Экономические науки/ 7. Учет и аудит

Науковий керівник: к.е.н., професор кафедри

бухгалтерського обліку Рассулова Н.В.,

Тохтарова І.М.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

ПРОБЛЕМИ ОБЛІКУ ПОДАТКОВИХ ВЕКСЕЛІВ

В кризових умовах, які на сьогоднішні день охопили всю економіку України особливої актуальності набуває використання податкових векселів, як форми відстрочення сплати податку на додану вартість.

Методика обліку податкових векселів стала предметом досліджень таких вчених як Алексєєва А. [2], Бондарева О. [3], Водопянова О. [4] та ін.

Мета дослідження стану ведення обліку податкових векселів – розробка рекомендацій з удосконалення методики обліку податкових векселів.

При обліку податкових векселів виникають різні проблеми, які пов’язані перш за все із нестабільністю законодавчої бази у цій сфері, саме тому вважаємо необхідним розглянути особливості фінансового та податкового обліку даних векселів. На нашу думку є недоцільним вести облік податкових векселів на одному рахунку із звичайними, через специфічність цього обєкту обліку. Саме тому, для відокремлення обліку та посилення контролю за операціями із податковими векселями пропонуємо додати до чинного плану рахунків бухгалтерського обліку такий субрахунок – 623 «Податкові векселі, видані». За кредитом цього рахунку слід відображати видачу субєктом господарювання векселя митній службі, за дебетом – погашення цього векселя.

Згідно з ст. 11.5 Закону України «Про податок на додану вартість» існує декілька варіантів сплати зобов’язань по податковому векселю, а саме:

1)                якщо термін сплати зобов’язань по податковому векселю виникає до закінчення терміну подачі декларації до податкового органу за звітний (податковий) період, у якому відбулася його поставка органу митного контролю, платник податку не включає суму зобов’язань по векселю до складу податкових зобов’язань та погашає вексель шляхом перерахування коштів до бюджету. При цьому платник податку має право на включення перерахованої суми зобов’язань по векселю до складу податкового кредиту у звітному (податковому) періоді, в якому відбулася така сплата;

2)                якщо термін сплати зобов’язань по податковому векселю виникає після закінчення терміну подачі декларації до податкового органу за звітний (податковий) період, в якому відбулася його поставка органу митного контролю, сума зобов’язань по такому податковому векселю включається до складу податкових зобов’язань платника в звітному (податковому) періоді, в якому відбулася його поставка органу митного контролю. При цьому платник податку має право на включення до складу податкового кредиту суми зобов’язань по податковому векселю у наступному звітному (податковому) періоді за умови погашення суми податкових зобов’язань шляхом перерахування коштів до бюджету;

3)                якщо платник податку на дату поставки податкового векселя органу митного контролю має підтверджену податковим органом суму бюджетного відшкодування, яка дорівнює або більша ніж сума зобов’язання по такому векселю, платник податку має право включити суму зобов’язань по податковому векселю до складу податкових зобов’язань за звітний (податковий) період, в якому відбулася його поставка органу митного контролю. При цьому податковий вексель вважається погашеним та платник податку має право на включення до складу податкового кредиту суми зобов’язань по податковому векселю у наступному звітному (податковому) періоді [1].

Таким чином, за використання запропонованого нами рахунку, при першому варіанті сплати зобов’язань по податковому векселю у бухгалтерському обліку видачу податкового векселя органу митного контролю слід відображати за дебетом рахунку 643 «Податкові зобовязання» та за кредитом 623 «Податкові векселі, видані»; погашення податкового векселя шляхом перерахування грошових коштів до бюджету – за дебетом рахунку 623 «Податкові векселі, видані» та за кредитом 311 «Поточні рахунки в національній валюті»; відображення суми податкового кредиту за векселем, який погашено відбувається за дебетом рахунку 641 «Розрахунки за податками» та кредитом 643 «Податкові зобовязання».

При першому варіанті сплати зобов’язань по податковому векселю у декларації з ПДВ такий вексель відображається у рядках 6 «Імпорт товарів протягом звітного періоду, сплату ПДВ за які було відстрочено шляхом оформлення податкового векселя» (далі – рядок 6.) (зі знаком «+») та 19.1 «Коригування платежів з урахуванням положень про вексельну форму відстрочення сплати податку на додану вартість при імпорті товарів до зменшення» (далі рядок 19.1.) (зі знаком «-») і не підлягають відображенню у рядку 19.2 «Коригування платежів з урахуванням положень про вексельну форму відстрочення сплати податку на додану вартість при імпорті товарів до збільшення» (далі – рядок 19.2.) [3].

При другому варіанті сплати зобов’язань по податковому векселю у бухгалтерському обліку погашення податкового векселю, шляхом включення вказаної у ньому суми до складу податкових зобовязань  у декларації слід відображати за дебетом рахунку 623 «Податкові векселі, видані» та кредитом 641 «Розрахунки за податками»; включення до складу податкового кредиту суми ПДВ, вказаної у податковому векселі, погашеному шляхом включення вказаної у ньому суми до складу декларації відображають за дебетом рахунку 641 «Розрахунки за податками» та кредитом 643 «Податкові зобовязання».

При другому варіанті сплати зобов’язань по податковому векселю у декларації з ПДВ податковий вексель відображається  у рядках 6 (зі знаком «+»), 19.1 (зі знаком «-») та 19.2 (зі знаком «+»). Таким чином відповідна сума включається до складу загальних податкових зобовязань платника ПДВ за даний звітний період. Право на податковий кредит виникає у наступному звітному періоді за умови погашення суми податкових зобовязань шляхом перерахування грошових коштів до бюджету.

За використання запропонованого нами рахунку, при третьому варіанті сплати зобов’язань по податковому векселю, погашення податкового векселя шляхом вже існуючого бюджетного відшкодування за ПДВ у бухгалтерському обліку слід відображати за дебетом рахунку 623 «Податкові векселі, видані» та кредитом 641 «Розрахунки за податками»; включення до складу податкового кредиту суми ПДВ, що вказана у податковому векселі, погашеному за рахунок суми бюджетного відшкодування за ПДВ відображається за дебетом рахунку 641 «Розрахунки за податками» та кредитом 643 «Податкові зобовязання».

При третьому варіанті сплати зобов’язань по податковому векселю у декларації з ПДВ податковий вексель відображається  у рядках 6 (зі знаком «+»), 19.1 (зі знаком «-») та платник має право обирати включати суму векселя до рядку 19.2. чи ні.

Підводячи висновок слід зазначити, що удосконалено порядок відображення на бухгалтерських рахунках операцій, повязаних з податковими векселями, а саме запропоновано новий субрахунок 623 «Податкові векселі, видані», застосування якого на практиці дозволить спростити облік та покращити контроль за даними операціями. Також у статті розглянуті особливості фінансового обліку із використанням запропонованого субрахунку та податкового обліку податкових векселів.

Література

1.                 Закон України «Про податок на додану вартість» № 168/97-ВР від 03.04.97р. із змін. і доп.

2.                 Алексєєва А. Бухгалтерський та податковий облік операцій з податковими векселями. Режим доступу: http://www.dtkt.com.ua/debet/ukr/2001/02/02pr2.html

3.                 Бондарева Е. Налоговый вексель: учет и контроль.// Бухгалтерия – 2006г. – № 5 (680)

4.                 Водопьянова Е. Нюансы учета налоговых векселей. Режим доступу - http://www.dtkt.com.ua/show/1bid13442.html