Педагогические науки/5.Современные методы преподавания

 

Нестерова О.Ю.

Національний гірничий університет, Україна

До питання про педагогічну комунікацію в дошкільній та початковій шкільній освіті

 

Освітні процеси реалізуються посередництвом різноманітних засобів комунікації. Відповідно до логічно обґрунтованих критеріїв, що є основою сучасних наукових концепцій, вчені пропонують неоднакові підходи до визначення та класифікації комунікативних процесів. Для освіти актуальним є питання педагогічної комунікації, метою якої є передавання важливих змістів. Підходи до організації зазначеного виду комунікації можуть бути різноманітними залежно від завдань, поставлених перед відповідним освітнім рівнем, та специфіки процесів сприйняття, які визначаються психофізіологічними характеристиками тих, хто навчається.

Як відомо, навчання у середній школі структурується на такі три рівні: початкова загальна освіта, базова загальна середня освіта, повна загальна середня освіта.

Слід зазначити, що важливим елементом підготовки дитини до здобуття середньої освіти є дошкільне навчання, спрямоване на вирішення відповідних освітніх завдань, які частково вирішуються й у початковій школі.

Питання організації навчального процесу в межах початкової загальної освіти є актуальним для сучасної педагогічної науки, про що свідчать дослідження, присвячені названій проблемі загалом та окремим її аспектам. Зокрема, особливості організації навчання у середніх школах інших країн досліджували Саад Халаф Сулейман Альхунетті, Уюнтена та ін. науковці. Організацію навчання у рамках конкретних напрямів підготовки розглядали такі дослідники, як О.Д. Чурікова-Кушнір, О.О. Красовська, Р.В. Зозуляк,
Н.В. Дупак, Т.А. Логвіна-Бик. Загальні питання організації навчання у середній школі висвітлено у працях Т.М. Кривошеї, І.В. Родигіної, А.В. Степанюк.

Законодавство України визначає основні завдання та змістовну й організаційну специфіку освітніх рівнів, що виділяються у межах середньої ланки освіти. Зокрема, у Законі України «Про загальну середню освіту» подається наступне визначення: «Загальна середня освіта – цілеспрямований процес оволодіння систематизованими знаннями про природу, людину, суспільство, культуру та виробництво засобами пізнавальної і практичної діяльності, результатом якого є інтелектуальний, соціальний і фізичний розвиток особистості, що є основою для подальшої освіти і трудової діяльності» [1].

Концепція загальної середньої освіти визначає функціональну специфіку освіти, що забезпечується навчальними закладами 1 ступеня: «Пріоритетними у початкових класах є загальнонавчальні, розвивальні, виховні, оздоровчі функції» [2]. Відповідно «освітніми результатами цього ступеня школи є повноцінні мовленнєві, читацькі, обчислювальні, фізкультурно-рухові уміння і навички, узагальнені знання про реальний світ у його зв'язках і залежностях, достатньо розвинені мислення, уява, пам'ять, сенсорні уміння, здатність до творчого самовираження, особистісно ціннісного ставлення до праці, мистецтва, здоров'я, уміння виконувати нескладні творчі завдання» [2].

Тобто Концепція наголошує на практичному спрямуванні змісту початкового етапу освіти у зв’язку із особливостями сприйняття дійсності учнями, що має цілісний характер [2].

Таким чином, перед початковою школою ставляться завдання підготовчого характеру, цей рівень є пропедевтичним, вирішує питання формування в учнів зацікавленості у навчанні, готовності їх до участі у навчальному процесі.

Беручи до уваги психологічні особливості школярів та вимоги до різних етапів навчання, передбачені законодавством України, визначаємо мету даного дослідження – окреслити принципові психолого-педагогічні передумови, що можуть суттєво впливати на організацію педагогічної комунікації, яка спрямована на вирішення завдань, поставлених перед дошкільною освітою та початковою рівнем середньої школи. Досягнення зазначеної мети передбачає вирішення наступних завдань:

1. Визначити особливості комунікації, здійснюваної дошкільнятами та учнями середньої школи;

2. Схарактеризувати засоби створення картини навколишнього світу, якими навчаються користуватися дошкільнята та учні початкової школи;

3. Визначити характеристики педагогічної комунікації, ефективної в умовах дошкільної освіти та середньої школи.

Отже, міжособистісну комунікацію дітей дошкільного віку та комунікацію рівнів дитина – вихователь, дитина – батьки можна уявити як суму усних мікрокомунікацій різних комунікантів, які мають незначні елементи перетинів та збігів. Для обміну важливими змістами використовуються переважно знаки-індикатори та знаки-ікони, знаки-символи не можна вважати продуктивним засобом здійснення комунікації.

Міжособистісну комунікацію учнів початкової школи та комунікацію рівнів дитина – вчитель, дитина – батьки можна розглядати як суму усних і письмових мікрокомунікацій різних комунікантів, прикметою яких є висока частота перетинів та збігів за кількісними та якісними показниками. Принциповою відмінністю процесу спілкування на цьому рівні є наявність перетинів комунікативних полів комунікантів, не характерних для рівня дошкільної освіти.

Для обміну важливими змістами використовуються знаки-індикатори, знаки-ікони та знаки-символи. Обираючи необхідні засоби здійснення комунікації, учні користуються критеріями зручності та доцільності. Комунікативні процеси, прикметні для учнів початкової школи, характеризуються вищим рівнем складності, порівняно із комунікацією дітей дошкільного віку.

Отож, з огляду на вищезазначене, можна зробити висновок про залежність комунікативних процесів дошкільнят та учнів початкової школи від особливостей сприйняття. Сприйняття переважно усного мовлення зумовлює синкретичність комунікації, проте простоту використовуваних засобів її реалізації у вихованців дошкільних закладів. Відповідно сприйняття отримуваних змістів посадництвом і усного, і писемного мовлення учнями початкової школи відтворюється у складній, порівняно із дошкільнятами, та структурованій комунікації, здійснення якої потребує чисельніших та різноманітніших засобів реалізації.

Тому педагогічна комунікація в умовах дошкільної освіти має переважно спрямовуватися на розвиток системи засобів сприйняття тими, хто навчається, важливих змістів на відміну від педагогічної комунікації у початковій школі, яка має створювати умови розширення спектру засобів реалізації комунікації та навичок їх використання учнями.

 

Література:

 

1.           Закон України «Про загальну середню освіту» [Електронний ресурс]. –Режим доступу:http://www.mon.gov.ua/main.php?query=education/average

2.           Концепція загальної середньої освіти (12-річна школа) [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.mon.gov.ua/main.php?query=education/average