Криворучко О.В.

АНАЛІЗ СУЧАСНОГО СТАНУ РИНКУ ЄВРООБЛІГАЦІЙ ВІТЧИЗНЯНИХ ЕМІТЕНТІВ

Дніпропетровський національний університет ім. Олеся Гончара

Одним з найбільш високо ефективних боргових інструментів залучення інвестицій виступають єврооблігації, за допомогою яких здійснюється не тільки запозичення фінансових ресурсів, а й реалізується механізм оцінки прозорості та стійкості компанії, що позитивно відображається на її капіталізації. У свою чергу перебування національного фінансового ринку на початковій стадії розвитку, зумовлює необхідність виходу на зовнішні ринки для залучення капіталу. Таким чином, аналіз характеристик єврооблігацій вітчизняних емітентів та оцінка перспектив розвитку їх ринку дозволить дати характеристику якості використання єврооблігацій для реалізації притаманних їм функцій для українських емітентів.

Вирішення задачі підвищення ефективності роботи ринку єврооблігацій в Україні вимагає дослідити його сучасний стан (обсяги, строки, схеми емісії та вартісні характеристики цінних паперів вітчизняних емітентів), та відповідно оцінити ступінь використання особливостей єврооблігацій для реалізації притаманних їм цілей (для чого окреслити характеристики середньостатистичної емісії єврооблігацій резидентом України). Оскільки ринок єврооблігацій пропонує довгострокові фінансові ресурси, залучення яких можливо лише для компаній, які мають відповідну сталу ділову репутацію та орієнтуються на продовження діяльності у стратегічній перспективі, існує висока імовірність повторного виходу на міжнародний ринок позичкових капіталів для залучення фінансування. Останнє зумовлює необхідність аналізу зміни характеристик єврооблігацій в їх динаміці - при наступних випусках, який може бути використаний при оцінці раціональності наступних запозичень на ринку.

Корпоративний сектор найбільш широко використовує єврооблігації, як інструмент запозичення, його частка в загальному обсязі емісій складає 61,8%. Державні єврооблігації складають 32,2% (3,8 млрд. дол. США) за обсягом запозичень, муніципальні – 5,94% (0,7 млрд. дол. США). При цьому спостерігається домінування банківських установ на ринку українських єврооблігацій, яке частково обумовлено присутністю серед їх акціонерів відомих міжнародних фінансово-банківських груп. Використання зв’язків та репутації впливових акціонерів, які виступають для вітчизняних активів стратегічними інвесторами, отримало значне розповсюдження в сучасних українських умовах. Частка банків з іноземним капіталом в загальному обсязі емісій єврооблігацій банківськими установами України складає 57,51%. Необхідно підкреслити, що оскільки власником Укрексімбанку банку є держава в особі Уряду, частка вітчизняних комерційних банків (без участі державного чи іноземного капіталу) в загальному обсязі емісій знизиться до 21,25%. Комерційними банками-емітентами єврооблігацій (які не мають в складі акціонерів іноземний капітал) є 4 установи: ЗАО «ПриватБанк», ОАО «Перший український міжнародний банк», ОАО «Банк Фінанси та кредит» та АБ «Південний».

Незначні строки обігу єврооблігацій вітчизняних емітентів, частково обумовлені таким фактором як відносно високі ставки за дебютними випусками. Оскільки, виконавши свої зобов’язання, емітент має змогу, спираючись на позитивну кредитну історію, знизити вартість залучення фінансування – строки обігу перших емісій єврооблігацій істотно менші за теоретично можливі. Таким чином, оскільки 43% за обсягом запозичень є дебютними виходами на ринок єврооблігацій, середні строки обігу таких цінних паперів найчастіше не перевищують 3 роки.

Наведені вище обставини також не дозволяють емітентам єврооблігацій в повному обсязі використовувати ринок єврооблігацій для значних за розмірами запозичень. Оскільки значна частина цінних паперів в обігу емітовані резидентами України, інформація про яких на сучасному етапі не отримала широкого поширення у світових інвестиційних колах, вартість такого фінансування вища за аналогічні запозичення копаній із схожими показниками ділової активності, проте більш тривалою кредитною історією на міжнародному ринку позичкових капіталів. Відносно висока вартість перших випусків єврооблігацій виступає одним із визначальних факторів зменшення середнього обсягу запозичень. Станом на 01.01.2009 року середньозважені обсяги емісій єврооблігацій корпоративним сектором України складають 235,3 млн. дол. США. Такий показник істотно перевищує межу мінімального раціонального (ефективного) обсягу виходу на ринок запозичень через емісію єврооблігацій (100 млн. дол. США) і середній розмір синдикованих кредитів отриманих українськими позичальниками у 2007 році, який складає 128,9 млн. дол. США. Отже, за сучасних умов можливо говорити про значну обмеженість альтернативних емісії єврооблігацій, варіантів залучення фінансування у обсягах понад 150-200 млн. дол. США.

Аналіз розвитку ринку єврооблігацій вітчизняних емітентів, дозволяє окреслити характеристики середньостатистичної корпоративної емісії: валюта номіналу якої - дол. США, строк обігу цінних паперів - від 1 до 3 років, обсяг не перевищує 235,3 млн. дол. США, купонна ставка має значення наближене до 8,8%, а її сплата відбувається 2 рази на рік, проходження лістингу такої емісії найбільш імовірно буде здійснюватись на Swiss Exchange (SWX) або Luxembourg Stock Exchange. Схема організації емісії такої єврооблігації від імені інвестиційного банку.

Світова фінансова криза на певний термін істотно уповільнила розвиток ринку єврооблігацій, а значне падіння обсягів виробництва та курсу національної валюти навіть ставлять під сумнів ефективність використання єврооблігацій для залучення капіталу. Проте, використання запозичень у іноземній валюті в середині країни призводить до появи ідентичних ризиків. Тому говорити про вади саме єврооблігацій не раціонально, навіть навпаки – нижча вартість запозичення створює додаткові можливості для емітента.