Андреєва Т.В. – канд. філол. наук, доцент

Катке А., студентка гр. Е-36

Первомайський факультет Харківського державного університету харчування та торгівлі

 

деякі Зауваги щодо складання резюме

 

Актуальним на сьогодні постає питання грамотного складання резюме. У країнах Європи та США випущено значну кількість рекомендацій і посібників, присвячених складанню ефективного резюме або CV. Чимало корисної інформації можна знайти також у мережі Internet: окремі сторінки з порадами щодо написання резюме, численні приклади й безкоштовне програмове забезпечення для складання привабливого зовні й змістовного документа.

         Резюме – це інструмент самомаркетинга, свого роду розгорнута візитна картка або рекламний проспект, що атестує Вас як саме того фахівця, який потрібний на вакантну посаду. Резюме має одну мету: найкращим чином подати інформацію про Ваші знання, досвід й особисті якості наймачу в такій формі, щоб він звернув на них увагу й запросив Вас на співбесіду. Резюме стимулює інтерес до Вас як потенційного працівника, у короткій, майже афористичній формі узагальнюючи інформацію про Ваші унікальні якості, добре розвинені навички, академічний досвід і досягнення, що допомагає виокремити Вас із загального ряду претендентів.

         Неможливо скласти перше враження в другий раз. Тому у Вас є один шанс досягти успіху за допомогою резюме в той момент, коли його читають уперше. Ви можете розраховувати, що наймач приділить декілька хвилин (точніше, як показали результати спеціального дослідження, у середньому 30 секунд), вивчаючи Ваш документ перед рішенням: розглядати його далі чи відкласти в резерв. Вдале резюме може стати приводом для інтерв’ю, тобто особистої зустрічі з роботодавцем або його представником, але ще не гарантує отримання роботи. Ваша мета – домогтися, аби з Вами захотіли зустрітися особисто. Якщо увагу привернути не вдалося, значить, резюме не спрацювало.

         Гарне резюме – один із найефективніших засобів пошуку роботи, тому при його підготовці, певно, треба виходити з того, що хочуть побачити у Вашому резюме потенційні наймачі або консультанти з персоналу – особисті дані, основна й додаткова освіта, досвід роботи й рівень кваліфікації, спеціальні навики, а також Вашу вартість як фахівця в прямому й переносному значенні.

         Таким чином, указані розділи можуть складати основну структуру резюме. Якщо до цього додати Вашу мету, інтереси та контактну інформацію, отримаєте якраз те, що треба.

         Для того, щоб підвищити свої шанси на успіх, при підготовці резюме намагайтеся дотримуватися основних принципів:

1. Інформативність. Постарайтеся надати якнайбільше інформації (назви компаній, посад, стаж роботи, отримана освіта тощо). Інформацію необхідно старанно відбирати й включати опис саме тих аспектів Вашого досвіду, що є значущими для позиції або посади, на яку Ви претендуєте.

2. Стислість. Не варто перевантажувати резюме деталями, фактами й дрібницями, що не стосуються справи. Проте надмірна лаконічність також не додасть ваги Вашому документові. Наприклад, опису досвіду роботи за допомогою фрази „З 1996 р. по 2006 р. працював у комерційних структурах” буде недостатньо. Варто оформити резюме на одному аркуші. Тому намагайтеся скомпонувати його так, щоб текст був читабельним і вміщувався на одній сторінці А4 [1, с. 145].

3. Достовірність. Включаючи ту чи іншу інформацію про себе, потурбуйтеся про те, щоб у разі необхідності Ви змогли підтвердити її документально або відповідними прикладами.

         З кожним днем все більше в наше життя входить Інтернет: через мережі працюють банки, біржі, агентства з працевлаштування, магазини, проходять конференції тощо. Тому,  за наявності  інтернет-резюме, у Вас збільшується реальна можливість бути поміченим важливими роботодавцями.  Інтернет-резюме – це шанс отримати престижну роботу.

         І насамкінець декілька фактів:

         80% кандидатів відсіюються роботодавцями й спеціалістами кадрових агентств на стадії до співбесіди через недостатньо повне або некоректно складене резюме. Спеціалісти відзначають, що в умовах низького кадрового попиту цей показник буде тільки збільшуватися, й рекомендують кандидатам бути відповідальнішими при складанні своїх документів.

         10% резюме, на думку спеціалістів ринку найму персоналу, відповідає міжнародним стандартам. Це призводить до того, що HR-спеціалісти, що працюють з великим обсягом резюме, просто не розглядають кандидатів, зміст анкет яких викликає надмірну кількість питань. Погляньте на свій документ ще раз, якщо Ви не отримуєте дзвінків від жодного роботодавця.

         14 днів: на стільки швидше, за статистикою, влаштовується на роботу кандидат з коректно складеним резюме, ніж кандидат з „поганим” резюме, якщо останній взагалі зможе працевлаштуватися.

 

         Література:

         1. Загнітко А.П., Данилюк І.Г. Українське ділове мовлення: професійне і непрофесійне спілкування. – Донецьк: ТОВ ВКФ „БАО”, 2006. – С. 142-146.

         2. Мозковий В.І. Українська мова у професійному спілкуванні: Модульний курс. Навчальний посібник. – К.: Центр навчальної літератури, 2006. – 592 с.