К.т.н. доцент Шамов С.О.

Турченко В.Є.

Харківський інститут банківської справи Університету  банківської  справи Національного  банку  України

ЗАДАЧІ УПРАВЛІННЯ В АНАЛІЗІ ТА АУДИТІ ФІНАНСОВОГО СТАНУ ПІДПРИЄМСТВА

Постановка проблеми: Якщо розглядати діяльність підприємства з точки зору системного підходу, будь яке підприємство за своєю суттю є організаційною системою, але цілеспрямованою її роблять процеси управління

Треба враховувати, що задачі, процеси, методи і засоби управління можуть бути з об’єктом дослідження у різноманітних відношеннях. Вони можуть бути: об’єктом або предметом дослідження; частиною об’єкта або предмета дослідження; засобом розв’язання проблеми; умовою, при якій розв’язується проблема; джерелом, перетворювачем, споживачем, приймачем або продуктом об’єкту чи предмету дослідження; джерелом, перетворювачем, споживачем, приймачем результату, що визначений за мету дослідження.

Об’єктом дослідження є процес управління фінансовим станом підприємства.

Предметом дослідження є задачі управління в аналізі та аудиті фінансовим станом підприємства.

Метою даного дослідження є аналіз зв’язку між діяльністю підприємства та процесами управління. Виявлення таких управлінських процесів, які суттєво впливають на результати аналізу і аудиту фінансового стану.

Результати дослідження показали, що задачами управління в аналізі та аудиті фінансового стану підприємства є управління основними економічними факторами, що безпосередньо впливають на фінансовий стан підприємства, оскільки фінансовий стан підприємства – це система формування і розподілу активів підприємства, яка забезпечує досягнення мети його діяльності і характеризує фінансово-матеріальний потенціал в даний момент його розвитку, а також оцінюється за допомогою системи показників економічного стану з використанням сучасних методів і методик. Виходячи з цього, можна виділити п’ять основних управлінських процесів, які суттєво впливають на результати аналізу і аудиту фінансового стану.

Управління ліквідністю - діяльність підприємства, по забезпеченню такого розміщення коштів, що забезпечує можливість розплатитися по зобов'язаннях (у короткий період часу перетворити активи у грошові кошти). Існує ряд методів управління ліквідністю:

1) загальний метод  розподілу коштів, що полягає в розподілі залучених і власних коштів по каналах розміщення з єдиного фонду відповідно до потреб;

2) метод розподілу активів (конверсії коштів), що полягає в розміщенні активів у відповідності зі строками пасивів (наприклад, строкові вклади до одного року направляються на надання кредитів до одного року);

3) метод оптимізованого розподілу коштів.

Управління ліквідністю підприємства є важливою частиною системи управління і є більш важливими для результатів аналізу фінансового стану підприємства.

Управління активами - регулювання співвідношення між різними складовими частинами активів компанії з метою забезпечення найбільш високих доходів.

Формування матеріальних активів повинне бути по можливості спрямовано на підвищення активної частки основного капіталу (машин, устаткування), що дозволяє розширювати виробництво при відносному зменшенні долі його пасивної частини (будинків, споруджень) і скороченні витрат на землю.

При утворенні вільних коштів варто розмістити їх у найбільш прибуткові форми інвестицій. Ефективне управління запасами та дебіторською заборгованістю дозволяє зменшити витрати на оборотний капітал.

Управління пасивами - набір методів зниження витрат на залучення коштів і покращення їхньої структури.

У діяльності компанії важливо оптимальне сполучення використання власних коштів (самофінансування) і залучення зовнішніх джерел фінансування, до яких відноситься збільшення капіталу (випуск акцій, облігацій і т.п.), довгострокові й короткострокові позики. Залучення позикових коштів повинне опиратися на реальні розрахунки їхнього покриття у встановлений термін.

Ефективне управління активами і пасивами є засобом досягнення головної мети системи управління фінансовим станом підприємства, якою є досягнення потрібного управлінцю фінансово – матеріального потенціалу в даний момент та на перспективу.

Управління ризиком - прийняття раціональних рішень і дій у ризикових ситуаціях, зміст яких полягає у захисті об'єкта від можливих у сьогоденні або в майбутньому небезпек. Способами управління ризиком є: виключення ризику, передача ризику, зменшення ризику і втримання ризику. Три останніх способи управління ризиком, як правило, здійснюються за допомогою страхування.

Ризик є невід’ємною складовою діяльності будь – якого підприємства, з позиції системного підходу в управлінні  також оцінка та управління ризиком є важливою частиною системи управління підприємством, оскільки втрата економічних вигод внаслідок неефективного управління ризиком безпосередньо впливає на фінансовий стан та на результати його аудиту і аналізу.

Управління фінансовою діяльністю - організація руху фінансових ресурсів на різних рівнях господарювання з метою їх найбільш ефективного використання. На рівні підприємства управління фінансовою діяльністю спрямоване на одержання від наявних фінансових ресурсів найбільш високих доходів. Розміщення вільних коштів покликано забезпечувати їхню дохідність  з урахуванням фактору ризику й необхідної ліквідності компанії.

Управління фінансами в окремих компаніях спрямовано на ефективне використання оборотного капіталу й прискорення його оборотності шляхом формування вигідної для компанії системи платежів по поставках готової продукції й придбанню сировини й матеріалів, стимулювання  покупців (надання їм знижок з ціни) за скорочення строків розрахунку, застосування сучасних форм розрахунків, зокрема факторингу, і т.д.

Висновок. За результатами дослідження можна зробити наступні висновки:

1)       як для аналізу так і для аудиту фінансового стану підприємства є істотними всі розглянуті види управління, оскільки вони впливають на фінансово-матеріальний потенціал підприємства;

2)       різні види управління по чинять різний вплив : найбільш впливовими факторами при проведенні аналізу є управління ліквідністю, фінансовою діяльністю та ризиком, а при проведенні аудиту - управління активами і пасивами.

 

Список використаних джерел:

1. Азріліян. А. Великий бухгалтерський словник / А. Азріліян, - 2002 р.

2. Батлер Б. Фінанси: Оксфордский тлумачний словник / Б. Баталер, Б. Джонсон, Г. Сідуэлл, Э. Вуд., - 2003 р.

3. Фламінський І. Зовнішньоекономічний тлумачний словник / Під ред. І.Фамінського, - 2001 р.

4. Кураков.Л. Економіка й право: словник-довідник / Л.Кураков, - 2004 р.

5. Тулінов В. Страхування й керування ризиком. Термінологічний словник/ В.Тулінов, В.Горін., - 2000 р.