 березня 2009 року виразив серйозну стурбованість ситуацією в Україні, яка стала слідством сильного впливу глобальної фінансової кризи і тривалих ускладнень на внутрішньополітичній арені.

 На початку березня стало відомо, що для відновлення переговорів про отримання другого траншу кредиту необхідно прийняти чотири закони. Минулого тижня Верховна Рада схвалила два з них - про підвищення акцизів на алкогольні і тютюнові вироби, а також дизельне паливо.

 В той же час урядова коаліція не змогла провести ще два закони - про внесення змін до держбюджету і збільшенні доходів Пенсійного фонду.

 Пізніше Кабмін вирішив прийняти пакет з 19 ухвал, що скорочують всі несоціальні витрати і що переводять підприємства бюджетної сфери на комерційну основу. Дефіцит бюджету зможе профінансувати населення, якому дозволили купувати держоблігації. Такий вихід з кризи МВФ підтримав.

 17 квітня 2009 року стало відомо, що місія Міжнародного валютного фонду за підсумками першого перегляду програми співпраці з Україною рекомендуватиме керівництву фонду надати Києву другий транш кредиту stand-by в розмірі близько 2,8 млрд. дол.

У середині березня було виконано одну з головних умов МВФ - змінити бюджет. Верховна рада прийняла закон 4194 "Про внесення змін в закон України "Про державний бюджет України на 2009 рік" (щодо рефінансування)". За відповідне рішення проголосували 333 депутати з 441 зареєстрованого в залі.

 Законом вилучаються стаття 84 і стаття 86 із закону про держбюджет-2009.

 Стаття 84 і стаття 86 передбачали:

·           здійснення обов'язкового викупу державних облігацій України Національним банком України за їх номінальною вартістю протягом трьох банківських днів з дня надходження пропозиції щодо їх викупу від банків

·           рефінансування комерційних банків в порядку, затвердженому НБУ разом з Кабінетом міністрів України.

 Згідно повідомленню українських властей, другий транш буде виділений Україні вже 13-14 травня поточного року. Важливим досягненням українських властей в переговорах з МВФ стало те, що МВФ погодився на дефіцитність бюджету України в 2009г., відмовившись від своєї початкової вимоги про нульовий дефіцит. В зв'язку з цим частина другого траншу кредиту від МВФ буде направлена на фінансування дефіциту бюджету, який за розрахунками уряду в першому кварталі склав 1,1% від ВВП, а в цілому на 2009г. МВФ погодився з дефіцитом в 4% від ВВП.