ХИМИЯ И ХИМИЧЕСКИЕ ТЕХНОЛОГИИ/ 4. Химико-фармацевтическое производство

 

к. фарм.н. Баранова І.І., Целюба Ю.С., д. фарм.н. Кисліченко В.С.

Національний фармацевтичний університет, Україна

Вивчення макро- і мікроелементного складу бодяги

 

Відомо, що у зв’язку з рядом факторів (екологічні проблеми, неправильне харчування та інш.) потреба організму людини у макро і мікроелементах значно збільшилась, а склад їх у продуктах харчування сутінно знизився. В першу чергу від недостатньості макро- і мікроелементів страждає шкіра і придатки (волосся і нігті). У складі шкіри і придатків міститься до 30–40 мікроелементів, а дефіцит макро- і мікроелементів у плазмі крові компенсується за рахунок шкіри. У результаті відбувається передчасне старіння шкіри, погіршується робота сальних заліз, можливо випадіння волосся, збільшується ламкість нігтевої пластини та інш.

У зв’язку з даною проблемою косметична індустрія постійно розширяє номенклатуру лікувальної косметики, яка містить макро- і мікроелементи. У якості об’єкту дослідження нами була обрана бодяга (Spongilla lacustris), яка відноситься до типу кременевих губок (Comacuspongia, сем. Spongillidae). На основі бодяги нами розробляються гель-маска для обличчя, яка призначається для регуляції роботи сальних заліз, а також гель-маска проти випадіння волосся. З метою комплексного дослідження бодяги і розробки пакета документів, необхідного для розробки і затвердження нормативної документації на порошок бодяги і засобів на її основі, одним з етапів було вивчення елементного складу бодяги. У якості об’єктів дослідження була обрана українська і китайська бодяга (китайську сировину купували у оптових фірм-постачальників субстанцій на Україні).

Нами було вперше досліджено мінеральний склад бодяги української та бодяги китайської. При порівняльному вивченні елементного складу порошку бодяги був використаний атомно-емісійний спектрографічний метод з фотографічною реєстрацією. Підготовка проби для аналізу складалася з обережного обвуглювання сировини при нагріванні в муфельній печі (температура не більше 500 ºС) з попередньою обробкою проб розведеною сірчаною кислотою. Випаровування проб проводили з кратерів графітових електродів у розряді дуги перемінного струму (джерело збудження спектрів типу ИВС-28) при силі струму 16 А й експозиції 60 с. Для одержання спектрів та їх реєстрації на фотопластинках використовували спектрограф ДФС-8 з дифракційною решіткою 600 штр/мм і трилінзовою системою висвітлення щілини. Вимір інтенсивностей ліній у спектрах аналізованих проб і градуювальних зразків (ГЗ) проводили за допомогою мікрофотометра МФ-1. Дотримувалися наступних умов фотографування спектрів: сила струму дуги перемінного струму - 16 А, фаза підпалу - 60°, частота підпалювальних імпульсів - 100 розрядів за секунду; аналітичний проміжок - 2 мм; ширина щілини спектрографу - 0.015 мм; експозиція – 60 с. Спектри фотографували в області 230 - 330 нм. Фотопластинки проявляли, сушили, потім фотометрували наступні лінії в (нм) у спектрах проб і ГЗ, а також фон біля них. Для кожного елемента за результатами фотометрування розраховували різниці почорніння лінії і фону (S= Sл+ф- Sф) для спектрів проб (S ін) і ГЗ (SГЗ). Потім будували градуювальний графік у координатах: середнє значення різниці почорніння лінії і фону ( Sгз) - логарифм вмісту елемента в ГЗ (lg C), де С виражено у відсотках до основи. За цим графіком знаходили вміст елемента в золі (а, %). Вміст елемента в рослинному матеріалі (х, %) знаходили за формулою:

 , де

m – маса золи (г); M – маса сировини (г); а – вміст елемента в золі (%).

В результаті вивчення мінерального складу бодяги визначено наявність 15 елементів з яких шість є макроелементами та дев’ять – мікроелементами, встановлено їх кількісний вміст (див. таблицю).

Відмічено, що у бодяги китайської більший кількісний вміст елементів ніж у бодяги української. Значний вміст мають такі елементи, як кремній, магній, кальцій. Цей факт можна враховувати при розробці препаратів з бодягою та вивченні їх фармакологічної активності.

Таблиця

Результати аналізу елементного складу бодяги

№ п/п

Назва елементу

Вміст елементу у бодяги української , мг/100 г

Вміст елементу у бодяги китайської, мг/100 г

1

Fe

715

830

2

Si

19040

22200

3

P

405

470

4

Mn

355

415

5

Al

475

555

6

Pb

0,24

0,28

7

Sr

4,7

5,5

8

Mg

1430

1665

9

Zn

47

55

10

Ni

2,4

2,8

11

Ca

3810

4440

12

Mo

0,24

0,83

13

Cu

4,7

8,3

14

Na

260

275

15

K

475

555

Примітка: в усіх зразках: Со0.03 мг/100 г; Cd0.01 мг/100 г; As0.01 мг/100г; Hg0.01мг/100г.

Таким чином, губка річної бодяги є перспективною сировиною для подальших фітохімічних, технологічних і фармакологічних досліджень з метою створення на її основі нових препаратів протизапальної, антимікробної, розсмоктуючої дії.