Педагогические науки/5. Современные методы преподавания

 

Гостищева Н.О., Рябуха Т.В.

Мелітопольський державний педагогічний університет

імені Богдана Хмельницького, Україна 

Використання комп’ютерних технологій та Інтернет в навчальному процесі при вивченні іноземної мови

 

Комп'ютер з кожним роком стає невід'ємною частиною нашої культури. Комп'ютери знайшли широке застосування як необмежене джерело інформації та ефективний ресурс для навчання. Почалась інформаційна революція, яка охопила усі сфери життя. Інформаційний бум докорінно змінює наші навчальні заклади. На зміну традиційним технічним засобам навчання і викладання іноземних мов приходять інформаційні технології з новими необмеженими можливостями. Перед викладачами стоїть завдання ознайомитися з новими технологіями, методиками, розробити нові підходи до викладання іноземних мов.

          Приєднання України до Болонського процесу, курс України на Євроінтеграцію вимагають від суспільс­тва та освітян реформування системи освіти у нашій країні в напрямку підвищення її якості, а також  використання сучасних способів передачі інформації, за­стосування інноваційних технологій.

         На сучасному етапі особливого значення набуває проблема вдосконалення підготовки студентів до ін­шомовної комунікації. Розв'язанню цієї проблеми присвячені роботи багатьох науковців. Основний шлях вдо­сконалення викладання іноземної мови більшість дослідників вбачає у застосуванні активних методів навчан­ня (В. Л. Скалкін, В. М. Скрипченко, А.Ребулле та ін.). Інші науковці наголошують на можливостях імітацій­но- ігрового підходу до вивчення іноземної мови (Т. Лозанов, Г. О. Китайгородська та ін.), ролі гри (А. О. Вербицький, Ю. М. Друзь та ін.), ігрового моделювання (В. М.Єфімов, А. П. Хачатурян ), комунікації (Є. І. Пассов, І. А. Зимняя, Г.А.Китайгородська, І. Л. Біле та ін.). Але комп'ютерні технології, Інтернет дають вели­ку можливість розвивати всі ці напрямки, поєднати їх з метою забезпечення високоякісної іншомовної під­готовки студентів.

Особливу увагу заслуговує нещодавно розроблена «концепція компетентності» як провідна ідея для су­часної національної системи освіти, суть якої полягає в тому, що «...система освіти тільки тоді може вважати­ся ефективною, коли її результатом буде компетентна особистість, котра володіє не тільки знаннями, мораль­ними якостями, але й уміє адекватно діяти у відповідних ситуаціях, застосовуючи здобуті знання і беручи на себе відповідальність за дану діяльність» [1]. Як бачимо з цитати, компетентність можна вважати одним з ва­гомих критеріїв підготовки фахівців у вищих закладах освіти.

Володіння іноземною мовою в наш час стає невід'ємним компонентом професійної компетентності фа­хівців будь-якого профілю. Поняття компетентності розглядається як завдання освіти, спрямоване на забезпе­чення майбутнього фахівця можливістю самореалізації в суспільстві. Одним із шляхів оновлення змісту освіти та узгодження його із сучасними потребами, інтеграцією до європейського та світового освітнього простору є орієнтація наших навчальних програм на набуття ключових компетентностей та створення ефективних ме­ханізмів їх запровадження. Отже, ключові компетентності мають стати основою оцінювання навчальних досягнень вищої школи в Україні.

Процес інформатизації освіти передбачає використання можливостей нових інформаційних технологій, методів та заходів,які суттєво впливають на зміст і методику викладання іноземних мов. У Національній докт­рині розвитку освіти вказується, що стратегія мовної освіти пов'язана зі створенням у державі системи, що забезпечує можливість практичного володіння хоча б однією іноземною мовою [2]. Практичною метою ви­вчення іноземної мови є досягнення студентами достатнього рівня професійної комунікативної компетенції.

На сучасному етапі основним завданням освіти є розробка нових інформаційних технологій. При вивченні іноземної мови можливі різні шляхи вико­ристання різних технологій та Інтернету:

- застосування мультимедійних навчальних програм, які забезпечують гіпертекстову презентацію матеріалів та створюють відповідний емоційний фон, який підвищує ефективність засвоєння матеріалу;

-   широке використання текстового редактора;

-  електрона пошта, дискусійні групи, телеконференції;

- форуми, чати в різних комп'ютерних мережах;

- робота з Web - мережею Інтернет: пошук, збір необхідної інформації, створення своєї Web – сторінки;

- використання програм для тестів, оцінювання знань;

- отримання журналів, новостей, літератури в мережі Інтернет та використання їх у навчальній практиці.

Отже, на сучасному етапі інформаційні технології та Інтернет широко використовуються у вивченні іноземних мов; комп'ютерні та інформаційні технології сприяють підвищенню ефективності якості навчання, розвивають творчій потенціал, організують ефективно самостійну роботу студентів. Освоєння новітніх технологій розвиває навички логічного мислення, розширює можливості для розвитку творчого мислення, сприяє самовираженню студентів. Суспільству потрібні фахівці із широким мисленням, які здатні застосовувати одержані знання та вміння на практиці.

 

Литература:

1.     Татаренко І. Компетентність – вимога сучасності // Світло: науково-метод. інф. пізн.-освіт. часопис. – 1996. – № 1. C.57.

2.    Указ Президента України «Про національну доктрину розвитку освіти»  № 347 м. Київ, 17 квітня 2002 р.