К.т.н. Євланов М.В., ст. Тімофєєв О.В.

Харківський національний університет радіоелектроніки, Україна

Агентна технологія обліку використання робочого часу

 

Однією з важливих функцій інформаційних систем  є функції управління персоналом. Управління персоналом – це сфера діяльності, направлена на підвищення ефективності роботи підприємства в цілому за рахунок підвищення ефективності роботи його співробітників. Управління персоналом полягає в виконанні наступних процедур: формуванні системи управління персоналом; плануванні кадрової роботи; проведенні маркетингу персоналу; визначенні кадрового потенціалу і потреби підприємства в персоналі [1].

Об'єктом управління  є працівники підприємства, на яких направлена дія функцій управління,  включаючи носіїв функцій управління персоналом, до яких входить керівництво підприємства, керівники виробничих і функціональних відділів (підрозділів), керівник служби управління персоналом.

Джерелом інформації є процес обліку використання робочого часу. У результаті виконання цього процесу складаються звіти, на підставі яких керівництво може приймати рішення про преміювання працівника, про накладення стягнень. Порушення трудового розпорядку (запізнення, відходи раніше, тривалі обіди і так далі) – одна з основних статей матеріальних втрат підприємства.

Не всі існуючи системи реалізують фіксацію використання робочого часу співробітників. Для вирішення цієї задачі пропонується використання можливостей агентних технологій.

Для вирішення задачі використовуються агенти з простою поведінкою. Вони діють лише на основі поточних знань. Їх агентська функція заснована на схемі умова-дія (IF (умова) THEN дія). Така функція може бути успішною, оскільки агентне середовище повністю піддається спостереженню [2]. Схема агента зображено на рис. 1.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рисунок 1– Схема агента з простою поведінкою

 

При вирішенні задачі використовується команда агентів. Кожний агент виконує одну функцію. Це обумовлено особливостями рішення задачі обліку використання робочого часу. Вся інформація, зібрана агентами, записується до бази даних (БД). Таким чином реалізовано концепцію мультиагентних систем (МАС).

МАС є певним простором, що  має здібність до змін і містить деяку кількість об'єктів. В даний момент часу кожному об'єкту МАС відповідає певна позиція. Об'єкти є пасивними елементами і можуть  сприйматися, модифікуватися або знищуватися агентами. Активними елементами системи називаються відповідно безліч агентів. Існує різні види стосунків між об'єктами і операціями, які  виконують агенти при взаємодії з пасивними об'єктами. Безліч операторів, які представляють використання операцій і реакцію довкілля на це обурення, називається «Системними законами».

В МАС можна виділити три організаційні рівні:

- мікросоціальний, такий, що містить середовище функціонування невеликого числа агентів;

- груповий, на якому відбуваються розмежування ролей агентів, виникнення оргструктур і агрегація агентів для вирішенні конкретних завдань;

- рівень «глобального суспільства», що відображає динаміку функціонування великого числа агентів, загальну структуру системи і її розвиток.

Агентні технології можуть використовувати комплекс технічних засобів (КТЗ) для фіксації переміщення співробітників усередині підприємства. До КТЗ входять датчики безконтактного зчитування, встановлені на дверях. Спеціальне програмне забезпечення  дозволяє агентам отримувати інформацію з датчиків.

При вирішенні задачі обліку використання робочого часу агенти виконують наступні функції:

- фіксація приходу співробітника на роботу і відходу з роботи;

- фіксація відходу співробітник на перерву  і поверненні з перерви;

-  моніторинг роботи співробітника на комп'ютері.

         Агенти реалізуються за допомогою технології JADE (Java Agent DEvelopment Framework). JADE написана  на  мові програмування Java  із використанням Java RMI, Java CORBA IDL, Java  Serialization і Java Reflection API. Вона спрощує розробку агентів завдяки використанню FIPA-специфікацій і інструментів,  які  підтримують  фази  виправлення  помилок і розгортання  системи. Ця агентна платформа може поширюватися серед комп'ютерів із різними  операційними  системами, та її можна  конфігурувати  через  видалений GUI-інтерфейс. Процес  конфігурації  цієї  платформи  досить  гнучкий. Її можна змінити  навіть під час виконання програм. Для цього необхідно просто перемістити агентів з однієї машини на іншу. Єдиною вимогою такої системи є встановлена на машині Java Run Time необхідної версії. Комунікаційна архітектура пропонує гнучкий і ефективний процес обміну повідомленнями, де JADE створює чергу і управляє потоком ACL-повідомлення, які є приватними для кожного агента. Агенти здатні звертатися до черги за допомогою комбінації декількох режимів своєї роботи: блокування, перерви в роботі і порівняння з еталоном.

Приклад реалізації задачі обліку використання робочого часу співробітниками підприємства представлено на рис.2. На ньому відображено екранні форми керівника та підлеглого йому співробітника. Керівник має можливість переглянути інформацію під час сеансу роботи співробітника за комп’ютером.

Рисунок 2 – Приклад реалізації

 

Таким чином, агентні технології забезпечать ретельний облік і контроль використання робочого часу із зменшенням впливу людського чинника. Це дозволить підвищити загальну ефективність роботи підприємства, зменшити втрати, пов'язані з порушенням трудового розпорядку.

 

Література:

 

1. Крушельницька О.В., Мельничук Д.П. Управління персоналом: Навчальний посібник. – К.: Кондор, 2003. – 296 с.

2. Рассел С. Штучний інтелект: сучасний підхід / С. Рассел. 2-і вид.: Перекл. з англ. – М.: Видавничий будинок "Вільямс", 2006.–1408 с.